آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۹۴۲

 • نقش انگلیسی‌ها در قراردادهای ننگین

  داریوش شهبازی: انگلیس از موانع بزرگ دستیابی عباس‌میرزا به پیروزی در جنگ با روسیه بود. گو اینکه با آن کشور رقابت داشت و در شرایط جنگ سرد بود و نمی‌خواست سرزمین‌های شرقی یکجا در حلقوم روس فرو رود، اما هرگز خواهان نجات ایران و عثمانی مقابل روسیه هم نبود. زیرا ایران قدرتمند می‌توانست با نادری دیگر هند را از چنگ او درآورد. سیاست انگلیس مقابل عطش ناپلئون و بعدها آلمان نیز اعمال می‌شد زیرا فرانسه و آلمان هم تمایل به دستیابی به هندوستان از خود بروز دادند. روسیه در جبهه با ایران می‌جنگید و انگلیس با دادن اطلاعات سیاسی و نظامی از فتحعلی شاه، روسیه را یاری می‌رساند. سهم انگلیس در جدایی قفقاز از ایران خیلی کوچک‌تر از روسیه نبود. زیرا این دولت در آینده در جدایی بخش‌های دیگری از ایران در جهات اربعه نقش اصلی و مخربی بازی کرد.
 • فئودالیسم در ایران شکل نگرفت

  اکثر نظریه‌پردازان بر این باورند که در ایران فئودالیسم هرگزشکل نگرفت.
 • ویلیام کیسام واندربیلت که بود؟

  ویلیام کیسام واندربیلت، بازرگان، نیکوکار و پرورش دهنده اسب آمریکایی بود. او در ۱۲ دسامبر ۱۸۴۹ در نیودورپ واقع در جزیره استاتن نیویورک به دنیا آمد. خانواده ثروتمند واندربیلت از دیرباز در صنعت راه‌آهن فعالیت داشتند.
 • ریچارد جی کورمن، صنعتگر کارگرزاده

  ریچارد جی کورمن (۲۲ جولای ۱۹۵۵ در نیکولاسویل، کنتاکی/ ۲۳ آگوست ۲۰۱۳ در همان شهر) موسس و مالک گروه راه‌آهن آر. جی. کورمن بود. او در خانواده‌ای کارگر به دنیا آمد. در ۱۹۷۳ بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان با در اختیار داشتن یک بیل مکانیکی و کامیون کمپرسی به شرکت راه‌آهن L&N پیوست و به دلیل کار سریع و دقیق خود به شهرت دست یافت. طی چند سال بعد با کمک دوستانش در صنعت راه‌آهن، یک شرکت ساخت راه‌آهن تحت نام آر.‌جی کورمن راه‌اندازی کرد. وقتی کمپانی‌های راه‌آهن بزرگ‌تر کارهای ساخت و ساز خود را به مزایده گذاشتند تا از هزینه‌ها بکاهند، ریچارد توانست با ارائه سرویس‌دهی سطح بالایی که آنان در پی آن بودند، همکارشان شود. پس از آنکه کنگره آمریکا قانون خط‌آهن استاگرز را در ۱۹۸۰ تصویب کرد، ریچارد پس از خریداری خط آهن باردستون یک شرکت راه‌آهن جدید تاسیس کرد. یک سال بعد، قطار «مای اُلد کنتاکی دینر ترن» را راه‌اندازی کرد. کمپانی او بیشتر مسیرهای کوتاه خطوط آهن را در گذر زمان از آن خود کرد و هنگامی که کورمن در ۲۰۱۳ درگذشت، بیش از ۶۰۰ مایل مسیر راه‌آهن را در اختیار خود داشت. ریچارد بعدتر ۶ کمپانی دیگر هم تاسیس کرد.
 • اقتصاد خوزستان در دوره ناصرالدین‌شاه

  در دوره فتحعلی‌شاه خوزستان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شد: شوشتر، دزفول و هویزه را جزو کرمانشاهان قرار داده و به محمدعلی میرزای دولتشاه سپردند. رامهرمز، فلاحیه و هندیجان را نیز که در جنوب بود، جزو فارس دانسته به حسین‌قلی‌میرزا، پسر دیگر فتحعلی‌شاه دادند (کسروی، ۱۳۷۳: ۱۵۳). در زمان ناصرالدین‌شاه خوزستان جزو یکی از بیست ولایت ممالک محروسه ایران به‌شمار می‌آمد که شوشتر مرکز آن بود (پولاک، ۱۳۶۸: ۲۹۶).

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر