وزارت بازرگانی مالزی هم اعلام کرد: «دیتاسنتر و تسهیلات منطقه‌ای گوگل کلاد به ایجاد ۲۶هزار و ۵۰۰شغل در بخش‌های مختلف مالزی کمک می‌کند و تاثیر اقتصادی آن ارزشی برابر ۳.۲میلیارد دلار خواهد داشت. محل سرمایه‌گذاری‌های گوگل، در پارک تجاری المینا در ایالت سلانگور خواهد بود.

این دیتاسنتر، خدماتی از جمله جست‌وجو، نقشه‌ها و فضای کاری را تامین کرده و به ارائه خدمات هوش مصنوعی کمک می‌کند و مرکز ابری هم خدماتی را به شرکت‌های محلی و سازمان‌های بخش عمومی ارائه می‌کند. غول‌های فناوری آمریکا که به دنبال فرصت‌های رشد جدید هستند، در ماه‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های خود را در آسیای جنوب شرقی افزایش داده‌اند و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری را متعهد شده‌اند. مدیران عامل مایکروسافت، اپل و انویدیا همگی به این منطقه سفر کرده‌اند تا برنامه‌های استراتژیک را ترسیم و با سران کشورهای منطقه دیدار کنند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در ماه میلادی جاری اعلام کرد: «این شرکت علاوه بر تعهدات مشابه برای اندونزی و تایلند، ۲.۲میلیارد دلار در مالزی سرمایه‌گذاری خواهد کرد. مایکروسافت و گوگل به‌شدت برای پیشتازی در خدمات هوش مصنوعی رقابت می‌کنند و به دنبال مشتریانی هستند که پذیرای خدمات آنها در این حوزه رو به رشد باشند. آمازون اعلام کرده است که قصد دارد ۹میلیارد دلار در سنگاپور، ۵میلیارد دلار در تایلند و ۶میلیارد دلار در مالزی سرمایه‌گذاری کند. بر اساس گزارش بلومبرگ، گوگل اعلام کرد که علاوه بر توسعه خدمات رایانش ابری، از برنامه‌های سواد هوش مصنوعی برای دانش‌آموزان و معلمان در مالزی پشتیبانی خواهد کرد.