آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۷۷

 • وصف شهر به شهر

  ژولین دوروششوار در کتاب خاطرات سفر ایران سعی دارد با بیان تجربیات خود از دوران حضورش در ایران تصویری از ایران زمان ناصرالدین شاه ارائه دهد. روششوار در نیمه دوم سده نوزدهم میلادی یعنی در زمان حکومت ناصرالدین شاه برای اولین بار به ایران سفر کرد. او از جانب دولت فرانسه به ایران فرستاده شده بود تا زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایران را بررسی کند و نتایج بررسی‌هایش را در اختیار دولت فرانسه قرار دهد.
 • دادگاه و دفاعیات دکتر فاطمی

  نرگس باقری: داوری و قضاوت در طول تاریخ ایران عمدتا مبتنی بر اراده‌های شخصی صورت می‌گرفته است و به ویژه در رابطه با آنان که در پیشگاه حاکمان قیام می‌کردند سخت‌ترین مجازات‌ها در نظر گرفته می‌شد. اما با وقوع انقلاب مشروطه و تلاش برای قانونمند کردن رفتار شاه و اعمال محدودیت بر خواست و اراده او مجموعه‌ای جدید از ارزش‌ها و انتظارات شکل گرفت که طی آن برپایی دادگاه و اجازه دادن به متهمان به منظور دفاع از خود به یک حقوق اساسی برای متهم مبدل شد.
 • دستاوردهای اقتصادی امیرکبیر

  مهم‌ترین اقدام امیرکبیر تاسیس کارخانه‌های تصفیه شکر و قندسازی در مازندران و بلورسازی در تهران و اصفهان و قم و کاغذسازی در تهران و حریربافی درکاشان و تهیه ماهوت و چلوار، کالسکه، سماور، چدن، سرب و کارخانه نخ‌ریسی و امثال آن بود.
 • تجارت برده در خلیج‌فارس

  تجارت برده و برده‌فروشی که با طرز تفکر مردم مشرق زمین و به‌خصوص اعراب مباینتی نداشت، همیشه در خلیج‌فارس یکی از مسائل مهم به‌شمار می‌رفت. این تجارت درست پیش از آغاز قرن هجدهم شروع شد.
 • برآمدن سلسله سامانیان

  بنا به نوشته برخی مورخان، سلسله سامانیان ۲۱ نوامبر سال۸۷۴ میلادی شکل گرفت. جواد هروی در کتاب «روزشمار تاریخ ایران از سقوط ساسانیان تا ظهور سامانیان» نوشته است: از میان رفتن حکومت طاهریان و ضعف و ناتوانی تدریجی که از غلبه ترکان در دستگاه خلافت پدید آمد، سرزمین‌های خاوری خلافت را از نفوذ خلیفه و از امکان به کار بستن قدرت عملی او آزاد کرد. در چنین ایمنی و آسودگی که به‌ویژه دوری از بغداد آن را بی‌دغدغه می‌ساخت، سرزمین فرارود که از عهد طاهریان یا پیش از آن به آل‌سامان واگذار شده بود، به رهبری فرماندهان این خاندان، مرکز یک دولت قدرتمند شد و خراسان و ری و مدتی هم، جرجان، طبرستان، و سیستان، از سوی خلیفه یا به حکم پیروزی و غلبه، به قلمرو آنها پیوست.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر