آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۰۹۲

 • سیاست دستوری؛ گره کلاف بازار روغن و شکر

  دنیای‌اقتصاد- فرزین محمدی: شکر ۴ روز پس از آزادسازی قیمت با بخشنامه‌ای دوباره مشمول نرخ‌گذاری دولتی شد و روغن هم همچنان در این لیست قرار دارد. دولت درحالی با هدف کنترل قیمت‌ها اختیار نرخ‌گذاری اقلام اساسی را در اختیار گرفته که برای مثال نرخ شکر و روغن از سال گذشته بیشتر از ۳۰ درصد رشد کرده است. ناظران بازار خوب می‌دانند که دولت پس از گرانی کالا وارد این عرصه می‌شود و با تغییر نرخ مصوب و نزدیک‌کردن آن به قیمتی که بازار تعیین کرده، فرمان کنترل قیمت‌ها را در دست گرفته ‌است.
 • موز کیلویی ۴۵ هزار تومان

  دنیای‌اقتصاد: مشاهدات میدانی خبرنگاران «دنیای اقتصاد» حاکی از افزایش قیمت موز به ۴۵ هزار تومان است. یکی از میوه‌فروش‌های خیابان فاطمی می‌گوید نرخ فروش موز در میدان میوه‌وتره‌بار مرکزی ۴۲ هزار تومان است «که ما باید ۵۰ هزار تومان بفروشیم. کسی نمی‌خرد! همین هفته گذشته که موز ۴۰ هزار تومان بود صدای مشتری‌ها درآمده بود.» این در حالی است که نرخ ارز در روزهای گذشته روند نزولی طی کرد و هم‌اکنون هم ثبات نسبی دارد اما قیمت این میوه پرطرفدار همچنان بالا می‌رود. اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران هم در این باره به خبرنگار «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «بارفروش‌های میادین میوه‌وتره‌بار قیمت را بالا کشیده‌اند و میوه‌فروش‌های سطح شهر هم گران می‌خرند که مجبورند گران بفروشند.»این در حالی است که به سبب تحریم‌ها و مشکلات حمل و نقل در ماه‌هایی از سال زمینه این میوه وارداتی در بازار کم شد.
 • دلال بازی در بازار گوشت گوسفندی

  ایلنا: دیروز گوشت ۱۰ هزار تومان گران شد و واسطه‌ها می‌گویند دلیل آن کمبود در روزهای پایانی سال است. البته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در این باره به «ایلنا» گفت: در حال حاضر نرخ هر کیلو گوشت گوسفند برای عرضه در فروشگاه‌های مرکزشهر ۱۱۵ هزار تومان است. این در حالی است که گوشت گوسفندی ۱۰۵ هزار تومان نرخ خورده بود و به سبب کاهش تقاضا قاعدتا باید کاهش قیمت می‌یافت. علی‌اصغر ملکی گفت: قیمت هر کیلو شقه بدون دنبه برای مصرف‌کننده معمولا ۱۰ درصد بیشتر از نرخ عرضه عمده است. به گفته ملکی دلیل اصلی افزایش قیمت گوشت گرانی نهاده‌های دامی است.
 • قیمت انواع تلویزیون

  تقاضای لوازمی مثل سینمای خانگی کاهش چشمگیری داشته است. به سبب افزایش چشمگیر قیمت انواع لوازم خانگی، تقاضای لوازم و اقلام اصلی مثل یخچال و تلویزیون به سمت برندهای ایرانی سوق پیدا کرده که طرح‌های تسهیلاتی برندهای ایرانی در این امر بی‌تاثیر نیست. البته مشتری‌هایی که پول نقد دارند به بازار جنس قاچاق سر می‌زنند، چراکه نصف نرخ بازار فروخته می‌شوند و شرکت‌های داخلی هم آنها را گارانتی می‌کند.
 • روند یک ساله قیمت مرغ

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به مرغ ماشینی اختصاص دارد. مرغ در بهمن سال گذشته کیلویی ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته شد و تا انتهای سال ۹۸ بدون تغییر ماند. این قلم از سبد معیشتی خانوارها سال ۹۹ را با ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان شروع کرد و در خرداد دوباره به ۱۲ هزار تومان برگشت. در تابستان که مشکل تامین خوراک دام مرغداران حاد شد، بسیاری از تولیدکنندگان مجبور شدند دان طیور را از بازار آزاد گاهی با ۳برابر نرخ مصوب تهیه کنند که باعث شد قیمت تمام شده بالا برود. مرغ در تابستان امسال به ۱۷ هزار تومان رسید و در پاییز کیلویی ۳۵ هزار تومان هم فروخته شد. تولیدکنندگان گفتند به سبب کمبود نهاده‌ دامی تولید را کاهش داده‌اند و دولت هم برای پاسخگویی به نیاز بازار شروع به توزیع مرغ با نرخ مصوب دولتی یعنی ۲۱ هزار تومان کرد. این توزیع کارساز شد و قیمت مرغ شکست. هم‌اکنون مرغ گرم ماشینی در فروشگاه‌های مرکز شهر تهران بین ۲۱ تا ۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر