آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۰۸۱

 • کسادی بازار تجهیزات پزشکی در دوران کرونا

  دنیای اقتصاد- فرزین محمدی: کاسبان، بازار تجهیزات پزشکی را با کلماتی همچون «کمبود»، «جنس قاچاق» و «افزایش هفتگی قیمت‌ها» تعریف می‌کنند. مشاهدات میدانی خبرنگاران ما حاکی از افزایش «بیش از سه‌برابری» قیمت انواع تجهیزات پزشکی از ابتدای سال است آن‌هم در حالی‌که به‌جز نرخ ارز، کمبود، سرعت سیر صعودی این اقلام را بیشتر کرده بود. البته کاسبان می‌گویند مدتی است که بازار ثبات نسبی پیدا کرده اما به آینده آن امیدوار نیستند. تنها در سال ۹۷ حدود ۷/ ۱میلیارد دلار تجهیزات پزشکی وارد شده که به‌خوبی نشا‌نگر بزرگی این بازار در کشور است. البته این اعداد به‌جز خریدوفروش‌های جنس قاچاق در بازار است.
 • دلیل افزایش قیمت شکر مشخص نیست

  بازار شکر به‌هم ریخته است. این کالا که ابتدای سال کیلویی ۶ هزار و ۲۰۰ تومان نرخ‌گذاری شد و در پاییز به ۱۲ هزار تومان رسید، حال با جهش ۱۵ درصدی مواجه شده است. دبیرکل اتحادیه بنکداران موادغذایی در این رابطه گفت: قیمت خرید برای بنکداران به ۹هزار و ۴۰۰ تومان رسیده که با احتساب هزینه‌های توزیع با قیمتی بیش از کیلویی ۱۲‌هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.
 • یک میلیارد هزینه راه اندازی هر تالار

  دنیای‌اقتصاد: خسرو ابراهیمی‌نیا، رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی با اشاره به مکاتبات و رایزنی‌های این اتحادیه با ستاد کرونا استان تهران و اتاق اصناف گفت: سرانجام پس از تلاش زیاد، دکتر زالی رئیس ستاد کرونا موافقت خود را با باز شدن تالارها اعلام کردند و اتاق اصناف نیز به طور شفاهی این موضوع را اعلام کرده اما منتظر هستیم تا نامه کتبی به ما اعلام و فعالیت اعضا آغاز شود. وی ادامه داد: ما در کشور نزدیک به ۷۰۰ تالار داریم که به جرات می‌توانم بگویم ۱۰۰ درصد آنها ورشکست شده‌اند و تعداد زیادی از همکاران من امروز به دلیل چک برگشتی و ناتوانی در پرداخت دیون خود در زندان هستند. آنها که بیرون هستند نیز درگیر شکایت کارگرها و بیمه‌اند که آنها نیز مطالبات برحقی دارند.
 • تا پایان سال افزایش قیمت نخواهیم داشت

  بختیار علم بیگی رئیس انجمن تولیدکنندگان مواد شوینده و بهداشتی
  از ماه‌های پایانی سال گذشته که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد محصولات شوینده و ضد عفونی در کانون توجه مردم و سیاست‌گذاران قرار گرفت و یک نگرانی خاصی به وجود آمد که با توجه به جمعیت ۸۰ میلیونی و افزایش بیش از دو برابری مصرف امکان دارد که صنایع نتوانند بازار را تامین کنند و علاوه بر افزایش قیمت فصلی و تورمی که ناشی از بالا رفتن هزینه‌ها است همین کمبود سبب تشکیل بازار سیاه شود.
 • قیمت انواع تجهیزات پزشکی

  کاسبان بازار تجهیزات پزشکی این بازار را با عدم ثبات قیمتی و کمبود تعریف می‌کنند. مشاهدات میدانی ما نشان می‌دهد این بازار با کمبود بعضی از لوازم پزشکی روبه‌رو است و جنس قاچاق نیز در بازار جولان می‌دهد. البته در اسباب و وسایل کرونایی کمبودی وجود ندارد.
 • قیمت انواع تسمه دینام

  نرخ انواع لوازم یدکی خودرو مثل خودرو عملا افسارگسیخته شده است. ناظران بازار می‌گویند از ابتدای سال قیمت‌ها سه برابر شده و بازار کمتر روی ثبات را به خود دیده است. البته فعالان هم می‌گویند هزینه‌های تولید و همچنین واردات بالا رفته است.
 • نمودار قیمتی یک‌ساله خیار

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به خیار اختصاص دارد. این قلم از صیفی‌ها دی سال گذشته کیلویی ۶ هزار تومان فروخته شد و تا انتهای سال ۹۸ با هزار تومان کاهش به ۵هزار تومان رسید. این صیفی خوش‌رنگ امسال را با ۵ هزار و ۶۰۰ تومان شروع کرد و تا آخر تابستان روی ۵ هزار تومان ماند و تغییری نکرد. همان‌طور که نمودار نشان می‌دهد از ابتدای تابستان سیر صعودی نرخ خیار شروع شد و در شهریور به ۷ هزار تومان رسید. کشاورزان استان‌های هرمزگان و کرمان در اعتراض به قیمت پایینی که واسطه‌ها برای خرید تعیین کردند و همچنین هزینه‌های بالای تولید، محصولات خود را وسط خیابان و جاده ریختند و آنها را از بین بردند. از طرف دیگر میوه‌فروش‌ها می‌گویند صادرات بی‌رویه باعث شد بازار با کمبود نسبی روبه‌رو شود که باعث شد قیمت‌ها بالا بکشد. در حال حاضر خیار در میوه‌فروشی‌های سطح شهر به‌طور متوسط کیلویی ۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر