• نشانی غلط در بازار گوجه فرنگی

  دنياي اقتصاد: افزایش قیمت خرده فروشی گوجه فرنگی به بیش از ۱۰ هزار تومان در هر کیلوگرم، تحلیل‌های مختلفی را در فضای رسانه‌ای به همراه داشت.برخی از فعالان عرصه توزیع میوه و تره بار، انگشت اتهام را به سمت صادرات گوجه فرنگی نشانه رفتند در حالی که شواهد نشان می‌دهد آنها در حال ارائه نشانی غلط هستند.به عنوان نمونه درحالی که برخی فعالان صنفی، دلیل گرانی اخیر گوجه فرنگی را صادرات آن عنوان می‌کنند، قیمت گوجه در کشور همسایه ترکیه، به عنوان نهمین صادر‌کننده دنیا، ارزان‌تر از ایران است.
 • سبقت بازار نان از مصوبه ها

  در حالی بیشترین قیمت در مصوبه لغو شده برای نان‌های بربری و سنگک ساده به ترتیب ۲۵۰۰ تومان و ۳۰۰۰ تومان بوده که نرخ‌های موجود در بازار حتی بالاتر از این ارقام است. به گزارش خبرگزاری تسنیم در حالی چندی پیش به یک‌باره قیمت نان بر اساس مصوبه استانداری تهران افزایش یافت و حتی توسط اتحادیه به نانوایان ابلاغ شد اما به فاصله کمی این ابلاغیه استانداری لغو و حتی غیرقانونی خوانده شد. دبیرخانه کارگروه ملی ساماندهی گندم، آرد و نان طی اطلاعیه‌ای با اعلام اینکه افزایش قیمت نان تا اطلاع ثانوی ممنوع است، گفت: هرگونه افزایش قیمت نان قبل از تصویب ستاد اقتصادی دولت ممنوع است. شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در واکنش به ابلاغ افزایش قیمت نان توسط استانداری و اصناف به واحد صنفی با صدور اطلاعیه‌ای به شرح زیر اظهار کرد: افزایش قیمت نان قبل از تصویب در ستاد اقتصادی دولت ممنوع است.
 • ابزار لوله‌کشی ساختمان

  ابزار لوله‌کشی ساختمان اعم از آب و گاز، برای کسانی که علاقه‌مند به لوله‌کشی هستند یا این کار را به عنوان شغل خود انتخاب کرده‌اند، می‌تواند یکی از مهم‌ترین وسایل به شمار رود.لوله‌کشی ساختمان به‌طور کلی یک شغل پر درآمد و مطمئن به شمار می‌رود و امروزه بسیاری از افراد علاقه‌مند به کارهای فنی را به خود جذب می‌کند.به ویژه در یکی دو سال اخیر که بازار تعمیرات ساختمان رونق جدی پیدا کرده است، سطح دستمزدها در این بخش به‌شدت افزایش یافته است.هر چند همزمان با این افزایش، شاهد افزایش هزینه‌های شغلی لوله کش‌ها نیز هستیم که بالا رفتن قیمت ابزار، مهم‌ترین آنها به شمار می‌آید.
 • صف‌های ۲۵۰ متری در بازار دونرخی مرغ

  در حالی که شکاف بازار دونرخی مرغ به ۱۵ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است، هر روز شاهد طولانی شدن صف خرید مرغ در میادین میوه و تره بار شهرداری هستیم.قیمت فروش هر کیلوگرم مرغ در این میادین ۲۴۹۰۰ است که در فروشگاه‌های سطح شهر به ۳۶ تا ۴۰ هزار تومان رسید.این دوگانگی قیمت باعث شده تا متقاضیان خرید مرغ از میادین میوه و تره بار شهرداری، حدود ۳ ساعت در صف بایستند تا در هر نوبت، امکان خرید ۳ عدد مرغ برای آنها فراهم شود.روندی که نگرانی از شیوع کرونا بین خریداران را افزایش می‌دهد. داده‌های سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور (سماصط) نشان می‌دهد که اکنون نباید کمبودی در بازار داشته باشیم.با این حال حبیب اسدالله نژاد نایب‌رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران تاکید دارد: داده‌های سامانه سماصط در حال حاضر با واقعیت‌های بازار مرغ کشور مطابقت ندارد و فاصله زیادی بین آمار تولید با میزان توزیع وجود دارد.
 • کاهش نان صنعتی در سطح شهر

