آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۱۵

 • مسیر ناکام

  دنیای اقتصاد: موضوع ساخت راه‌آهن در ایران نخستین‌بار در عهد ناصری همزمان با دیگر تحولات مدرن در ایران پدیدار شد و بسیاری از کسانی که خواهان پایه‌ریزی نظم مدرن بودند، از آن حمایت کردند. حتی طرح‌های بسیاری نیز به این منظور وجود داشت که به سبب فقدان امکانات زیربنایی عملیاتی نشد. در اواخر دوره قاجار که مقارن قرن نوزدهم در اروپا بود، حضور کشورهای خارجی و رقابت‌های استعماری آنها رفته رفته فکر ایجاد راه برای تسهیل امور مورد نیاز را در میان استعمارگران قوت بخشید و در مناطق مختلف تلاش‌های پراکنده‌ای به این منظور صورت گرفت تا در نهایت به تاسیس راه‌آهن سراسری در دوره رضاشاه انجامید.دکتر عباس پناهی عضو هیات علمی و استاد تاریخ پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان، در همایشی که روز دوشنبه دهم دی ماه با موضوع «تاریخ ایجاد خطوط ریلی در ایران» در محل آرشیو ملی برگزار شد، به یکی از راه‌های ریلی پرداخت که پیش از راه‌آهن سراسری در ایران مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود. به عقیده دکتر پناهی دلیلی که موجب ناکام ماندن بهره‌برداری و توسعه راه‌آهن در ایران شده بود و طرح‌هایی که در آن زمینه وجود داشت را با شکست مواجه می‌کرد، زیاده‌خواهی و دست‌اندازی دولت به اموال مقاطعه‌کاران و فساد اداری در سال‌های پایانی حکومت قاجاریه بود. در ادامه بخشی از متن سخنرانی این استاد دانشگاه را در رابطه با راه‌آهن رشت-‌پیربازار که برای مدت محدودی در سال‌های واپسین سلطنت قاجار مورد بهره‌برداری قرار گرفت، می‌آوریم.
 • حکم زندان برای رهبران نهضت آزادی

  ۱۶ دی ماه ۱۳۴۲ حکم محکمه نظامی درباره اعضای موثر نهضت آزادی که قبلا دستگیر شده بودند به این شرح انتشار یافت:
 • اعتصاب ویرانگر مطبوعاتی‌ها

  شانزدهم دی ماه سال ۱۳۵۷ روزنامه‌های تهران که تحریریه‌های آنها، از ۱۴ آبان به تصمیم سندیکای خود به دبیری «محمدعلی صفری» دست به اعتصاب زده بودند انتشار خود را از سر گرفتند. اعتصاب ۶۲ روزه روزنامه‌نگاران ایران که طولانی‌ترین اعتصاب مطبوعاتی در تاریخ جهان بوده است در اعتراض به ادامه سرکوب مردم، روی کار آوردن یک دولت نظامی در تهران (به نخست‌وزیری ژنرال ازهاری) و نیز به حمایت از انقلاب صورت گرفته بود.
 • تصمیم سرنوشت‌ساز روزنامه‌نگاران

  مهر ۵۷ با اعلام حکومت نظامی، یک سرگرد به تحریریه «اطلاعات» آمد و در اتاق شیشه‌ای که محل برگزاری شورای دبیران بود، نشست. او از حکومت نظامی مامور شده بود که بیاید تیترهای روزنامه را کنترل کند. این اولین بار بود که این اتفاق رخ داده بود و ما اصلا نمی دانستیم که یک نفر را هم به روزنامه کیهان فرستاده‌اند. در واکنش به حضور او در تحریریه تصمیم گرفتیم تا همه با هم او را «هُو» کنیم. پس از این جریان بچه‌های کیهان زنگ زدند و ما متوجه شدیم سرهنگی را نیز به تحریریه آنها فرستاده و آنها نیز با یک حرکت نمادین به حضور او اعتراض کرده‌اند. رحمان ‌هاتفی از کیهان با من تماس گرفت، اوضاع را جویا شد و دعوت کرد که به تحریریه کیهان بروم تا تصمیمی بگیریم.

بیشتر