آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۶۱۴

 • ماده نارنجی رنگ هنوز قربانی می‌گیرد

  بین سال‌های ١٩٦١ تا ١٩٧١، ارتش آمریکا درویتنام دست به ریختن موادعلف‌کش به‌صورت انبوه زد. مساله بر سر از بین بردن پوشش گیاهی‌ای بود که دشمن می‌توانست درآن پنهان شود و همچنین نابود کردن محصولات غذایی که باعث گرسنگی اهالی و رزمندگان می‌شد. این دومین هدف، ضمنی بود: درحالی‌که «عملیات چریکی به گونه تنگاتنگی از لحاظ آذوقه به محصولات محلی بستگی داشتند، مواد گیاه‌زدا دارای خصلت تهاجمی شدیدی جهت نابودکردن یا تحدید تولید موادغذایی بود...»
 • تحلیل عملکرد آموزش‌وپرورش فارس در دوره پهلوی اول

  دولت پهلوی اول بنا به سرشت شبه‌مدرن و خودکامه خود و اقتضای تاریخی، درصدد متمرکز ساختن قدرت، همسانی ملت و مدرن‌سازی اجباری دولت و ملت و تضعیف روحانیون برآمد. انگیزه تلاش برای تغییر وضعیت ناهنجار جامعه به لحاظ فرهنگی، بهداشتی، سیاسی، اقتصادی و... نیز گروهی را به تاسیس مدارس جدید سوق می‌داد.
 • رنسانسی که خیام رقم زد

  ۲۸ اردیبهشت امسال ۹۷۱ سال از زادروز فیلسوف و منجم مشهور ایرانی؛ خیام نیشابوری گذشت. حکیم عمر خیام در سال ۴۲۷ ه.ش در شهر نیشابور و در دوره‌ای به دنیا آمد که ترکان سلجوقی بر خراسان، ناحیه‌ای وسیع در شرق ایران، تسلط داشتند. وی در زادگاه خویش به آموختن علم پرداخت و نزد عالمان و استادان برجسته آن شهر از جمله امام موفق نیشابوری، علوم زمانه خویش را فراگرفت و چنان‌که گفته‌اند بسیار جوان بود که در فلسفه و ریاضیات تبحر یافت. از جمله فعالیت‌های ارزنده نجومی خیام می‌توان ایجاد رصدخانه بزرگ ری، نیشابور و اصفهان را در زمان ملکشاه سلجوقی نام برد.
 • ویرانی شهر توس

  مرم شهر توس ۱۸ مه سال ۱۳۸۹ میلادی/ ۲۸اردیبهشت۷۶۸ش. به دست میران شاه پسر امیر تیمورلنگ، قتل عام شدند و این شهر ویران شد. دلیل این ویرانی قیام مردم توس علیه حکومت وقت بود. میران شاه توس، زادگاه و مدفن فردوسی بزرگ را چنان ویران ساخت که از آن جز ویرانه‌ای باقی نماند و چون مسیر رودخانه‌ها را هم به سوی مشهد تغییر داده بود، توس دیگر به آن صورت آباد نشد.
 • روز بهره‌وری

  ۱ خرداد در تقویم رسمی کشور به عنوان روز بهره‌وری نام‌گذاری شده است. اصطلاح «بهره‌وری» نخستین بار از سوی اقتصاد دانی به نام «کوئیزنی» در سال ۱۷۷۶م به کار برده شد. بیش از یک قرن بعد یعنی در سال ۱۸۳۳ فردی به اسم «لیتر» بهره‌وری را «قدرت و توانایی تولید کردن» تعریف کرد. مفهوم بهره‌وری با گسترش انقلاب صنعتی گسترش یافت و طی یک سده اخیر از محورهای توجه اقتصاددانان بوده است. به گفته تین برگن، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ اگر هدف و غایت توسعه اقتصادی، بهبود سطح زندگی کشورهای در حال توسعه باشد، وسیله طبیعی تحقق آن افزایش بهره‌وری است و راه مهم و اساسی افزایش بهره‌وری هم سرمایه‌گذاری در منابع انسانی است.
 • تاسیس تلگرافخانه در لرستان

  منابع موجود درباره چگونگی ورود سیم و تلگراف و تاسیس تلگرافخانه‌ها، به‌ویژه در مورد تاسیس تلگرافخانه در نواحی دورافتاده و ایالت‌های پردردسری نظیر لرستان بسیار محدود است. متاسفانه در مورد چگونگی آغاز برقراری و شروع فعالیت خط تلگرافی در خرم‌آباد نیز اطلاعات دقیقی به‌دست نیامده است.
 • مدرسه محتشمیه (۱۲۸۱-۱۲۷۸ش)

  مدرسه محتشمیه در سال ۱۲۷۸ توسط میرزاحسینعلی‌خان مهندس گوران تاسیس شد. این مهندس جوان کرمانشاهی از کوشندگان جنبش نوسازی و پیشگامان تاسیس مدارس نوین در ایران بود. او دانش‌آموخته‌ دارالفنون بود و مورد حمایت ایل قدرتمند گوران قرار داشت.
 • نابودی سرخ‌پوست‌ها از سوی آمریکایی‌ها

  کشتار سرخ‌پوستان جنایت پردامنه و طولانی‌مدتی بود که به‌دنبال کشف قاره آمریکا توسط دریانوردان اسپانیایی در قرن شانزدهم آغاز شد. این کشتارها عمدتا توسط کشورهای استعمارگر اروپایی به‌خصوص اسپانیا، پرتغال، فرانسه و انگلستان به منظور سلطه بر مناطق مختلف قاره آمریکا و با هدف دستیابی به اموال و املاک سرخ‌پوستان صورت می‌گرفت. بعدها و به‌خصوص در نیمه دوم قرن نوزدهم، آمریکاییان با کوچ دادن اجباری و جنگ‌هایی که به‌دنبال آن صورت می‌گرفت نقش پررنگی در کشتار سرخ‌پوستان آمریکای شمالی ایفا کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر