آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۶۱۹

 • پایان قرون وسطی

  اندیشه‌ تسخیر قسطنطنیه از آرزوهای امپراتوری عثمانی بوده است.
 • آغاز روابط بازرگانی با هلند

  در اواخر قرن شانزدهم در کشور هلند که از متصرفات امپراتوری اسپانیا بود نهضت استقلال‌طلبانه آغاز شد. در سال ۱۵۹۸ به محض اینکه فلیپ دوم درگذشت ایالات شمالی هلند اشغالگران اسپانیایی را اخراج و سرزمین خود را آزاد کردند ولی استقلال هلند به موجب عهدنامه وستفالی در سال ۱۶۴۸ به رسمیت شناخته شد.
 • سقوط قسطنطنیه

  ۲۹ مه سال ۱۴۵۳ میلادی قسطنطنیه پس از ۵۳ روز محاصره از سوی قوای امپراتوری عثمانی به فرماندهی سلطان محمد فاتح تصرف شد.
 • سیکورسکی، خالق بالگرد

  ۲۵ مه ۱۸۸۹ ایگور سیکورسکی طراح هواپیما و عامل اصلی توسعه و تکامل بالگردها، در کی‌یف اوکراین زاده شد. «ایگور ایوانوویچ سیکورسکی» طراح هوانوردها و یک آمریکایی روسی‌تبار بود که در کی‌یف اوکراین که آن هنگام به امپراتوری روسیه تعلق داشت، به دنیا آمد.او نخستین هواپیمای با بال ثابت دنیا را طراحی کرده و به پرواز درآورد و همچنین عامل اصلی توسعه و تکامل بالگرد (هلی‌کوپتر) و تولید انبوه آن شد. او همچنین موسس شرکت هوانوردی سیکورسکی بود که یکی از اصلی‌ترین تولیدکننده‌های بالگرد در دنیا به‌شمار می‌رود.
 • املاک خالصه چگونه «اربابی» شد

  ناصرالدین شاه، اصلاحات کشاورزی را در دو مرحله آغازکرد. در ابتدا، درسال ۱۲۵۳ ه.ش، خالصجات را به شاهزادگانی مانند ظل‌السلطان اعطا کرد که حکمران مستقل اصفهان بود. ظل‌السلطان حاکم اصفهان، ضابطان و ماموران مالیاتی را به روستاهای خالصه می‌فرستاد تا میزان مالیات پرداختی به دولت را بر آورد و اخذ کنند.
 • رانت‌داری همزاد دولت در ایران

  رانت‌داری نهادی کهن و همزاد دولت در ایران بوده است. در سیستم اقتصادی مبتنی بر رانت‌داری، دیوان منبع و مخزن اصلی تجمیع رانت است. درآمدهای رانتی، به‌واسطه کانال‌های منشعب از دیوان، در بین لایه‌های مختلف اجتماعی توزیع می‌شود. تیول، تسعیر، تفاوت عمل و مواجب و مداخل مهم‌ترین کانال‌های توزیع رانت در دوره قاجاریه محسوب می‌شود. اولین مجلس شورای ملی در اقدامی قاطعانه چهار کانال اصلی توزیع رانت را مسدود کرد.
 • اقدامات عمرانی و رفاهی در خارک

  از مهم‌ترین اقدامات عمرانی و زیربنایی صنعت نفت در منطقه خارک برای تامین رفاه کارکنان و نیازهای شرکت مساله آب و برق بوده است. تا قبل از ورود صنعت نفت، آب مورد نیاز ساکنان از طریق چاه تامین می‌شد.
 • زوال صنایع‌دستی در دوران قاجار

  اقتصاد ایران در سده نوزدهم نظامی نیمه ‌ایستا و پیشاسرمایه‌داری بود. در این دوران، انباشت سرمایه به‌گونه‌ای نامطلوب سامان‌دهی می‌شد، به این معنی که واحدهای تولیدی کوچک باقی می‌ماندند، به‌طوری‌که صرفه‌جویی ناشی از تولید انبوه ایجاد نمی‌شد. این واحدها به‌لحاظ اقتصادی کم‌بازده بودند و توان رقابت نداشتند.
 • گفته‌ها

  برای خوردن روزه نیاز بود که طبیبی تصدیق مرض بدهد، اطبای آن دوره حتی اطبای یهودی ولو برای روزه‌خوری هم احترام تصدیق خود را داشتند و تصدیق دروغ نمی‌دادند.

بیشتر