آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۶۶

 • رشتن سرنوشت

  سمیه نوغانی
  لوح نیمه برجسته زن ریسنده از آثار به‌جای مانده از دوران عیلام جدید با مضمونی روایتگر است. پرسش اینجاست که آیا این تصویر در پایین‌ترین سطح نشانه‌سازی قرار می‌گیرد و فقط روایتگر صحنه‌ای از فعالیت بانویی از طبقه مرفه جامعه عیلامی است یا سطح بالاتری از معنا را در قالب نمادپردازی و تجسم ایزدبانو دربر دارد. در تطبیقی براساس مقایسه اجزای تصویر با سایر متون تاریخی موجود (مهرها، الواح و مجسمه‌های به‌جای مانده) به بررسی مفاهیم احتمالی اجزای تشکیل دهنده این لوح پرداخته خواهد شد.
 • مصدق از نگاه هژیر

  عبدالحسین هژیر در سال ۱۳۲۳ نامه‌ای مفصل از تهران به لندن به سیدحسن تقی‌زاده می‌نویسد که حاوی اطلاعات قابل‌توجهی راجع به آن روزگار است. ضمنا نشان‌دهنده خوبی از روحیات و عقاید کسی است که چند سال بعد به نخست‌وزیری و وزارت دربار رسید و هواهای سیاسی بسیاری در سر داشت. به قول یغمایی دوست جوانی او «جوانی مستعد و فعال و دانشمند و جاه‌طلب بود.» در بخشی از این نامه هژیر به سیاست‌های نفتی مصدق و اختلافات او با تقی‌زاده اشاره کرده است. وی با لحن تندی مصدق را به باد انتقاد می‌گیرد و می‌نویسد:
 • سقوط کابینه شریف‌امامی

  ۱۴ آبان ۱۳۵۷ کابینه جعفر شریف‌امامی سقوط کرد و سرلشکر غلامرضا ازهاری مامور تشکیل دولت جدید شد. محمدرضا پهلوی در تابستان همان سال برای جلوگیری از بحران و انقلاب مسوولیت نخست‌وزیری را با اختیارات تام به شریف امامی سپرده بود.
 • استعفای دولت موقت

  ۱۴ آبان ۱۳۵۸ دولت موقت مهندس مهدی بازرگان به پایان کار خود رسید. در متن استعفانامه مهدی بازرگان خطاب به امام خمینی (ره) آمده بود:
 • اعلام جنگ بریتانیا به ایران

  ششم نوامبر سال ۱۸۵۶ میلادی؛ ۶ روز پس از اعلان جنگ انگلستان به ایران بر سر هرات، نیروهای انگلیسی مستقر در هند عازم جنگ با ایران شدند. این عملیات ضدایران را «سر جیمز آوت رام» فرماندهی می کرد. در آن زمان لرد «پالمرستون» نخست‌وزیر انگلستان بود.
 • اشتراکات تجار قاجاری

  تجار قاجاری همه به عمده‌فروشی می‌پرداخته‌اند. ولی معمولا در رشته خاصی از تجارت یا در واردات و صادرات کالاهای خاصی تخصص نداشته‌اند و در صورت لزوم به تجارت و مبادله کالاهای گوناگون و نیز به صرافی می‌پرداختند. فعالیت عمده آنان گردآوری و صدور موادخام مورد نیاز ابزارهای خارجی، در راس آن تریاک، پنبه، ابریشم، خشکبار و مواد غذایی و وارد کردن کالاهای صنعتی به خصوص قماش منچستر و قند و شکر و چای بود. برخی از آنان همراه با تجارت به سرمایه‌گذاران در صنایع نیز اقدام می‌کردند و تمایزی میان سرمایه‌داری تجاری و صنعتی قائل نبودند. تجار بزرگ و متوسط آن زمان گرایش شدیدی به سرمایه‌گذاری در املاک مزروعی داشتند. این‌گونه قسمت قابل ملاحظه‌ای از سرمایه و نیروی آنان به این سوی کشانده می‌شد. ویژگی دیگر تجار نسبت به سایر اقشار بازار این بود که تجار به کل از پرداخت مالیات رسمی دولتی معاف بودند.
 • دلایل شکست محاصره هرات

  بر خلاف اکثر منابع که حمله کشتی‌های انگلیسـی بـه خارک و ترس از عواقب پـس از آن را عامـل مهـم در ترک محاصره هرات ذکر کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر