آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۶۶۰

 • مشروطه، توسعه و مطالبات زنان

  آمنه شیرافکن
  منصوره اتحادیه در کنار تدریس همچنان ساعات زیادی را در نشر تاریخ می‌گذراند و مدام روی میزش کتابی تازه برای ویرایش دارد. او که معتقد است اتفاقی ردپای زنان در تاریخ ایران را پی گرفته، تاکید دارد که تاریخ‌نگاری زن در مشروطه به ورطه تکرار افتاده و باید برای خروج از این تکرار به بررسی مطالب دست‌نخورده‌ای چون عکس‌ها و نامه‌های زنان به روزنامه‌ها روی آورد و البته لازم است که مورخان هم کمی دست از تنبلی برداشته و به سوژه‌های جدید‌تر بیندیشند. اتحادیه برای تشریح دشواری‌های پیش روی تاریخ‌نگاری زنان در تاریخ ایران به کتاب «اتاقی از آن خود»، نوشته ویرجینیا وولف اشاره می‌کند تا بگوید: «وولف در تخیل خود خواهری برای شکسپیر آفریده و درباره زندگی او سخن گفته است. اما در ایران برای نوشتن از زندگی زنان حقیقی و نه تخیلی باید همانند وولف از تخیلاتمان بهره بگیریم، چرا که اطلاعات ما درباره زندگی، روحیات و آرزوی آنها هیچ است، به همین دلیل نگارش زندگی زنان آسان نیست.» گفت‌وگوی «تاریخ ایرانی» با اتحادیه را در ادامه می‌خوانید.
 • دگرگونی یک مفهوم

  در اوایل قرن سیزدهم، ایران شاهد آغاز نوخواهی و غرب‌گرایی بود. این نوگرایی به شیوه اروپایی، همواره با نام بنیان‌گذار آن، شاهزاده قاجار، عباس‌میرزا، همراه بوده است. وی معتقد بود: اگر ایران بخواهد به حیات خود ادامه دهد، ناچار باید یک رشته نوسازی به سبک اروپایی در آن صورت گیرد. به این منظور، مستشاران نظامی را از فرانسه و انگلیس استخدام کردند و دانشجویان را برای تحصیلات جدید به اروپا فرستادند. در سال ۱۱۹۴ ه.ش عباس‌میرزا دومین دسته از محصلان ایرانی را روانه انگلیس ساخت.
 • قتل کنسول و دلال نفتی آمریکا در تهران

  ماژور ایمبری ویس، معاون کنسول ایالات‌متحده در تهران، ۲۷ تیر ۱۳۰۳ / ۱۸ ژوئیه ۱۹۲۴ به‌دست گروهی از مردم پایتخت به قتل رسید. ایمبری دلال کمپانی آمریکایی سینکلر بود. کمپانی نفتی سینکلر از خرداد ۱۳۰۰ ش. مذاکره با دولت قوام‌السلطنه، رقیب قدرتمند رضاخان، برای اخذ امتیاز نفت شمال ایران را آغاز کرده بود. این کمپانی به هری فورد سینکلر (۱۹۵۶–۱۸۷۶)، سرمایه‌دار کالیفرنیایی، تعلق داشت.
 • ریاست‌الوزرایی مستوفی‌الممالک

  ۲۸ تیـرمـاه ۱۲۸۹ بنـا بـه پیشنهـــاد عضــدالمـلـک، نایب‌السلطنه و تصویب مجلس شورای ملی میرزا‌حسن‌خان مستوفی‌الممالک به ریاست الوزرایــی منصــوب شــد. مستوفی‌الممـالک در ســال ۱۲۸۰ ه.ش به اروپا رفت. پس از پیروزی انقلاب مشروطه به دعوت میرزا‌علی اصغرخان امین‌السلطان به ایران بازگشت و جمعیتی به نام مجمع انسانیت تشکیل داد و به همراه محمد مصدق به فعالیت سیاسی پرداخت. در همین زمان به وزارت جنگ نیز منصوب شد و پس از قتل اتابک در چند کابینه دیگر نیز این سمت را حفظ کرد.
 • هژیر وزیر دربار شد

  ۲۸ تیرماه ۱۳۲۸ عبدالحسین هژیر نخست‌وزیر سابق به وزارت دربار منصوب شد. هژیر از خرداد ۱۳۲۷ تا آبان ۱۳۲۷ نخست‌وزیر ایران بود. او ۱۳ آبان ۱۳۲۸ به‌دست سیدحسین امامی از اعضای جمعیت فدائیان اسلام ترور شد.
 • شکست رضاشاه از آتاتورک!

  یکی از راه‌هایی که کشورها برای توسعه در نظر می‌گیرند استفاده از الگوهای دیگر کشورهاست. در واقع برخلاف برخی از صاحب‌نظران و اندیشمندان که به‌دنبال الگوهای بومی توسعه می‌روند، بسیاری از اندیشمندان و حتی سیاستمداران تلاش می‌کنند آنچه را در کشورهای دیگر اجرا شده است در کشور خود اجرا کنند.
 • گفته‌ها

  رفته رفته با بیان مفاهیم جدید و تقابل گفتمان تجدد در برابر محدودیت‌های ساختاری، زمینه‌های اعتراض به جایگاه زنان شکل گرفت. اختلاف بین پسر و دختر مذموم تلقی شد و برابری زن و مرد مطرح شد و حتی در برخی موارد آموزش دختران را نسبت به پسران در اولویت قرار داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر