آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۹۳۸

 • نارضایتی از مالیات صنفی

  مالیات صنفی در کنار سه نوع مالیات ارضی، خالصجات و سربازی (خانواری) یکی از انواع مالیات مستقیم و نوعی مالیات بردرآمد محسوب می‌شد که در مقاطع مختلف تاریخی از کسبه و پیشه‌وران شهرها اخذ می‌شد. هر صنفی موظف بود مبلغ مشخصی مالیات بپردازد که آن مبلغ توسط روسای صنف بین افراد آن صنف سرشکن و وصول می‌شد. (دبیرالملک، ۱۳۰۳: ۱۷-۱۶)
 • نهاد عریض و طویل اصناف

  شاه در مراسم گشایش اتاق اصناف تهران اعلام کرد تشکیل اتاق اصناف مظهر دیگری از دموکراسی ملی و تکامل فکری جامعه متحول ایران است. این گفته در صورت استقلال اتاق‌های اصناف صحت داشت، اما این تشکل در واقع مظهر سیاست‌های نظارتی و کنترلی بود و به همین دلیل با تشویق رژیم پهلوی بعد از دایر شدن شعبه تهران، به منظور نظارت و کنترل دائم در کار اصناف و پیشه‌وران در ۱۸ شهر دیگر نیز تشکیل شد. گسترش اتاق اصناف در واقع از یکسو تلاشی از سوی رژیم برای کنترل بازار ــ به‌عنوان نهادی که به‌صورت بالقوه و به دلیل ارتباط با روحانیت در تقابل با رژیم قرار داشت ــ بود و از سوی دیگر اقدامی سیاسی از سوی دیوان‌سالاری وقت حزب ایران نوین، برای تضمین پیروزی‌های انتخاباتی به‌شمار می‌آمد. این اقدام علاوه‌بر تضعیف استقلال بازار و گسترش نظام بوروکراسی یک مزیت دیگر هم برای رژیم پهلوی و دولت‌های مستقر داشت و دولت می‌توانست عملکرد نامناسب اقتصادی خود را بر دوش اتاق اصناف بیندازد. از همین رو بود که اصناف مامور پیکار با گران‌فروشی شدند.
 • جروم اچ. لملسون، مخترع تمام عیار

  روح ا... حاتمی: جروم هال لملسون (۱۸ جولای ۱۹۲۳ در جزیره استاتنِ نیویورک، اول اکتبر ۱۹۹۷ در لس‌آنجلس) مهندس، مخترع آمریکایی بود. او چندین اختراع به ثبت رساند؛ اختراعاتی که طراحی و ابداع روبات‌های صنعتی، تلفن‌های بی‌سیم، دستگاه‌های فکس، نوارهای ضبط ویدئویی، دوربین‌های تلویزیونی قابل حمل و نوارخوان‌های مغناطیسی مورد استفاده در ضبط‌های واکمن سونی را ممکن ساختند. لملسون با ۶۰۵ اختراعی که ثبت کرد به یکی از پردرآمدترین مخترعان در تاریخ آمریکا بدل شد.
 • مصیبت‌های طاعون و سل در ایران

  طاعون بیماری بسیار عفونی و مشترک بین انسان و موش در تاریخ ایران اغلب همراه با وبا شیوع یافته است، پزشکان ایرانی مانند «ابوسهل مسیحی» در رساله‌ای پیرامون طاعون، «علی بن عباس مجوسی» در کتاب طب ملکی و «ابوعلی سینا» در قانون این بیماری را توصیف و به آن پرداخته‌اند. همان‌گونه که در مبحث مربوط به وبا اشاره شد برخی از منابع به سبب تشخیص ندادن به‌طور همزمان از طاعون در کنار وبا سخن می‌گویند، اما در منابع مربوط به دوره تیموری به‌طور جداگانه هم به این بیماری پرداخته شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر