آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۵۰۶۳

 • انقلاب ناتمام

  ایرانی‌ها که هنوز خود را کشوری قدرتمند می‌دانستند و به خاطر همین سعی می‌کردند ساختار ایلی خود را حفظ کنند، بعد از شکست‌های پی در پی از روسیه و واگذاری بخش بزرگی از سرزمین حاصلخیز و سرسبزمان به آنها (در عهدنامه گلستان و ترکمنچای) تازه فهمیدند که در خواب زمستانی فرو افتاده‌اند، زیرا پی بردند که شهرها از رونق افتاده و روستاییان فقیر و درمانده شده، بنابراین ناگهان تکان سختی خوردند و این باعث خودآگاهی بخش بزرگی از جامعه چه از طبقات بالا و چه پایین شد که باعث شد جرقه‌های امیدی در آن ظاهر شود.
 • شب چله طهرانی‌ها

  در تهران فصل‌ها زودتر از زمان مقرر شروع می‌شدند، به این گونه که از ده، پانزده روز به عید نوروز مانده بهار و از اواسط تابستان، پاییز و از میانه پاییز، زمستان شروع می‌شد و ماه اول سال یعنی برج حمل یا فروردین را که ماه گل‌بران و ماه دوم آن یعنی اردیبهشت را توت‌پزان و از ماه اول تیر تا پانزدهم مرداد را چله تابستان و از ماه اول دی تا آخر بهمن را چله زمستان می‌گفتند.
 • ساکاگاوا، سرخپوست کاوشگر

  ساکاگاوا (Sacagawea) یک زن سرخپوست شوشونی بود که در ۱۶ سالگی با گروه اکتشافی لویس و کلارک آشنا و راهنما و یاریگر آنان در ماموریت اکتشافی‌شان در ناحیه لوئیزیانا شد. ساکاگاوا با این دو کاوشگر هزاران مایل را از داکوتای شمالی تا اقیانوس آرام پیمود و به آنها کمک کرد تا با بومیان آمریکایی تماس‌های فرهنگی برقرار کنند. انجمن حق رای زنان آمریکای شمالی در اوایل قرن ۲۰ او را به‌عنوان نمادی از ارزش و استقلال زنان برگزید.
 • رزماری کانلی بازرگان و نویسنده انگلیسی

  رزماری جین نیل کانلی (Rosemary Jean Neil Conley) بازرگان و نویسنده انگلیسی و مجری برنامه‌های رادیوتلویزیونی در زمینه ورزش و سلامت است. او نویسنده یک کتاب در زمینه برنامه غذایی و ورزشی برای کاهش وزن در سال ۱۹۸۸ با نام «رژیم غذایی هیپ‌اند ثای: (Hip & Thigh Diet) است اما تئوری موضعی او در باب کاهش وزن که مدعی است افراد می‌توانند در برخی قسمت‌های خاص بدن خود یعنی باسن و ران کاهش وزن ایجاد کنند، فاقد یک مبنای علمی است.
 • تجارت فرش در دوره قاجار

  سجاد نوروزی/ سندپژوه و تاریخ پژوه
  تجارت قالی در ایران به شدت تحت تاثیر دامنه عرضه و تقاضای خارجی بوده است، به گونه‌ای که در اوایل قرن بیستم طولی نکشید که هجوم روزافزون اروپاییان و آمریکاییان بدان باعث افزایش تقاضای خارجی شد، این مساله منجر به افزایش تولید قالی در منابع سنتی، برقراری و تاسیس کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به‌وسیله تجار خارجی و نیز تجار داخلی چون تجار تبریز و سایر بازرگانان شد، به گونه‌ای که کنسول انگلستان در تبریز اشاره کرده است؛ «در عرض دو سال گذشته تقاضا برای قالی‌های ایران به طرز چشمگیری بالا رفته و صادرات آن دو برابر شده است، قالی در همه جای ایران تولید می‌شود، ولی قالی‌های مناطق زیر به‌خاطر زیبایی و دوامشان معروفند، فراهان، سلطان آباد، سرابند و دهات اطراف مشهد و جوین، در کردستان سنه(سنندج) و در دهات مجاور آن، در آذربایجان ناحیه قراداغ، بخشایش و هریس.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر