آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۲۹

 • تربیت شهروندان

  سمیرا دردشتی
  دنیای اقتصاد: آموزش در ایران طی هر دوره‌ای به نحو چشمگیری تحت‌تاثیر سیاست‌های دولتی بوده است. البته لازم است به یاد داشته باشیم که این سیاست‌ها در خلأ شکل نمی‌گیرد و به نوبه خود متاثر از شرایط اجتماعی، وضعیت نظام بین‌الملل و موقعیت کشور در ارتباط با همسایگانش قرار دارد. با نگاه به سیاست‌های آموزشی هر دوره می‌توان بازتابی از هر سه این شرایط را در کنار منویات رهبران سیاسی مشاهده کرد. چنین شرایطی به آفرینش مفاهیم خاص هر دوره منجر شده است و موجب شده تا با نگاه به سیستم آموزشی کشور شاهد چند دوره گسست و تحول مفهومی باشیم.
 • ایرانیان و زبان فرانسه

  مدرسه نصرت کرمان را نصرت‌الدوله فیروز در ربیع‌الثانی ۱۳۲۵ق (ژوئن ۱۹۰۸) برپا کرد و مدیریتش را به شخصی به نام حسن علی‌خان سپرد که «با زبان فرانسه و انگلیسی و جغرافیا نیک آشنا» بود. مدرسه «تشکیلات مدرن فرنگی» داشت. در همان سال اول در مدرسه نصرت ۱۰۰ دانش‌آموز نام نوشتند. شاگردان زبان فرانسه، انگلیسی، عربی، فارسی، جغرافی، تاریخ ادیان و حساب فرا گرفتند. گاه و بیگاه انجمن ایالتی کرمان نیز به مدرسه سر می‌کشید و بازدید می‌کرد. افزون بر نصرت‌الدوله بزرگان شهر از جمله وثوق لشگر و علاءالسلطنه کمک هزینه‌هایی به شاگردان می‌پرداختند. گرچه از عکسی که در دست داریم چنین برمی‌آید که این مدرسه بیشتر برای فرزندان اعیان بنا شده بود که مشکل مالی نداشتند. همزمان در کرمان مدرسه دیگری در محله چالپاس برای دختران گشودند که آموزش زبان فرانسه را در برنامه داشت. نام بنیان‌گذارش را نمی‌دانیم.
 • حمله نیروی هوایی ارتش ایران به عراق

  آغازین تحرکات عراقی‌ها تقریبا بلافاصله پس از انقلاب علیه ایران آغاز شده بود. رفتارهایی چون تجاوز به حریم هوایی ایران در فروردین ماه ۱۳۵۸، چند روز بعد حمله به قصرشیرین و حمله هوایی به شهر مهران در اردیبهشت همان سال نشانه‌های تنش میان دو کشور را آشکار می‌کرد. درگیری در مرز دو کشور هر روز شدت می‌گرفت تا جایی که حدود ۵۶۰ مورد درگیری تا پیش از آغاز جنگ در ‌آن نواحی روی داده بود که ناشی از حملات و تحریکات عراقی‌ها بود. سرانجام عراق تصمیم خود را برای حمله به ایران در ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ عملیاتی کرد. به این ترتیب جنگی به ایران تحمیل شد که نه انتظار آن را داشت و نه نیروهای مسلح از سازماندهی و آمادگی لازم برای مقابله با آن برخوردار بودند.
 • آغاز ثبت احوال و صدور شناسنامه

  در جریان مدرن شدن سیستم اداری ایران نیاز به هویت‌‌دار شدن افراد به‌صورتی رسمی و ثبت شده بیش از پیش احساس می‌شد. پیش از آن معمولا نام‌ها در خانواده‌ها تعیین و ثبت می‌شد. صفحات نخست کتاب‌های ادعیه و کتب مقدس به‌ویژه قرآن جایی بود که نام‌ها در آن به ثبت می‌رسید اما با گسترده شدن نظام اداری و تداخل نام‌گذاری‌ها نیاز جدی به نهادی برای ثبت و ضبط این اطلاعات احساس می‌شد.
 • الحاق اسکاتلند به انگلستان

  روز ۲۴ سپتامبر ۱۶۴۳ اسکاتلند به انگلستان ملحق شد و این امر بعدها در جریان پیمانی که میان بریتانیا و اسکاتلند به امضا رسید، صورتی رسمی به خود گرفت. ماجرای انگلستان و اسکاتلند همواره داستانی توام از اتحاد و جداسری بود. اسکاتلند در قسمت شمالی کشور جزیره‌ای انگلستان قرار دارد و منطقه‌ای است کوهستانی و پوشیده از جنگل‌های انبوه و چمنزارهای وسیع که به‌وسیله چند رودخانه و نیز خلیج سالوی از خاک اصلی انگلستان جدا شده است.
 • سر پرشور میرزا حسن تبریزی

  پژمان نظرزاده
  هر آنکه پی علم و دانایی است/ بداند که وقت صف‌آرایی است.
 • گفته‌ها

  سال سوم دبیرستان بودم و اواخر شهریور ماه همه خانواده‌هایی که فرزند دانش‌آموز داشتند برای بازگشایی مدارس آماده می‌شدند. از خردادماه تحرکات دشمن بعثی در مرز ایران و عراق آغاز شده بود و ما هر روز صدای گلوله و خمپاره را می‌شنیدیم.

بیشتر