آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۸۳

 • خروج پول و افزایش تورم

  سقوط دولت صفویه در پرتو گرایش‌های اقتصادی عمده و بلندمدت ایران سده هفدهم (۹۷۹ تا ۱۰۷۹ش) قابل درک‌تر می‌شود: کسری تراز بازرگانی خارجی، تورم و افزایش مشکلات مالی دولت صفویه از جمله این گرایش‌ها هستند. مساله تراز کلی بازرگانی خارجی ایران را باید با توجه به زمینه بین‌المللی مورد بررسی قرار داد. جریان مداوم نقره و به درجه کمتری طلا، از آمریکای لاتین به اسپانیا که در سده شانزدهم (۸۷۹ تا ۹۷۹ش) آغاز شد و تا سده هفدهم (۹۷۹ تا ۱۰۷۹ش) ادامه یافت، این دو فلز را در سراسر اروپا پخش کرد و بعد ناوگان انگلیسی هند آن را به آسیا آورد. از آسیا نیز ابریشم و ادویه یعنی کالاهای قیمتی به اروپا سرازیر شد. صادرات ابریشم ایران، شمش‌های طلا و نقره را به ایران آورد، هرچند نمی‌توان گفت این فلزات گرانبها تا چه میزان در خود کشور نگاه داشته شدند. فریر برآورد کرده است که میانگین ارزش تولید سالانه ابریشم ایران شاید ۱۷۵هزار پوند استرلینگ بوده اما این رقم نوسان زیادی داشته است.
 • دیدار مظفرالدین‌شاه از نمایشگاه پاریس

  نمایشگاه جهانی پاریس ۱۴ آوریل سال ۱۹۰۰ افتتاح شد و تا ۱۲ نوامبر همان سال ادامه یافت. در این نمایشگاه مهم‌ترین دستاوردهای صنعتی قرن نوزدهم مانند فناوری‌های مربوط به تلگراف، صنایع ریسندگی و غذایی، ادوات کشاورزی و... به نمایش گذاشته شد. نزدیک به ۵۰ میلیون نفر از این نمایشگاه دیدن کردند که در نوع خود بی‌سابقه بود.
 • برنامه داریوش برای حفر کانال سوئز

  داریوش که اندیشه پیوستن مصر و کرانه‌های باختری و خاوری دریای سرخ به هند و ایران را در سر می‌پروراند؛ به این فکر افتاد که رود نیل را با آبراه‌هایی به دریای سرخ پیوند بزند. بنا به گزارش هرودت، پیش از داریوش، فرعون نِخو (۵۹۵–۶۱۰پ. م) و پادشاهان مصری پیش از او در اندیشه پیوستن نیل به دریای سرخ بوده‌اند. اما چون در مسیر راه کوه‌های سنگی وجود داشت که کندن آنها کار آسانی نبود و همچنین آبراهه از میان وادی خشکی می‌گذشت که در آن آب نبود، این کار به پایان نرسید. حتی به روزگار پادشاهی نِخو ۱۲۰ هزار مصری در کار کندن آبراهه کشته شدند...
 • تحولات شرکت سهامی فرش

  یکی از تحولات اداری شرکت سهامی فرش ایران این بود که در شهر صنعتی کرج واقع در شمال آن، ذوب‌آهنی وجود داشت که به شرکت جهت ایجاد کارخانه پشم‌شویی و ریسندگی واگذار کردند تا آن را راه‌اندازی کند. این کارخانه اولین واحد پشم‌شویی بود که از محل اعتباری کمک آمریکا مطابق اصل۴ ترومن در سال ۱۳۳۳ به شرکت سهامی فرش ایران تحویل و به بهره‌برداری رسید که بعد کارخانه ریسندگی و رنگرزی به آن اضافه شد-مطالعات من از این جهت است که مدتی با حفظ سمت، مدیریت آن کارخانه را برعهده داشتم- این کارخانجات با ارائه بهترین نخ‌های پشم مصرفی، ضمن تهیه کلیه خامه‌های موردنیاز شرکت در تمامی ادوار از جمله سرت (سرتینگ) پشم، ریسندگی و رنگرزی مطابق معیارهای استاندارد در ایران و جهان از دیگر واحدهای تولیدی سفارش می‌پذیرفت.

بیشتر