  دنياي اقتصاد: در هفته گذشته شاهد کاهش عرضه نان‌های صنعتی در سطح شهر بودیم.به گونه‌ای که برخی از سوپرمارکت‌ها در ساعات عصر، نان صنعتی برای فروش به مشتریان خود نداشتند. فرهاد فروشنده مواد پروتئینی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: روزانه حدود ۱۵ بسته نان صنعتی حجیم، تست و انواع تافتون کارخانه‌ای به مشتریان خود می‌فروختیم و سفارش خود را به شرکت‌های توزیع نیز در همین حدود انجام می‌دادیم.اما از چند روز پیش، نماینده شرکت پخش با اعلام اینکه عرضه نان صنعتی هر ۳ برند اصلی کاهش یافته است، سفارش ما را به صورت ناقص تحویل می‌دهند.آنها علت این موضوع را تاخیر در تحویل سهمیه آرد کارخانه‌های تولید نان صنعتی عنوان می‌کنند. محسن لزومیان یکی از تولیدکنندگان نان صنعتی در این خصوص به «ایسنا» گفت: در حال حاضر مشکل اصلی تولیدکنندگان تامین آرد است.اگر آرد تک نرخی شود، قاچاق آرد متوقف می‌شود، سوءاستفاده گران و مافیا از بازار حذف می‌شوند، در تولید رونق و بین تولیدکنندگان رقابت ایجاد می‌شود.
 • نقش کمرنگ طراحی در بازار پوشاک

  دنیای‌اقتصاد- فرزین محمدی: آیا فعالیت و همکاری طراحان لباس در کارگاه‌های تولیدی به سود مصرف‌کننده است؟‌ پاسخ مثبت است. تولیدکنندگان می‌گویند به سبب نبود قوانین صحیح در حوزه طراحی لباس و همین‌طور کاهش فروش در سال‌های اخیر، نیاز به طراح در کارگاه‌های تولیدی از بین رفته اما کارشناسان می‌گویند طراح لباس عملا «ناظر کیفی» است و می‌تواند محصول را هم برای مصرف‌کننده و هم تولیدکننده مقرون به صرفه کند.
 • قیمت انواع لپ‌تاپ

  وابستگی قیمت لپ‌تاپ به نرخ ارز و افزایش تقاضای حاصل از آموزش مجازی باعث شده قیمت انواع این کالا در بازار همچنان بالا بماند. باید دید ارز چه روندی در ماه‌های آینده طی خواهد کرد و بازار لپ‌تاپ چه واکنشی نشان خواهد داد. قیمت‌های زیر از مشاهدات میدانی و سایت‌های فروش اینترنتی استخراج شده‌ است.
 • قیمت انواع جاروشارژی

  قیمت انواع لوازم خانگی همچنان بالاست و کسبه می‌گویند با ثبات نسبی نرخ ارز، بازار کمی جان گرفته ‌است. در وسایل صوتی و تصویری بیشترین تقاضا همچنان به برندهای شرق آسیا اختصاص دارد، اما در کالاهای دیگری مثل جاروشارژی جنس‌های چینی بیشتر خودنمایی می‌کنند. قیمت‌های زیر از جست‌وجو در سایت‌های فروش اینترنتی به دست آمده ‌است.
 • هشدار درباره کاهش تولید تخم مرغ

  وضعیت دامداری‌ها و مرغداری‌ها در ماه‌های اخیر بسیار ملتهب بوده و آنها به دلیل وجود مشکلا‌ت مختلف که مهم‌ترین آنها کمبود علوفه و نهاده‌های دامی است مجبور شده‌اند تولید را کاهش دهند. همین موضوع باعث ایجاد بی‌نظمی در توزیع و در نهایت بالا رفتن قیمت گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ شده است.
 • قیمت جدید انواع زعفران

  دنیای‌اقتصاد: کاشت و تولید زعفران در کشور تحت تاثیر عواملی مثل خشکسالی و قاچاق گسترده قرار گرفته که در این میان قاچاق این محصول آسیب‌های زیادی به این صنعت وارد کرده است، اما کاهش توان خرید مصرف‌کننده نیز باعث شده که شرایط عرضه و تقاضا در این بازار متعادل نباشد. به همین دلایل کشاورزان انگیزه زیادی برای کشت زعفران ندارند. اگر وضعیت به این صورت ادامه پیدا کند قطعا در آینده تولید زعفران کاهش پیدا می‌کند. به گفته فعالان بازار، دولت در طول حدود یک سال گذشته اجازه افزایش قیمت منطقی در بازار را نداده و همین تصمیم باعث ضرر تولیدکنندگان شده است. جدیدترین قیمت انواع زعفران به میزان فروش هر گرم در بازار به این شرح است: نگین سوپر اتویی ۱۶.۰۰۰، نگین سوپرقلمدار۱۴.۰۰۰، سوپر معمولی ۱۲.۵۰۰، نگین معمولی ۱۱.۰۰۰، شبه‌نگین ۱۰.۰۰۰، زعفران سرگل ۹.۵۰۰، پوشال قلمدار ۹.۳۰۰ و زعفران پوشال معمولی ۹۰۰۰ تومان.
 • قیمت گوجه افزایش یافت

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر قیمت گوجه فرنگی با افزایش همراه بوده و نرخ آن به هر کیلو ۱۰ تا ۱۴هزار تومان رسیده است. فعالان بازار علت این افزایش قیمت را کاهش کشت به دلیل کم‌آبی عنوان می‌کنند. در همین حال اما اعلام شده از یک هفته تا ۱۰ روز آینده گوجه‌فرنگی بوشهر و حتی شیراز به بازار عرضه می‌شود و در نتیجه قیمت‌ها شکسته خواهد شد.بر اساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت سایر میوه‌ها به این شرح است: هرکیلو خربزه ۱۳ تا ۱۶‌هزار تومان، هلوانجیری ۲۳ تا ۴۲‌هزارتومان، پرتقال ۱۸‌هزار و۵۰۰ تومان، سیب گلاب ۱۶ تا ۲۳‌هزارتومان، هلو ۲۸ تا ۴۳هزارتومان، آلبالو رسمی ‌۲۹ تا ۳۲‌هزارتومان، آلو شابلون ۲۸هزارتومان، شلیل شبرنگ ۲۸ تا ۴۳هزارتومان، موز ۲۸هزار و۸۰۰ تومان، آلو قطره طلا ۳۸هزارتومان و گلابی ۴۸ تا ۶۵هزارتومان‌. البته قیمت انواع میوه و صیفی در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران حدود ۴۰درصد کمتر از خرده‌فروشی‌های سطح شهر است و همه میوه ها در آنجا دست‌چین عرضه می شود.
 • تغییر قیمت سوسیس و کالباس

  دنیای اقتصاد- فربد فرزانه : با توجه به تغییرات عمده‌ای که در سبک زندگی اغلب خانواده‌ها ایجاد شده و کمبود زمان و مشغله بالای اعضای خانواده، دیگر زمان زیادی برای آشپزی به شیوه سنتی باقی نمی ماند. از این رو بسیاری از خانواده‌ها یا کسانی که به تنهایی زندگی می‌کنند به سمت غذاهایی می روند که سریع تر و درکمترین زمان آماده می‌شوند. در این میان یکی از مشهور‌ترین این غذاها انواع سوسیس و کالباس هستند که در خانواده مواد پروتئینی قرار دارند. بنابراین استفاده از سوسیس و کالباس در مواقعی که وقت زیادی نداریم گزینه خوبی به نظر می‌رسد. به همین دلیل مصرف سوسیس و کالباس نسبت به گذشته به طرز چشمگیری بیشتر شده است.
 • قیمت انواع تلویزیون

  در سه سال گذشته قیمت لوازم خانگی رفتار خاص و مشخصی نداشت و صرفا تابع نرخ ارز و شرایط بازار بود و هست. تقاضا برای برندهای شرق آسیا همچنان بالا است البته برندهای ایرانی توانسته‌اند با ارائه تسهیلات خرید بخش قابل‌توجهی از بازار را از آن خود کنند.
 • نگاهی به بازار گیاهان دارویی

  خریداران اصلی گیاهان دارویی در داخل کشور، کارخانه‌های عصاره‌گیری، کارگاه‌های داروسازی، عطاری‌ها و داروخانه‌ها هستند. با توجه به روش کاشت سنتی و غیرمکانیزه، تولید گیاهان دارویی در ایران محدود است و با افزایش کارخانه‌های داروسازی و صنایع آرایشی و بهداشتی، میزان تقاضای این محصولات بالا می‌رود. بر اساس گزارش دریافتی از مراکز فروش تهران قیمت انواع گیاهان دارویی، دیروز سوم مرداد ۱۴۰۰ به شرح جدول زیر اعلام شده است. البته قیمت خرده‌فروشی در سایر استان‌ها به‌ویژه استان‌های تولیدکننده گیاهان دارویی، کمتر از این ارقام است.
 • روند یک‌ساله قیمت گوشت‌قرمز

  شاید کسی فکرش را نمی‌کرد قیمت گوشت‌قرمز پس از افزایش قیمتی که در آغازسال پیش داشت، جهش دیگری داشته ‌باشد، اما اسفند سال گذشته با فرارسیدن عید نوروز و افزایش تقاضا، متوسط قیمت گوشت گوسفندی در خرده‌فروشی‌های سطح شهر از ۱۱۰هزار تومان به ۱۳۰هزار تومان و گوشت گوساله از ۱۰۰هزار تومان به ۱۲۲هزار تومان رسید. به گفته دامداران، دلیل این افزایش قیمت کاهش تولید و کشتار دام به‌سبب کاهش تقاضا بود. هر کیلو گوشت گوسفند در خرداد سال گذشته ۹۸هزار تومان و هر کیلو گوشت گوساله ۸۳هزار تومان فروخته شد، اما به گزارش مرکز آمار ایران این ارقام در خرداد امسال به ۱۳۴هزار تومان برای گوشت گوسفندی و ۱۲۷هزار تومان برای گوشت گوساله رسیده‌اند. نکته جالب بازار گوشت، افزایش قیمت همراه با افزایش عرضه به کشتارگاه‌ها است! این در حالی است که مشاهدات میدانی «دنیای‌اقتصاد» حاکی از کاهش وزن لاشه‌های گوسفندی است. دامداران می‌گویند به‌سبب کمبود نهاده‌های دامی، دام را زودتر از موعد مقرر به کشتارگاه می‌فرستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر