جایگزینی و ارتقای تجهیزات در شبکه باعث اختلال اینترنت شد

طبق گزارش نت‌بلاکس، از نیمه‌ شب یعنی ساعت یک بامداد دوشنبه‌(بیستم شهریور) اینترنت ایران با اختلال شدیدی در دسترسی همراه شده و برای حدود نیم‌ساعت این اختلال ادامه داشته و باعث شده کاربران امکان دسترسی به وب‌سایت‌های خارجی و داخلی را نداشته باشند. در نموداری که نت‌بلاکس در این زمینه منتشر کرد، افت اتصال به اینترنت به سطح ۷۱ درصد از حد معمول خود رسیده بود. این اختلال در بامداد یکشنبه (نوزدهم شهریور) نیز از سوی نت‌بلاک گزارش شد، اما شدت آن کمتر بود.

اختلال بامداد یکشنبه نوزدهم شهریور از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به برخی شرکت‌های اینترنتی و فعال در شبکه اعلام شده بود. در واقع به گفته برخی مدیران فعال در حوزه شبکه این اختلال مربوط به یک برنامه تغییرات از پیش برنامه‌ریزی شده در خصوص اصلاح سیستم برق دیتاسنتر زیرساخت بوده است. در ابتدا‌ پیگیری‌های «دنیای اقتصاد» از وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد اختلال بامداد دوشنبه گذشته بدون پاسخ ماند. با این حال شنیده‌های «دنیای اقتصاد» حکایت از این داشت که در یک هفته گذشته شرکت ارتباطات زیرساخت تغییرات گوناگونی را روی شبکه اینترنت کشور اعمال کرده که دلیل این تغییرات مشخص نیست. همچنین دلیل قطعی اینترنت در بامداد دوشنبه نیز به دلیل همین تغییرات بوده که به صورت شفاهی تنها به برخی شرکت‌های اینترنتی و فعال در حوزه شبکه اطلاع‌رسانی شده است.

در نهایت پس از انتشار این خبر، شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار اطلاعیه‌ای در وب‌سایت خود، دلیل این اختلال‌ها را «جایگزینی و ارتقای تجهیزات در شبکه» اعلام کرد. شرکت ارتباطات زیرساخت در این اطلاعیه اعلام کرده که به‌منظور ارتقا و توسعه ظرفیت شبکه ارتباطات زیرساخت و براساس نیازسنجی و طراحی‌های انجام شده قبلی، تجهیزات مورد نیاز تامین شده و از چند روز گذشته مراحل جایگزینی و ارتقای تجهیزات آغاز شده است. شرکت زیرساخت تاکید کرده که براساس فرآیند رایج و مصوب، تغییرات در ساعات کم ترافیک شبانه‌روز‌(اکثرا بامداد)، در قالب down time فنی انجام می‌شود. براساس این اطلاعیه زیرساخت اعلام کرده که در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را به ذی‌نفعان شبکه انجام داده است. در این زمینه در اطلاعیه آمده است: «آمادگی اپراتورهای مخابراتی و سایر ذی‌نفعان و مدیریت ترافیک از مسیرهای جایگزین در ساعت دان‌تایم، قبل از شروع عملیات اجرایی، اطلاع‌رسانی لازم با اپراتورها و ذی‌نفعان انجام می‌شود. دان‌تایم شبکه ارتباطی زیرساخت در بامداد روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری در بعضی از مراکز انجام شده و با توجه به تعدد مراکز و گستردگی شبکه ارتباطی شرکت ارتباطات زیرساخت، این تغییرات به صورت مرکز به مرکز و در چندین روز انجام می‌شود.»