آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • بلایای طبیعی

  از جمله مهم‌ترین تحو‌لات تاریخ اجتماعی ایران، وقوع حوادث و سوانح طبیعی است. تاریخ‌نویسی ایرانی، به‌رغم نقاط قوت خود در تعد‌د و تنو‌ع، به علت بی‌توجهی به شرح سوانح و بلایای طبیعی محل نقد جدی است، زیرا این حوادث طبیعی نقطه شروع بسیاری از تحو‌لات تاریخی بوده است. بنابراین، پژوهش پیش‌رو می‌کوشد تا این برش از تاریخ اجتماعی را که منشأ تحو‌لات فراوانی بوده، در دوران حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار (۱۳۱۳-۱۲۶۴ق) نمایان سازد.
 • آغاز مذاکرات نفتی با دنیای غرب

  مذاکرات مزبور به چگونگی استحصال و فروش نفت ایران از ۲۲ فروردین ۱۳۳۳ با سرپرستی دکتر علی امینی، وزیر اقتصاد و دارایی آغاز شد که منجر به قرارداد کنسرسیوم یا قرارداد امینی - پیج شد. شش ماه پس از این مذاکرات دکتر علی امینی، وزیر دارایی در جمع نمایندگان مجلس سخنرانی و نتایج آن را اعلام کرد. بخشی از سخنان امینی و واکنش نمایندگان مجلس شورای ملی به آن را می‌خوانید:
 • اولین قانون آیین دادرسی کیفری

  ۲۴ فروردین ۱۳۰۵ هجری شمسی؛ اولین قانون آیین دادرسی کیفری ایران که ترجمه‌ قانون آیین دادرسی سال ۱۸۰۴ فرانسه بود به اجرا درآمد. این قانون بیش از ۵ دهه به قوت خود باقی بود. قانون دادرسی کیفری فرانسه در آوریل ۱۸۰۴به امضای ناپلئون بناپارت رهبر وقت آن کشور رسیده بود و از ۱۳ آوریل لازم‌الاجرا شده بود که ایران درست ۱۲۲ سال بعد آن را اقتباس کرد.
 • فضانوردی؛ صنعتی هیجان‌انگیز

  گردآوری و ترجمه: مراد سلیمی
  ۱۲ آوریل روز جهانی فضانوردی است؛ در اینجا سعی می‌کنیم تا آغاز این صنعت و سیر تاریخی‌اش را مختصرا بررسی کنیم؛ از زمانی که «یوری گاگارین» در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ در مدار زمین پرواز کرد. به همین مناسبت به بررسی اولین‌های فضانوردی می‌پردازیم.

بیشتر