در شرایطی که این روزها نیاز بیشتر به تفریح، شادی و نشاط از هر زمان دیگری حس می‌شود، بنابراین تغییر تفکر ارزشمند است. همه ما می‌دانیم که تولد یعنی شروع زندگی و گرفتن هرساله تولد نیز یعنی یادآوری این موضوع که شروع زندگی ما در این کره خاکی از چه تاریخی بوده است. اغلب در سالگرد‌های تولد یک مهمانی مهیا می‌شود و البته کیک تولد، کادو و وسایل تزئینی مثل بادکنک، فشفشه، شمع و غیره نیز در این جشن مورد‌استفاده قرار می‌گیرد، پس تولد یک اتفاق مهم است و باید درست مثل تولد یک انقلاب، سازمان و شرکت، تولد انسان هم جشن گرفته و بزرگ داشته شود. تولد فرصتی است برای یادآوری یک اتفاق بزرگ که در زندگی شما رخ داده است، بنابراین شما باید این رویداد بزرگ را جشن بگیرید و از خدا سپاسگزار باشید که یک سال‌دیگر هم به شما فرصت زندگی برروی زمین را اهدا کرده است.

بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شک کودکان بیش از دیگر افراد دیگر در انتظار سالروز تولدشان هستند، چراکه تصور می‌کنند وقتی یک سال ‌بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌شوند، می‌توانند استقلال بیشتری در انجام کارهای خود داشته باشند و بیش از پیش به برآورده‌شدن بسیاری از خواسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و آرزوهای خود نزدیک خواهند شد، پس شمارش معکوس از یک یا ۲‌ماه قبل از روز تولد آنها آغاز می‌شود و این هیجان چند روز پیش از تولد آنها به اوج خود می‌رسد. جالب اینکه بر‌گزاری جشن تولد از نظر روانی بر روی کودکان ۳ تا ۶ سال‌ موجب احساس بزرگ‌بودن و حتی تغییر رفتار در آنها می‌شود. مطالعات در این زمینه نشان داده حتی با بر‌گزاری جشن‌های تولد، کودکان رفتار سنین بالاتر را از خود نشان می‌دهند.

بازاری داغ و پرفروش

این روزها وسعت بر‌گزاری جشن‌های تولد بیشتر از آن چیزی شده که قبلا بود، بنابراین بازار فروش اقلام و کالاهای این جشن نیز بزرگ‌تر شده و هر ساله‌ وسایل جدیدی برای این منظور تولید و فروخته می‌شوند، به‌همین‌دلیل فروش وسایل جشن تولد از کیک گرفته تا ریسه‌ها، کلاه، شمع، فشفشه، بادکنک، جعبه‌های کادو، استندها و در کل تم و زمینه‌های تزئینی، رونق بالایی دارد. این وسایل تقریبا در بیشتر فروشگاه‌ها و حتی مغازه‌های خرده‌فروشی نیز یافت می‌شوند، همچنین اغلب فروشگاه‌های اینترنتی نیز اقدام به فروش این وسایل می‌کنند.

پله نوروز‌خان در بازار بزرگ و بازار بزرگ صالح‌آباد (در جنوبی‌ترین قسمت شهر و در نزدیکی باقرشهر) از مراکز بزرگ و عمده فروش لوازم و کالاهای برپایی جشن تولد در تهران هستند که قیمت این وسایل در این دو مرکز نسبت به جاهای دیگر ارزان‌تر است. فرامرز زمانپور یکی از فروشندگان وسایل جشن تولد در این‌خصوص به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «شرایط فروش اکثر بازارها به‌جز مواد خوراکی، نسبت به سال‌های قبل خیلی مساعد نیست، اما خوشبختانه بازار فروش وسایل جشن تولد بعد از کاهش آمار ابتلا به کرونا نسبتا بهتر شده است. البته بیشتر مشتریان به‌دنبال وسایل و طرح‌های ارزان‌قیمت هستند اما در کل فروش در مقایسه با سال‌قبل بهتر شده است.‌»

آقای زمانپور بخش عمده کالاهای جشن تولد خصوصا فشفشه‌ها در بازار ایران را چینی عنوان کرد و گفت: «کالاهای ایرانی نیز کیفیت خوبی دارند اما ورود بی‌اندازه کالاهای چینی باعث برهم خوردن تعادل این بازار شده است.‌»

قیمت فروش وسایل

تنوع تولید وسایل و پک لوازم تزئینی جشن‌تولد بالاست. در ادامه قیمت فروش برخی از وسایل پرفروش را مشاهده می‌کنید:

شمع مدل جشن دندونی هرعدد ۱۳‌هزار و پانصد، بسته ۶ عددی شمع تولد لیان ۲۱‌هزار، شمع تولد طرح تولدت مبارک ۹‌هزار، بسته ۱۰عددی شمع تولد جادویی ۱۳‌هزار، شمع تولد بانیبو (مدل Gold Happy Birthday) ۱۳‌هزار، بسته ۴عددی شمع تولد طرح قلب ۱۲‌هزار و دویست، شمع تولد مدل اسب تک‌شاخ ۱۵‌هزار، مجموعه ۳عددی شمع تولد مدل ماشین‌های خارجی ۳۵‌هزار، جعبه چوبی اسباب‌بازی کودک مدل کارتونی طرح سگ‌های نگهبان ۲۲۰‌هزار، طرح دخترانه جعبه اسباب‌بازی کودک شمسه‌نگار ۲۹۰‌هزار، کلاه تولد مستر تم طرح جشن الفبا ۳۷‌هزار، کلاه تولد طرح دزد دریایی ۵۱‌هزار، تاج تولد طرح مرد عنکبوتی ۴۳‌هزار، پک جشن تولد مدل تم میکی‌موس ۱۷۳‌هزار، بنر تم طرح جشن دندونی ۱۶۰‌هزار، ریسه تولد (مدل Happy Birthday) ۱۸‌هزار، ریسه تولد طرح هفت‌گل ۴۶‌هزار و ریسه تولد طرح بتمن با قیمت ۳۳‌هزار‌تومان به فروش می‌رسد.