آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۰۵

 • ضرابخانه مجهول‌الهویه!

  رودی متی، محقق تاریخ و متخصص مطالعات سکه‌های صفوی، به اهمیت سکه‌های دوره صفوی به‌عنوان منبع کمکی درخصوص بازشناسی مسائل سیاسی و اقتصادی و تبیین دوره‌های تاریخی اشاره می‌کند که اطلاعات منابع مکتوب درباره آنها بسیار محدود است در واقع، طرح روی سکه‌ها در برخی موارد تنها منبعی است که اطلاعات شایان‌توجهی را درباره ساختار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی شهرها به‌دست می‌دهد و منبع مهمی در مطالعات تاریخ محلی به‌شمار می‌رود. این امر درحالی است که دیگر منابع، به‌ویژه منابع مکتوب، از اطلاعات موجود بر روی این سکه‌ها بی‌بهره‌اند. اما به‌رغم اهمیت سکه‌ها به‌عنوان منابع دست‌اول یا کمکی، دانش سکه‌شناسان از دوره صفوی نسبت به دیگر دوره‌های تاریخ ایران، بسیار ناقص است.
 • قحطی در ایران پس از جنگ جهانی دوم

  شرایط ناشی از جنگ و اشغال کشور، فقدان ارتباط منظم بین شهرها و روستاها و وجود ناامنی، رکود واردات و صادرات، بالا رفتن تقاضای مواد مصرفی و ارزاق عمومی در بازار ایران با توجه به احتیاجات نیروی متفقین، سوءاستفاده محتکران و خروج مایحتاج عمومی از مرزهای کشور مخصوصا از سرحدات خوزستان، بحران عمیقی را در زندگی مردم سبب شد.
 • ورود نخستین دستگاه ضرب سکه به ایران

  ۴ دی ۱۲۱۳ش برابر با ۲۵ دسامبر ۱۸۳۴ دولت وقت ایران یک دستگاه ضرب سکه از اروپا (بروکسل) خریداری کرد. این دستگاه که تصمیم به خرید آن در آخرین سال حیات فتحعلی شاه قاجار گرفته شده بود نخستین ماشین ضرب مسکوک است که از اروپا برای ایران خریداری شد. ظهور سلسله قاجار در اواخر قرن دوازدهم با همان نظام پولی رایج صفویان آغاز شد. به‌طور خلاصه در این نظام پول رایج عبارت از سکه‌هایی بود که در ضرابخانه‌های تمامی شهرهای بزرگ به‌صورت دستی ضرب می‌شدند و توسط دارندگان امتیازی اداره می‌شدند که حق امتیاز می‌پرداختند.
 • زادروز پدر علم مکانیک

  آیزاک نیوتن، فیزیکدان، ریاضیدان، ستاره‌شناس و فیلسوف انگلیسی ۲۵ دسامبر ۱۶۴۲ یک ماه پس از درگذشت گالیله در انگلستان به دنیا آمد. زمانی که آیزاک ۳ ساله بود مادرش دوباره ازدواج کرد و او نزد مادربزرگش ماند. آیزاک علاقه‌ای به مزرعه خانوادگی نداشت و برای تحصیل به دانشگاه کمبریج فرستاده شد. پس از پایان تحصیلات به‌عنوان پروفسور ریاضیات در دانشگاه مشغول تدریس شد و مشهورترین کتابش را منتشر کرد.
 • فرانسه استقلال مهاجر نشینان انگلیسی را به رسمیت شناخت

  دولت فرانسه ۱۹ دسامبر ۱۷۷۷ استقلال مهاجرنشینان انگلیسی در آمریکای شمالی (ایالات‌متحده امروز) را به رسمیت شناخت.ششم ماه مه سال ۱۷۷۵، پاتریک هنری اندیشمند و مبارز آمریکایی از مهاجرنشینان انگلیسی این سرزمین خواست که بپاخیزند و آزادی و استقلال خود را از انگلستان ـ
 • تبدیل پزشکی به حرفه

  اولین اطلاعات ثبت شده درباره پزشکی از ناحیه‌ای در عراق امروزی بین رودهای دجله و فرات به‌دست آمده است. این سرزمین بین‌النهرین نامیده می‌شود یعنی سرزمینی بین دو رودخانه. بیش از ۵ هزار سال پیش، این ناحیه تمدن‌هایی به‌وجود آمده‌اند که در نوشته‌های باقی‌مانده از آنها به بیماری و درمان اشاره شده است.
 • وضعیت تجارت در ایران در سال‌های پایانی قرن هجدهم

  تجارت چنانکه در زمان سلاطین صفویه بود، اکنون در ایران نیست. (یعنی دوران آقامحمدخان) همه می‌دانند که در زمان سلطنت شاه عباس اول و سلاطین دیگر بعد از او، تجارت به چه پایه‌ای از ترقى و ازدیاد رسیده بود. ارامنه و یهود در اصفهان و شهرهاى ایران توطن کرده، از جمیع مملکت هندوستان و جزایر محیط(اقیانوس)هند، کالاهای تجارى به ایران حمل کرده، یا از ایران به ممالک عثمانى و فرنگستان منتقل می‌کردند و مراوده تجارتى میان ایران و بلخ و بخارا و سمرقند و کشمیر به‌شدت بود.
 • گفته‌ها

  پس از سوءقصد ناموفق به محمدعلی‌شاه قاجار، وی کودتای موفقی برای از بین بردن نظام مشروطه در ایران انجام داد. تعدادی از مشروطه‌خواهان اعدام شدند، بسیاری به خارج از ایران فرار کردند، اغلب آنها به اسلامبول پناه بردند و برای احیای دوباره نظام مشروطه ایران به انجمن سعادت ایرانیان اسلامبول پیوستند.

بیشتر