آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۵۱۰۴

 • شکل‌گیری انجمن‌ها؛ پاسخ به یک نیاز

  در سال‌های پس از پیروزی جنبش مشروطیت، تاسیس انجمن‌ها پاسخ به یک ضرورت اجتماعی- سیاسی بود. در فضای آزاد بعد از جنبش مشروطیت تشکیل انجمن‌های گوناگون بسیار متداول شد. البته این نکته را نباید نادیده گرفت که ساختار درونی، نوع عملکرد و اهداف این انجمن‌ها با انجمن‌های مخفی قبل از مشروطیت بسیار متفاوت بود. انجمن‌های بسیاری در تهران و ایالات تاسیس شد. نام‌های گوناگون آنها تشکل‌هایی خودجوش و سازمان‌نیافته را تداعی می‌کند.
 • اُلگ آنتونوف، موسس شرکت هواپیماسازی آنتونوف

  روح‌الله حاتمی: اُلگ کنستانتینوویچ آنتونوف (Oleg Konstantinovich Antonov) طراح هواپیمای اهل شوروی و موسس شرکت هواپیماسازی آنتونوف در نووسیبریسک بود که بعدتر این شرکت به کی‌یف منتقل شد. آنتونوف شماری از هواپیماهای مشهور شوروی همچون آنتونوف ‌ای ان-۲ و‌ ای ان-۱۲ را طراحی کرد و نیز گلایدر‌هایی را با کاربری نظامی و غیر‌نظامی ساخت. آنتونوف در ۷ فوریه ۱۹۰۶ در ترویتسی واقع در استان مسکو (اکنون: بخش پودولوسکی) به دنیا آمد. در ۱۹۱۲ به ساراتوف رفت و در آنجا تحصیلات مقدماتی خود را به پایان برد.
 • هنری ای. استاین وی، پیانوساز آلمانی آمریکایی شرکت «استاین وی‌اند سانز»

  هنریش انگلهارد اشتاینوگ معروف به هنری استاین وی (Henry E. Steinway) پیانوساز آلمانی آمریکایی و موسس شرکت «استاین وی‌اند سانز» بود. استاین وی در ۱۵ فوریه ۱۷۹۷ در آلمان زاده شد و در ۱۸۱۴ داوطلبانه به جنگ آلمان‌ها بر علیه ناپلئون پیوست. در ۱۸۲۲ به خدمت خود در ارتش پایان داد و به درودگری روی آورد اما بعدتر در شهر گسلار به ارگ‌سازی پرداخت. به زودی متوجه اشتیاقش به موسیقی شده و در کلیسا نوازنده ارگ شد.
 • گذری بر قانون اصلاحات ارضی در ایران

  حکومت محمدرضا پهلوی پس از کودتای ۲۸ مرداد با فقدان مشروعیت در بیشتر سطوح حاکمیت روبه‌رو بود. تلاش برای بازسازی حیثیت رژیم و افزایش محبوبیت محمدرضا پهلوی و استقرار هرچه مستحکم‌تر نظام سیاسی مستقر یک هدف بسیار کلیدی به حساب می‌آمد. از سوی دیگر متحدان و پشتیبانان رژیم شاه که در راس آنها ایالات متحده آمریکا قرار داشت‌ از به‌هم ریختن توازن قوا و فروافتادن حکومت پهلوی در بحران‌های اقتصادی و سیاسی بسیار نگران بودند. در این سال‌ها همسایگی ایران با شوروی نگرانی‌ها را هم برای حکومت پهلوی و هم ایالات‌متحده بیشتر می‌کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر