آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۰۸۲

 • ثبات ارز، بازار دوربین‌های مداربسته را گرم کرد

  دنیای‌اقتصاد: مشاهدات میدانی ما نشان می‌دهد تقاضای خانگی و شخصی بازار دوربین‌های مداربسته تقریبا به صفر رسیده اما در این سرمای کسادی، اداره‌ها و بعضی از شرکت‌های خصوصی هنوز این بازار را کمی گرم نگه‌داشته‌اند. البته فروشندگان می‌گویند نسبت به پارسال ۶۰ درصد کاهش فروش داشته‌اند اما ثبات نسبی کنونی نرخ ارز باعث شده بازار از «یخ‌زدگی» خارج شود. همین‌طور به سبب قیمت‌های غیرمنطقی کالاهای غربی، تقاضا به سمت دوربین‌های ایرانی و چینی سوق پیدا کرده است.
 • صرفه‌جویی ارزی در صنعت کاشی

  مهدی فکری/ عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک
  صنعت کاشی و سرامیک مدرن قدمتی بیش از ۵۰ سال در کشور ما دارد و با توجه به منابع غنی و معادن با کیفیت ایران یکی از کشورهایی است که می‌تواند در این صنعت حرف اول را در دنیا بزند اما نداشتن برنامه‌ریزی و آینده نگری و در نهایت سوء مدیریت سبب شده که این صنعت نتواند آن‌طور که باید و شاید جایگاه خود را در اقتصاد کشور پیدا کند کما اینکه برخی کارشناسان معتقد هستند که بعد از پتروشیمی و فولاد، کاشی و سرامیک می‌تواند ارزآور‌ترین کالای غیرنفتی کشور باشد. در دنیایی که هر روز ساختمان‌ها و مجتمع‌های جدید ساخته می‌شود، قرار گرفتن در منطقه خاورمیانه آن هم در همسایگی عراق و افغانستان که درحال بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ هستند و همسایگان شمالی که درحال توسعه زیربنا‌های خود هستند برای تولید‌کنندگان مصالح ساختمانی یک مزیت است اما سهم ما از این بازار بزرگ بسیار ناچیز است.
 • قیمت انواع دوربین مدار بسته

  بازار دوربین‌های مداربسته به سبب قیمت‌های غیرمنطقی عملا کساد است. فروشندگان می‌گویند بازار دیگر مشتری خانگی ندارد و فعلا فقط اداره‌ها و شرکت‌های خصوصی خرید می‌کنند. البته ثبات دوماه اخیر نرخ ارز باعث شده بازار کمی جان بگیرد.
 • رفت و برگشت گوجه‌فرنگی به ۸ هزار تومان

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به گوجه‌فرنگی اختصاص دارد. این قلم خوش‌رنگ از صیفی‌جات در دی سال گذشته کیلویی ۸هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد و تا انتهای سال ۹۸ با ۲ هزار تومان کاهش به ۶ هزار تومان رسید. گوجه‌فرنگی در فروردین امسال به ۶ هزارتومان برگشت و تا تابستان به ۳هزار تومان هم رسید. اما بعد از شهریور سیر صعودی را شروع کرد و به سرعت تا ۱۷ هزار تومان بالا رفت. دلیل افزایش قیمت این صیفی صادرات بی‌رویه توسط دلالان میوه بود. به سبب کاهش ارزش ریال بازارهای کشورهای همسایه جذابیتی بیش از پیش برای واسطه‌ها پیدا کرده‌اند که باعث شد حجم قابل‌توجهی از گوجه به سمت مرزهای غربی کشور روانه شود. این درحالی بود که کشاورزان می‌گویند باوجود هزینه‌های بالای تولید در سال زراعی گذشته قیمت خرید واسطه‌ها سر زمین‌های کشاورزی زیر ۲ هزار تومان است. درحال‌حاضر در میادین میوه‌وتره‌بار تهران گوجه‌فرنگی ممتاز کیلویی ۸ تا ۹ هزار تومان فروخته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر