آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۰۶

 • سرکوب و وابستگی

  در دوران پهلوی اول اساس اقتصاد ایران را اقتصاد روستایی تشکیل می‌داد و سلطه فئودالیسم همچنان در دهات ایران حکمفرما بود. اکثریت تام کشاورزان فاقد زمین بودند و از محصولی که به‌دست می‌آوردند؛ یک‌دوم تا چهار‌پنجم به آنان تعلق می‌گرفت و بقیه را مالک تصاحب می‌کرد. به علاوه کشاورز مجبور بود که به مالک زمین بیگاری بدهد و عوارض جنسی نظیر مرغ، گوسفند، تخم‌مرغ، روغن و هیزم و غیره را مجانا برای مالک فراهم کند. حق تعیین کدخدا جزو حقوق مالک بود و کشاورزان از هرگونه حقوق اجتماعی محروم بودند. عمده‌ترین ابزارهای کار در کشاورزی مانند سابق، خیش، شن‌شکن با دندانه‌های چوبی و گاهی فلزی، بیل و کلوخ کوب بود و ماشین‌آلات کشاورزی جدید به ندرت دیده می‌شد.
 • اداره کل احصائیه در ایران

  از زمان آغاز به کار ثبت‌احوال در ایران کسانی‌که به مساله هویت خود اهمیت می‌دادند در انحصار نام‌خانوادگی احتیاط لازم را مرعی می‌داشتند، ازجمله به‌وسیله اعلان، انحصار یا حق‌تقدم خود را در انتخاب نام خانوادگی خاص به اطلاع عامه می‌رساندند.
 • زلزله بم

  ۵ دی ۱۳۸۲ زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۶/ ۶ریشتر در شهر تاریخی بم و اطراف آن رخ داد که یکی از بزرگ‌ترین فجایع طبیعی در تاریخ معاصر بوده است. این زمین‌لرزه موجب کشته شدن حدود ۴۰ هزار نفر و مصدومیت ۳۰ هزار نفر شد و هزاران نفر را بی‌خانمان و بی‌سرپرست کرد. از روزها قبل بم بارها لرزیده و شواهدی از بروز زمین‌لرزه در شهر نمایان شده بود. مردم شهر بعدها می‌گفتند آب قنات‌ها گرم شده بود، برخی چاه‌ها کم‌آب و برخی پر آب شده بودند، از زمین صداهایی به گوش می‌رسید، زمین‌لرزه‌های خفیف زمین را زیر پای مردم می‌لرزاند اما مردم شهر هیچ‌گاه این شواهد را جدی نگرفتند.
 • تولد رهبر انقلاب چین

  مائو تسه‌تونگ، رهبر انقلاب چین و یکی از شخصیت‌های اثرگذار قرن بیستم ۲۶ دسامبر ۱۸۹۳ در روستای شائوشان در ایالت هونان به‌دنیا آمد. از بنیان‌گذاران حزب کمونیست چین در ۱۹۲۱ و رهبر آن از ۱۹۳۵ بود. او راهپیمایی طولانــــی (۱۹۳۵ـ۱۹۳۴) و جنـــگ رهایی‌بخــش (۱۹۴۹ـ۱۹۳۷) را به‌‌راه‌ انداخت که به تاسیس جمهوری خلق چین و حکومت کمونیستی در چین انجامید. مائو برنامه سنتی شوروی، اصلاحات ارضی و حمایت از صنایع سنگین را آغاز کرد و در اولین کنگره ملی خلق در ۱۹۵۴ به ریاست حزب برگزیده شد.
 • جنگ دوم ، دولت ناکارآمد،گرسنگی

  سمیرا دردشتی
  دنیای‌اقتصاد: جنگ جهانی دوم که آغاز شد، ایران بار دیگر مانند رویکردی که در زمان جنگ اول داشت، اعلام بی‌طرفی کرد؛ اما این امر نتوانست برای ایران راه گریزی از عواقب جنگ باشد. متفقین نیاز داشتند تا جبهه جدیدی علیه آلمان باز کنند که از طریق آن به شوروی که درحال جنگ با آلمان بود کمک‌رسانی کنند. آلمان‌ها از سه جهت به شوروی حمله کردند و برای متفقین بیم آن می‌رفت که به‌زودی آلمان‌ها با دستیابی به چاه‌های نفت شوروی دست بالا را در جنگ پیدا کنند.

بیشتر