آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۷۰۱

 • تولد مفهوم حق

  ملکم خان در رساله «ندای عدالت» در توضیح مفهوم آزادی این‌چنین می‌نویسد: «برای توضیح معنی آزادی، اول باید این معنی را فهمید که در عالم هیچ حق و تکلیفی نیست که حد معینی نداشته باشد و حد آزادی این است که آزادی هیچ‌کس به حق هیچ‌کس خللی وارد نیاورد. بعد از آنکه حقوق و تکالیف عامه به حکم قوانین مقرر شد و به اقتضای اساس قانونی دیوانخانه‌های عدلیه برپا شدند، دیگر کیست که بتواند بدون جزا در حق دیگری حرف ناحق بزند» (ناظم‌الدوله، ۱۳۸۱: ۱۴۵-۱۴۶).
 • مقاله تند «مساوات» علیه محمدعلی‌شاه

  سیدعبدالرحیم خلخالی اهل روستای زاویه سادات خلخال، نویسنده‌ای قابل و روزنامه‌نگاری زبردست و از سیاستمداران و آزادیخواهان برجسته مشروطه و از دانش آموختگان مشهور در ادب فارسى بود. او به‌عنوان روشنفکر، بینش انتقادی داشت و می‌کوشید تا آنچه را که در دنیای تفکراتش «وضع مطلوب» می‌دانست، جایگزین جامعه نامطلوب خود سازد. در این راستا به‌دنبال آگاهی بخشی به جامعه و به حرکت در آوردن توده‌های مردم برای حریت و آزادی از یوغ استبداد و ظلم و جور بود.
 • گشایش یازدهمین دوره مجلس شورای ملی

  یازدهمین دوره مجلس شورای ملی ۲۰ شهریور ۱۳۱۶ افتتاح شد و ۲۷ شهریور ۱۳۱۸ به پایان رسید. نخستین جلسه رسمی این دوره مجلس در روز ۲۷ شهریور ۱۳۱۶ برگزار شد و محمدرضا پهلوی (ولیعهد) برای نخستین بار به همراه رضاشاه در افتتاحیه شرکت کرد.
 • انتشار نسیم شمال

  نخستین شماره نشریه «نسیم شمال» به مدیریت سیداشرف‌الدین حسینی ۲۰ شهریور ۱۲۸۶ به چاپ رسید. سیداشرف‌الدین حسینی قزوینی مندرجات نسیم شمال را که غالبا اشعار فکاهی و انتقادی بود، خود می‌نگاشت و اشعار دیگران را در آن چاپ نمی‌کرد. این روزنامه به قدری در میان توده مردم محبوبیت داشت که مدیر آن را نسیم شمال می‌نامیدند و هرگاه که منتشر می‌شد، ولوله‌ای در شهر به‌وجود می‌آورد.
 • انتقال محمدعلی‌میرزا

  ۲۰ شهریورماه ۱۲۸۸ ه.ش محمدعلی‌میرزا پادشاه مخلوع قاجار به روسیه منتقل شد. او پس از فتح تهران توسط مشروطه‌خواهان، به سفارت روسیه در تهران پناهنده شده بود. مشروطه‌خواهان درپی خلع محمد‌علی‌میرزا پسر خردسالش احمدشاه قاجار را به سلطنت انتخاب کردند.
 • تعزیه به روایت ناصرالدین‌شاه

  ۴ محرم از بلوچستان خبر رسید که فتح قلعه کوهک و اسپندار را کرده‌اند، با توپ و خمپاره در ۳ روز فتح شده است. الحمدلله تعالی شانه العزیز. هوا بسیار سرد است هنوز هیچ آثار برگ درخت و سبزه و غیره نیست، برف در صحراها و کوه‌ها بی‌حساب است، شب‌ها یخ می‌کند بسیار سخت. آب قنات ما چند روزیست نمی‌آید، آب هیچ نیست، بسیار کثیف است، [به] اندرون‌ها و بیرون از زمستان خرابی زیادی رسیده است، همه‌جا بد است، تا ان‌شاءالله بهار ساخته شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر