وی افزود: فعالیت ما در منطقه خودمان برای تصاحب صحنه اقتصادی بیشتر است که لازمه این بازار همکاری‌های مشترک است. وزیر ارتباطات با اشاره به توافقات قبلی این اجلاس اظهار کرد: از یک سال پیش تقریبا به تفاهماتی در چارچوب‌هایی برای ایجاد بازار مشترک رسیده‌ایم. اولین جلسه ما در باکوی آذربایجان بود که تفاهماتی برای ایجاد یک مرکز حمایت از نوآوری و خلاقیت‌ها داشتیم و این مرکز در واقع در حال تشکیل است. وی با اشاره به تفاهمات این جلسه اشاره کرد: در این جلسه به تفاهم رسیدیم که دولت‌های چهار کشور، ۸ رویداد داشته باشند (در هر کشور دو رویداد) و در این رویدادها بازیگران عرصه اقتصاد دیجیتال ما حضور داشته باشند و این نمایشگاه‌ها مورد حمایت حاکمیت کشورها قرار گیرند. قرار شد در نشست بعدی تشکیل مرکز به تصویب نهایی برسد. وزیر ارتباطات گفت: اثر این موضوع برای کسب و کارهای ما ایجاد بازار منطقه‌ای قوی‌تر است؛ کسب و کارهای ما می‌توانند بازار بهتری داشته باشند و براساس مقررات اقداماتی انجام دهند.

آذری جهرمی درباره تاثیر تحریم‎ها بر توافقات این نشست گفت: تاکنون تحریم‌های وضع شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نبوده، اما تحریم‌هایی که در کانال‌های مالی اعمال شده طبیعتا باعث شده تبادلات را یک مقدار با چالش روبه‌رو کنند. همان‌طور که نظام سلامت ما به واسطه قطع کانال‌های مالی و محدودیت دچار اشکال شده است بسیاری از حوزه‌های ما از این مساله تبادل مالی تاثیر‌پذیر شده‌اند و البته توانسته‌اند راه‌حل‌های خودشان را برای ادامه فعالیت به کار بگیرند. وزیر ارتباطات ایران درباره تعامل برای توسعه سیستم عامل بومی و سایر برنامه‌های بومی در این اجلاس گفت: ما به دنبال ایجاد یک پیمان منطقه‌ای در حوزه ICT بین چهار کشور هستیم. تمام حوزه‌های مربوط به ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار ما قرار دارد؛ موضوع «ارتباطات بین‌الملل»، «فیبرهای نوری بین کشورها»، «فعالیت‌های فضایی»، «کاربردهای صنعت فضایی» و مخابرات همگی در برنامه‌های این چهار کشور وجود دارد. پروژه‌های مشترک مانند موتور جست‌وجو و سیستم عامل جزو مواردی است که در دستور کار ما قرار دارد، هر چهار وزیر حاضر در این اجلاس به تسهیل شرایط برای تعامل بخش‌های خصوصی معتقد هستند.

در این نشست خبری، وزیر ارتباطات روسیه درباره  تاثیر این اجلاس بر اقتصاد کشورهای همسایه گفت: ما در چارچوب مذاکرات، مسائل اقتصادی را مطرح نکردیم. به این نتیجه رسیدیم برنامه‎ها را روی سازماندهی نمایشگاه‎های بزرگ متمرکز کنیم. در این راستا، ۸ نمایشگاه برگزار خواهد شد که هر چهار وزیر در آن شرکت خواهند داشت. در ادامه وزیر ارتباطات ترکیه درباره این اجلاس گفت: دیدارمان در این نشست چهار‌جانبه برای گسترش همکاری‎ها بین شرکت‎های این چهار کشور بوده و در این راستا از توسعه زیرساخت‎ها حمایت می‎کنیم. وزیر ارتباطات آذربایجان نیز از توسعه فعالیت‎ها در حوزه استارت‎آپ‌ها در آینده این اجلاس خبر داد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند