• جامعه مدنی و حیات شهری

  شهر به عنوان نماد کالبدی، اوضاع فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، در هر عصر و دوره‌ای می‌تواند معیاری برای ارزیابی روند تحولات جامعه در آن دوره باشد.
 • دکتر محسن حبیبی، پدر شهرسازی مدرن در ایران

  محسن حبیبی، معمار و شهرساز بزرگ و پژوهشگر تاریخ معماری ایران، ششم مهرماه چشم بر جهان فروبست.‌ از دکتر محسن حبیبی به‌عنوان پدر شهرسازی مدرن در ایران یاد می‌شود. حبیبی سال ۱۳۲۶ در کرمانشاه متولد شد و پس از گرفتن دیپلم متوسطه در سال ۱۳۴۴ در این شهر، وارد دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران شد و در دو رشته معماری و شهرسازی درجه کارشناسی ارشد خود را گرفت.او در سال ۱۳۶۰ از رساله دکترای خود با عنوان «ترکیب شهری از شهر سنتی به شهر نوین» در دانشگاه پاریس دفاع کرد. او سال‌ها استاد شهرسازی دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران بود و در سال ۱۳۸۱ از وی به‌عنوان استاد نمونه دانشگاه تهران تجلیل شد.
 • بیلی بوتلین، موسس گردشگاه‌های مدرن

  روح‌الله حاتمی: سر ویلیام هیگیت ادموند کولبورن بوتلین کارآفرین بریتانیایی بود که در ۲۹ سپتامبر ۱۸۹۹ در کیپ تاونِ آفریقای جنوبی به دنیا آمد. نام او بیش از هر چیز با تفریح‌گاه‌های تعطیلات بریتانیا گره خورده است. هر چند تفریح‌گاه‌های تعطیلی مانند وارنر به شکل‌های مختلف پیش از آنکه بوتلین تفریح گاه خود را در ۱۹۳۶ افتتاح کند، وجود داشتند اما این بوتلین بود که آن را به صنعتی با گردش مالی چندمیلیون پوندی و بخشی مهم از فرهنگ بریتانیا بدل کرد.
 • جنکینز، بنیان‌گذار فروشگاه‌های پابلیکس

  جورج واشنگتن جنکینز جونیور، بازرگان و نیکوکار آمریکایی بود که فروشگاه‌های پابلیکس را تاسیس کرد. در سال ۲۰۱۶ سوپرمارکت‌های پابلیکس با ۱۱۰۰ شعبه در جنوب شرق آمریکا و ۱۷۰ هزار کارمند، ۳۲ میلیون دلار فروش داشت. از جنکینز به‌عنوان «بزرگترین کارفرمای تجاری و رئیس یک فروشگاه زنجیره‌ای که در معرفی بسیاری از اختراعات از جمله درب‌های الکتریکی و مواد غذایی منجمد پیشرو بود» یاد می‌شود.
 • نمی‌توانست ناامید باشد

  «سید محسن حبیبی» نمی‌توانست ناامید باشد، به معنایی، گویی ذاتا نمی‌توانست جز مثبت فکر کند و بی‌شک مثل همه آدم‌های خوب، غم‌های بزرگی در دلش داشت یا شاید خاطراتی که به ناگزیر در زندگی هر کسی ممکن بود پیش بیاید، نمی‌دانم، زیرا هرگز هیچ کدام از آنها را بازگو نکرد.
 • کنش‌گری انقلابی و اعتدالی

  ثریا عباسی قیداری
  مجلس بیست و سوم شورای‌ملی در سال ۱۳۵۰ زمانی آغاز شد که در انتخابات این دوره، احزابی چون حزب پان‌ایرانیست به دلیل انتقاد به مساله جدایی بحرین از ایران و قصد استیضاح دولت، حق شرکت در انتخابات را نداشت. در این دوره از انتخابات، عده نمایندگان مجلس افزایش یافته بود. انتخابات دوره بیست وسوم، دومین انتخابات حزبی مجلس بعد از کودتا بود، در این دوره از انتخابات مجلس، حزب ایران‌نوین با همان راهکارهای کهنه انتخابات پیشین با توسل به فرمانداران و افراد ذی‌نفوذ در ادارات مختلف تهران و دیگر نقاط کشور سعی کرد تا بیشترین آرا را از آن خود کند. با پایان یافتن انتخابات، بر اساس آنچه که از قبل پیش‌بینی می‌شد، حزب ایران‌نوین اکثریت وکلای مجلس را به خود اختصاص داد. اما در اواخر مجلس بیست وسوم شورای‌ملی دو حزب ایران‌نوین و مردم از سوی شاه منحل و یک حزب واحد به‌نام رستاخیز شکل گرفت و نمایندگان نیز در جهت منافع خود به‌اتفاق عضو این حزب شدند و حمایت خود را از حزب رستاخیز اعلام کردند. در این تحقیق سعی بر آن شده است که با تکیه بر اسناد، مذاکرات مجلس بیست و سوم شورای‌ملی و منابع کتابخانه‌ای، کارکرد و نقش احزاب در این دوره از مجلس شورای‌ملی موردبررسی قرار گیرد و به این سوال پاسخ داده شود که نقش و مواضع احزاب ‌به‌خصوص حزب ایران‌نوین در مسائل سیاسی و اجتماعی کشور چه بوده است.
 • نقش تخریبچی‌ها در عملیات خیبر

  عملیات خیبر در منطقه خوزستان و هورالعظیم شکل گرفت که تقریبا از سه جبهه مختلف در منطقه‌های طلائیه، جزایر شمالی و جنوبی و القرنه آغاز شده بود. بنده در شب عملیات در منطقه القرنه حضور داشتم، بعد از اینکه کارهای عملیات تمام شد، به عقب برگشتیم. زمانی که به عقب برگشتیم دور تا دور خاکریز اسامی دوستانی که شهید شده بودند را دیدم؛ دوستانی که تا چند روز پیش در کنار ما بودند.
 • توماس کراپر

  روح‌الله حاتمی: توماس کراپر (Thomas Crapper) بازرگان و لوله‌کش انگلیسی در قرن نوزدهم بود که شرکت «توماس کراپر ‌اند کو» را در حوزه لوازم و تجهیزات بهداشتی در لندن تاسیس کرد. وی ۹ اختراع ثبت کرد که سه مورد و از آن جمله سیفون به دستشویی‌های مدرن مرتبط بود.
 • ریچارد وارن سیرز

  ریچارد وارن سیرز (Richard Warren Sears) مدیر، بازرگان و کار آفرین آمریکایی بود که با همراهی آلوا کورتیس روباک شرکت خرده‌فروشی «سیرز، روباک ‌اند کمپانی» را در ۱۸۹۳ تاسیس کرد. وی در دسامبر ۱۸۶۳ در استوارت میل مینه سوتا به دنیا آمد. پدرش جیمز، آهنگر و واگن‌ساز بود. خانواده آنها از ۱۸۷۰ در اسپرینگ ولِی رحل اقامت افکند؛ جایی که پدرش به عضویت انجمن شهر درآمد و مغازه آهنگری خود را فروخت. ریچارد از ۱۷ سالگی کار خود را در شرکت راه آهن به‌عنوان متصدی تلگراف‌خانه‌ای در شهرک نورث برنچ شروع کرد و بعدتر به‌عنوان مامور ایستگاه راه آهن به ردوود فالزِ شمالی نقل مکان کرد.
 • مورگان؛ رفیق بی‌کلک ایران

  دکتر مهدی تدینی/ مورخ و استاد دانشگاه
  یکی از محبوب‌ترین آمریکایی‌ها در دل ایرانیان مورگان شوستر است. ماجرای حضور هشت‌ماهه او در ایران و تلاش‌هایش برای ساماندهی اوضاع مالی ایران در دوران پرتلاطم پس از مشروطه، فصلی بسیار خواندنی و البته افسرده‌کننده از تاریخ ایران است. و البته رفتار وقاحت‌بار و انزجارآور روس‌ها در ماجرای حضور شوستر در ایران، لکه ننگی است که از دامان این همسایه زیاده‌خواه شمالی پاک نخواهد شد!
 • احتکار و قحطی در جنگ دوم

  یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی که در طول جنگ جهانی دوم باعث افزایش بحران و تشدید آن در کشور شد، احتکار بود؛ رفتاری که به نظر می‌آید به جامعه‌شناسی مردم ایران مربوط می‌شود و به‌عنوان یک مساله اساسی تا به امروز نیز ادامه پیدا کرده است چراکه در هر زمان که کشور با یک بحران مواجه می‌شود مساله احتکار مواد غذایی خودنمایی می‌کند که نمونه بارز آن در سال‌های اخیر در قضیه تحریم‌ها اتفاق افتاد و مردم بسیاری از کالاهای اساسی را احتکار کردند که ضرر آن هم به کشور وارد شد.
 • شش‌ضلعی تامین مالی

  حکومت رضاشاه از چند راه درصدد تامین هزینه‌های مورد نیاز برآمد. این راه‌ها عبارتند از: ۱. درآمدهای حاصل از امتیاز نفت ۲. انحصار منابع درآمدزا و مصادره اموال ۳. اعمال سیاست جدید گمرکی و مالیاتی ۴. اجرای سیاست صنعتی‌سازی ۵-‌فروش خالصه‌ها (زمین‌های دولتی) ۶. اجرای سیاست‌های جدید جهت توسعه کشاورزی مخصوصا کشاورزی تجاری.
 • روایتی از قسطنطنیه تا یونان

  ... مسیر من جاده‌های بزرگی است که صد‌ها قرن پیش آدمیان بر پهنه خاک رسم کرده‌اند. در این راه گذارم به قسطنطنیه می‌افتاد و سمرقند، به شهرهای شاهانه اصفهان و بخارا و به شهر ری که از آن جز انبوه غبار چیزی برجای نمانده است، به تفلیس و همدان و به شهرهای مقدس قم و مشهد... یک اثر هنری همین‌که در بازار جهانی اشیای عتیقه ارزشی به‌دست آورد بی‌درنگ خود سبب پیدایش بدل‌سازان و تقلبکاران می‌شود در تهران بسان پکن، در آتن چنان‌که دربسفر، در پاریس، در قاهره، در وین و خلاصه در همه جا. بی‌درنگ صنعتکاران بسیار زبردستی پیدا می‌شوند که قادرند مثلا یک اثر میناکاری به سبک بیزانس، زیوری از طلا، کار یونان، مجسمه‌ای سنگی از مصر، یک عاج‌کاری قرن سیزدهم یا یک تابلوی رامبراند را چنان با زبردستی و در نهایت کمال بسازند که تنها کارشناسان هنری معدودی در سراسر جهان قادرند درباره اصالت و صحت آنها نظر و اصلی را از بدلی تشخیص بدهند. این حالت عدم اطمینان و ناامنی فکری هولناکی که بر ورزش مورد علاقه من حکمفرماست آن را در نظر من از هر ورزش دیگری هیجان‌انگیزتر می‌کند.
 • لوی اشتراوس، بنیان‌گذار کارخانه شلوار جین

  روح‌الله‌حاتمی: لوی اشتراوس (Levi Strauss) بازرگان آمریکایی-آلمانی و موسس نخستین شرکت تولید‌کننده شلوارهای جین آبی‌رنگ بود. شرکت وی با نام «لیوای اشتراوس‌ اند کو: Levi Strauss & Co» (لیوایز) کار خود را در ۱۸۵۳ در سان‌فرانسیسکو کالیفرنیا آغاز کرد. اشتراوس در ۲۶ فوریه ۱۸۲۹ در بوتنهایم پادشاهی باواریا در کنفدراسیون آلمان ‌زاده شد. در ۱۸ سالگی همراه با مادر و دو خواهر خود روانه آمریکا شد تا به دو برادر خود یونس و لوییس بپیوندد که از پیش یک عمده‌فروشی خشکبار و منسوجات در نیویورک داشتند.
 • تامیر ساپیر چهارصدمین ثروتمند آمریکایی در سال۲۰۰۸

  تامیر ساپیر (Tamir Sapir) با نام اصلی تمور سپیاشویلی، بازرگان و سرمایه‌گذار آمریکایی-گرجستانی بود که در دهه ۸۰ میلادی مبادله هنگفتی از کودهای شیمیایی را در مقابل نفت با شوروی‌ها انجام داد. او از این راه ثروت زیادی به دست آورد و آن را در حوزه املاک نیویورک سرمایه‌گذاری کرد؛ تا جایی که در سال ۲۰۰۸ چهارصدمین ثروتمند آمریکا نام گرفت و مجله فوربس در ۲۰۱۰ در فهرست میلیاردرهای خود او را با ثروتی بالغ بر ۴/ ۱‌میلیارد دلار، هفتصد و بیست و یکمین ثروتمند جهان نامید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر