سرانجام وزارت بهداشت، توزیع آنلاین دارو توسط پلتفرم‌ها را پذیرفت

براساس بندهایی از این آیین‌نامه، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو را مکلف به راه‌اندازی سامانه‌ای برای ارائه خدمات غیرحضوری نسخ الکترونیک در داروخانه‌ها کرده است. سازمان غذا و دارو به هریک از داروخانه‌هایی که موفق به اخذ تاییدیه براساس این آیین‌نامه شوند، یک درگاه ارائه خدمت اعطا می‌کند. اعطای این درگاه ارائه خدمت، به داروخانه‌های فاقد تاییدیه موضوع این آیین‌نامه، ممنوع است. براساس بندهای دیگر این آیین‌نامه، اعطای این درگاه تا زمان بقای شرایط اخذ تاییدیه معتبر خواهد بود و حسب تمایل کاربر، سامانه آمادگی هر داروخانه نسبت به ارسال سفارش‌های پذیرفته شده را به صورت برخط به شرکت‌های واسط حمل‌و‌نقل اعلام خواهد کرد.

همچنین تاکید شده است که داروخانه مجاز است از دارورسان اختصاصی خود برای ارسال استفاده کند؛ در این صورت پرداخت هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل بر عهده داروخانه است. بر اساس این آیین‌نامه قرار است فهرست شرکت‌های واسط حمل‌ونقل دارای تاییدیه در سامانه اعلام شود. از طرفی دارورسان باید مجهز به سامانه موقعیت‌یاب مکانی (GPS) و قابل ردیابی توسط کاربر، داروخانه و سامانه باشد.

این آیین‌نامه شرکت‌های واسط حمل‌و‌نقل را موظف کرده است که اطلاعات شخص دارورسان و وسیله حمل‌ونقل هر سفارش را در بانک اطلاعاتی خود ثبت کرده و از طریق وب‌سرویس ارائه شده توسط سازمان، در اختیار سامانه قرار دهد. درخواست شرکت‌های واسط حمل‌ونقل متقاضی توسط اداره کل امور دارو و مواد بررسی و تاییدیه توسط سازمان غذا و دارو صادر خواهد شد.

مسوولیت توزیع آنلاین دارو با چه کسانی است؟

کلیه مسوولیت‌های مربوط به رعایت شرایط بهینه توزیع حمل در صورت استفاده از دارورسان اختصاصی داروخانه بر عهده موسس و مسوول فنی داروخانه بوده و در صورت استفاده از خدمات شرکت‌های واسط حمل‌ونقل، بر عهده مدیرعامل شرکت واسط حمل‌ونقل، موسس و مسوول فنی داروخانه است. وزارت بهداشت در این پیش‌نویس شرایط حمل‌ونقل دارو را تشریح کرده است به این صورت که به‌طور مثال دارورسان باید فرآورده‌های سلامت‌محور را به صورت بسته‌بندی پلمب شده از داروخانه تحویل گرفته و تحویل سفارش‌دهنده دهد. درصورت مخدوش بودن پلمب بسته، دارورسان موظف به عودت بسته و داروخانه موظف به عودت مبلغ و حذف نسخه در سامانه‌های مربوطه یا ارسال مجدد بسته است.

محفظه مخصوص حمل فرآورده‌های سلامت‌محور باید دارای این شرایط باشد: محفظه باید دوجداره و عایق گرما، سرما و رطوبت بوده و هیچ‌گونه اثر منفی روی پایداری، سلامت بسته‌بندی‌ها و کیفیت محصولات نگذارد و همچنین محموله‌ها را از هرگونه آلودگی محیطی محافظت کند. «ویژه حمل فرآورده‌های ‌سلامت‌محور» باید روی محفظه مخصوص حمل درج شود، به نحوی که در معرض دید عموم باشد. حمل هر کالایی به غیر از بسته فرآورده‌های سلامت‌محور، توسط محفظه مخصوص حمل فرآورده‌های سلامت‌محور ممنوع است. در پایان نیز تاکید شده است در صورتی که هریک از داروخانه‌ها یا شرکت‌های واسط حمل‌ونقل که موفق به اخذ تاییدیه براساس این آیین‌نامه شده‌اند، از مقررات مربوطه تخطی کنند، ضمن تعلیق تاییدیه توسط کمیسیون، پرونده‌ای برای تعیین تکلیف و رسیدگی به تخلفات به مراجع ذی‌صلاح قضایی ارجاع خواهد شد. هیات وزیران در خرداد سال ۱۴۰۱ وزارت بهداشت را موظف کرد طی مدت دو ماه با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستورالعمل توزیع دارو از طریق سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی را با رعایت اصل رقابت و جلوگیری از انحصار، تدوین و ابلاغ کند. به دلیل تعلل صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به این موضوع ورود کرد و رئیس کمیسیون در مکاتبه‌ای با وزیر بهداشت از تاخیر صورت گرفته انتقاد کرد و این وزارتخانه را تهدید به شکایت قضایی کرد. در همین رابطه جلسه ویژه‌ای در تاریخ بیستم آذر ماه گذشته‬ تشکیل شد و طبق صورت‌جلسه آن، سازمان غذا و دارو موظف شد حداکثر تا یک ماه دستورالعمل مورد نظر را ابلاغ کند. در بهمن ماه ۱۴۰۲ نیز با پایان مهلت داده شده به سازمان غذا و دارو در راستای تهیه یک آیین‌نامه برای توزیع آنلاین دارو(بیش از یک‌سال)، دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور، پیش‌نویس اولیه توزیع دارو از طریق سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی را جهت طرح و تصویب در کارگروه اقتصاد دیجیتال پیشنهاد داد.