تلسترا که بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی استرالیا به شمار می‌رود، مدت‌هاست که در این زمینه با غول‌های تکنولوژی اریکسون و کوالکام همکاری کرده است تا جایی که حالا به‌تازگی اعلام کرده با چیپست‌های مجهز به فناوری شبکه ۵G ساخت کوالکام و دستگاه الکترونیکی هوشمند و نرم‌افزار اریکسون این همکاری به ثمر نشسته است و مرحله آزمایشی اینترنت پرسرعت ۵G نیز با موفقیت صورت پذیرفته است. بر اساس گزارش وب سایت زد دی نت، چانا سنویرانته، مدیر ارشد اجرایی شبکه مهندسی تلسترا نیز در این خصوص خاطرنشان کرده است که اجرای موفقیت‌آمیز این مرحله آزمایشی می‌تواند خبر بسیار خوشایندی برای جهان تکنولوژی و کاربران باشد بنابراین برآورد می‌شود در آینده‌ای نزدیک برقراری اینترنت ۵G از محیط آزمایشگاهی و لابراتوارهای تحت کنترل خارج شده و به سطح خیابان، شهر و خانه‌های مردم و شهروندان بیاید.

اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک بدنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت ۵G در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و... هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند. بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هوآوی و... به شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم ۵G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

وی در ادامه سخنانش افزود: رابطه تنگاتنگی که میان تلسترا و شرکای تجاری‌اش درخصوص توسعه زیرساخت‌های مربوط به اینترنت پرسرعت ۵G وجود دارد، منجر به توسعه، تکامل و شکوفایی نسل پنجم اینترنت همراه خواهد شد و مشترکان این اپراتور مخابراتی در آینده‌ای نزدیک قادر خواهند بود به اینترنت ۵G متصل شده و از امکانات و قابلیت‌های آن بهره‌مند شوند. وی تاکید کرد که اجرای موفقیت‌آمیز اینترنت ۵G به مراحل اجرایی و نهایی خود نزدیک شده است و این می‌تواند خبر خوشایندی برای کاربران و علاقه‌مندان به اینترنت به شمار رود. تلسترا در اکتبر سال‌جاری میلادی اعلام کرد در ۵۰ ایستگاه و لابراتوار موردنظر خود اقدام به اجرای آزمایشی اینترنت ۵G کرده است که شامل شهرهایی نظیر کانبرا، آدلاید و پرث در استرالیا نیز می‌شود.