آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۱۰۸

 • ۱۰۰هزار تن موز داخلی کجاست؟

  دنیای‌اقتصاد- فرزین محمدی: قیمت موز به ۶۰ هزار تومان رسید. این تیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در روزهای اخیر بود. پس از شیوع کرونا و توصیه پزشک‌ها به تقویت سیستم ایمنی بدن تقاضا برای این میوه استوایی افزایش قابل‌توجهی یافت و قیمت آن هم همراه با این افزایش تقاضا بالا رفت. این میوه که در بهمن سال گذشته کیلویی ۱۵ هزار تومان فروخته می‌شد در بهمن امسال به ۶۰ هزار تومان رسید. متولیان از ممنوعیت واردات تا نرخ دلار را به‌عنوان دلایل گرانی این میوه استوایی نام بردند اما آمارهای گمرک نشان می‌دهد در ۹ ماهه امسال نزدیک به کل واردات سال گذشته موز به کشور وارد شده است. این گرانی نگاه‌ها را متوجه جنوب کشور کرد؛ مناطقی که به سبب آب‌وهوای شرجی و مرطوب برای کاشت موز مناسب است. از زمانی‌که عکس‌های موز کوچک ایرانی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد این سوال پیش آمد که چرا موز ایرانی جایگاهی در بازار داخلی ندارد؟ یا اصلا بازاری دارد؟
 • ظرفیت از دست‌رفته سیستان‌وبلوچستان

  سارا اردو کارشناس مدیریت محیط‌زیست
  استان سیستان‌‌وبلوچستان باوجود پتانسیل بالایی که از نظر تنوع آب‌وهوایی دارد برای کشاورزی بسیار مستعد است؛ اما وضعیت حال‌حاضر آن امکان استفاده از این پتانسیل تقریبا از بین رفته را نمی‌دهد.
 • دلایل گرانی موز و خیار

  افزایش افسار‌گسیخته قیمت موز و خیار سبب شده که گمانه‌زنی‌هایی به غیر از مسائل اقتصادی مطرح شود. تحریم‌ها و بالا رفتن قیمت ارز توجیهی برای گران‌شدن قیمت موز به سبب وارداتی‌بودن آن شده اما افزایش قیمت خیار و عدم کاهش آن پس از ۱۰ روز سبب شده که حتی خرید این صیفی‌ برای خانواده‌های ایرانی مشکل شود تا جایی‌که نایب‌رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در مورد گران‌شدن قیمت برخی میوه‌ها از جمله خیار و موز اظهار کرده است: دلیل این گرانی‌ها سوء‌مدیریت است. به گزارش خبرگزاری مهر، صدرالدین نیاورانی نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در برنامه‌ای رادیویی در مورد گران‌شدن قیمت برخی میوه‌ها از جمله خیار و موز گفت: چند ماه قبل که کار واردات موز انجام می‌شد عده‌ای با تغییر تعرفه موز، آن را از ردیف ثبت‌سفارش خارج کردند و ثبت‌سفارشی به نام آنها انجام نمی‌شد و عملا این کار دست عده‌ای افتاد که فروشنده این ثبت سفارش‌ها بودند و بنابراین واردات موز از این کانال صورت گرفت.
 • مرغ دو نرخی فساد ایجاد کرده است

  نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی ایران از دو نرخی شدن مرغ در بازار و ایجاد فساد در این زمینه خبر داد و گفت: مرغ دو نرخی ریشه در عدم تطابق قیمت با هزینه تمام شده تولید برای تولیدکننده دارد.
 • قیمت انواع لپ‌تاپ

  قیمت انواع لپ‌تاپ از سال گذشته تاکنون به سبب اعمال تحریم‌ها، افزایش نرخ ارز و کمبود، حداقل سه برابر افزایش داشته است. این جهش قیمتی باعث شده تقاضای بازار به سمت لپ‌تاپ‌های دست‌دوم سوق پیدا کند. باید دید درصورت رفع تحریم‌ها بازار این کالای مهم چه رفتاری طی خواهد کرد.
 • تغییرات قیمت لوبیا چیتی و عدس

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به لوبیا چیتی و عدس اختصاص دارد. حبوبات جزو اقلامی بودند که افزایش قیمت قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته تجربه کردند. لوبیا چیتی در بهمن سال گذشته کیلویی ۱۷ هزار تومان فروخته شد و در اسفند به ۱۸ هزار تومان رسید. عدس هم که ۱۱ هزار تومان در فروشگاه‌ها فروخته می‌شد در اسفند پارسال ۱۲ هزار تومان نرخ خورد. لوبیا چیتی و عدس به ترتیب با کیلویی ۲۰ هزار تومان و ۱۵ هزار تومان سال ۹۹ را شروع کردند و تا انتهای بهار لوبیا چیتی به ۲۵ هزار تومان و عدس به ۲۱ هزار تومان رسید. دلیل این افزایش قیمت، افزایش تقاضا به سبب قرنطینه و بسته شدن مرزهای تجاری به دلیل شیوع ویروس کرونا بود. بخش عمده‌ای از حبوبات کشور از طریق واردات تامین می‌شود و نرخ ارز روی آن تاثیر مستقیم می‌گذارد. با خروج این اقلام از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی جهش قیمتی تقریبا دوبرابری در عرض یک‌سال را تجربه کرد. لوبیاچیتی و عدس در فروشگاه‌های مرکز شهر تهران به ترتیب کیلویی ۳۵ هزار و ۲۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر