وی با انتقاد از عملکرد ضعیف مسوولان در تنظیم‌بازار، گفت: «زمانی‌که قیمت تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ از کیلویی ۱۸‌هزار‌ تومان به کیلویی ۲۰‌هزار‌ تومان رسید، ‌کمتر از ۲ روز مسوولان با ارز ۴۲۰۰‌تومانی اقدام به واردات ۲‌هزار و ۵۰۰ تن تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ از ترکیه کردند و بازرسان به تولیدکنندگان فشار وارد کردند که قیمت‌ها باید شکسته شود. نمی‌دانم این بازرسان چرا الان برای تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغی که در دست تولیدکنندگان مانده است فکری نمی‌کنند.‌»

این فعال اقتصادی با اشاره به کاهشی‌شدن خرید تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ با نرخ مصوب، افزود: «سازمان پشتیبانی امور دام، خرید تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ را با این استدلال که نیازی ندارد متوقف کرده است. در حال‌حاضر خبری از بنکدارها و واسطه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که سازمان معرفی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد تا تخم‌مرغ را خریداری و در میادین عرضه کنند هم نیست.‌» وی با اشاره به قیمت تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ درب مرغداری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، خاطرنشان کرد: «در حال‌حاضر تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ کیلویی ۱۵هزار‌تومان درب مرغداری به فروش می‌رسد؛ این در حالی است که نرخ مصوب تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ کیلویی ۱۸‌هزار و ۳۰۰‌تومان است. با این شرایط هم‌اکنون تخم‌مرغ ۳‌هزار و ۳۰۰‌تومان زیر نرخ مصوب به‌فروش می‌رسد.‌»

نبی‌پور در ادامه گفت: «در حال‌حاضر صادرات تنها راهکاری است که به برون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رفت از این شرایط به تولیدکنندگان کمک می‌کند؛ تولیدکنندگان می‌توانند سالانه حدود ۱۰۰‌هزار تن تخم‌مرغ صادر کنند، اما متاسفانه سیاست‌ها به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که این تصور برای تولیدکنندگان ایجاد شده است که عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌خواهند روند تولید در کشور متوقف شود؛ چراکه نه اجازه صادرات به تولیدکنندگان داده می‌شود و نه اینکه مازاد تولیدشان را دولت خریداری می‌کند.‌» وی روند تخصیص نهاده به تولیدکنندگان را کند دانست و افزود: «بسیاری از تولیدکنندگان سهمیه نهاده اسفند سال‌گذشته را دریافت نکرده‌اند. باید بگویم سویا برای عرضه در سامانه بازارگاه وجود ندارد و فقط به تولیدکنندگان ذرت می‌دهند.‌» به گفته وی؛ تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ موجود در بازار داخلی و خارجی است. نبی‌پور در پایان و در پاسخ به این پرسش که مدت زمان ماندگاری تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ چقدر است؟ گفت: «مطابق با نظر دامپزشکی ۲‌ماه می‌توان تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را بعد از تولید نگه داشت، از این‌رو باید هرچه سریع‌تر شرایط را برای صادرات مازاد تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ فراهم کرد که تولیدکنندگان متحمل ضرر نشوند.‌»

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند