آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۵۱۱۴

 • رقابت برای نفت بین‌النهرین

  برای اینکه زمینه چگونگی رقابت بین شرکت نفت ایران و انگلیس و شرکت نفت رویال داچ شل، درباره نفت عثمانی مورد بررسی قرار گیرد، لازم است کلیاتی راجع به نفت عثمانی و امتیازهای اعطا شده به خارجی‌ها ارائه شود.
 • نیم قرن با اقتصاد ایران

  اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه‌های حیات اجتماعی با فراز و فرود‌های بسیاری روبه‌رو شده است.اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است. در ستون «گاهشمار اقتصادی» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می‌کنیم. سال اول هر دهه را به‌عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده‌ایم.
 • ای. اچ. هریمن، پیشتاز راه‌آهن

  روح‌الله حاتمی: ادوارد هنری هریمن (Edward Henry Harriman) از مدیران ارشد صنعت راه‌آهن آمریکا در قرن نوزدهم بود. هریمن در۲۰‌فوریه ۱۸۴۸ در همپستد نیویورک زاده شد. او در ۱۴ سالگی مدرسه را ترک گفت و به‌عنوان یک شاگرد در وال‌استریت مشغول به‌کار شد.
 • باکسبام، موسس فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  متیو‌باکسبام (Matthew Bucksbaum) بازرگان و نیکوکار آمریکایی بود که همراه با برادرانش مارتین و موریس «جنرال گروث پراپرتیز» را تاسیس کرد. باکسبام در ۲۰ فوریه ۱۹۲۶ در یک خانواده یهودی در مارشال تاون‌آیوا به‌دنیا آمد و طی جنگ‌جهانی دوم در نیروی هوایی آمریکا در منطقه جنوب‌غرب اقیانوس آرام به‌عنوان رمزگشا خدمت کرد. او در ۱۹۴۹ لیسانس اقتصاد خود را از دانشگاه آیوا گرفت. خانواده او صاحب سه فروشگاه زنجیره‌ای بودند.
 • بنجامین واف، اصلاح طلب اجتماعی

  بنجامین واف (Benjamin Waugh) فعال و اصلاح طلب اجتماعی انگلیسی در دوران ویکتوریا و موسس «انجمن ملی پیشگیری از ظلم به کودکان» در اواخر قرن نوزدهم بود.واف که پسر یک زین‌ساز بود در ۲۰ فوریه ۱۸۳۹ در سِتِل، واقع در وست رایدینگِ یورکشایر به دنیا آمد و پیش از عزیمت به نیوبریِ برکشایر و پس از آن در ۱۸۶۶ به لندن، در کالج الهیات بردفورد حضور یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر