کاهش وابستگی دیتاسنترها و شبکه‌‌‌‌های ۵G به نیروگاه‌‌‌‌های گازسوز برای اینکه چین به تعهدش برای کاهش آلایندگی از سال۲۰۳۰ و به‌صفر‌رساندن انتشار کربن تا سال۲۰۶۰ عمل کند، حائزاهمیت است.

طبق برنامه تدوین‌شده توسط کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین و دپارتمان‌های دولتی متمرکز بر فضای سایبری، انرژی تجدیدپذیر و مخابرات، دیتاسنترها و شبکه‌‌‌‌های ۵G در زمینه صرفه‌جویی مصرف انرژی و کاهش مصرف زیرساخت جدید، حساس‌‌‌‌ترین ارتباط را دارند.

بنا بر آمار سازمان صلح سبز، دیتاسنترهای مجهز به رک‌‌‌‌های سرور که دیتای اینترنتی را پردازش و نگهداری می‌کنند، میزان زیادی انرژی برای خنک نگه‌داشتن شبکه‌‌‌‌های یارانه‌‌‌‌ای خود مصرف می‌کنند. هزینه‌های برق مربوط، حداکثر ۷۰‌درصد از هزینه‌‌‌‌های عملیاتی را تشکیل می‌دهد. مصرف برق برآورد شده دیتاسنترهای چین و بیس‌استیشن‌‌‌‌های ۵G ممکن است از ۲۰۰میلیارد کیلووات ساعت در سال۲۰۲۰ چهار‌برابر شود و به ۷۸۲ میلیارد کیلووات ساعت تا سال۲۰۳۵ برسد و بیش از ۶۰‌درصد آن از نیروگاه‌های زغال‌سوز خواهد بود. بر اساس گزارش رویترز، در برنامه جدید از دولت‌های محلی خواسته شده است از فراهم‌کردن مشوق برای شرکت‌ها به‌منظور ساخت دیتاسنترها در خارج از محدوده‌‌‌‌های اختصاص‌یافته به‌عنوان قطب‌های ملی توسط پکن، خودداری کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند