آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۲۸

 • پاسخ حقوقی به متجاوز

  شورای امنیت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ارکان سازمان ملل متحد، مسوولیت اولیه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر دوش دارد. رویه شورای امنیت در برخورد با مسائل مربوط به تهاجم عراق به ایران و موارد پیرامونی آن به نظر تبعیض‌آمیز می‌رسد چراکه به رغم اینکه ادله کافی برای متجاوز دانستن عراق در اختیار شورا بوده، اصولا خود را تا پایان جنگ به تجاهل زد و واکنشی نشان نداد. مسلما اجرای تصمیمات شورای امنیت طبق فصل هفتم منشور به منظور حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین‌المللی و مستندا به مواد ۲۵ و ۱۰۳ منشور ملل متحد این قطعنامه لازم‌الاتباع است و بر اساس بند ۱۰ قطعنامه ۵۹۸ که تصریح کرده در صورت نیاز شورای امنیت جهت اجرای قطعنامه تشکیل جلسه می‌دهد، لذا می‌توان گفت که سازمان ملل متحد و شورای امنیت در قبال اجرای کامل قطعنامه مزبور باید مسوولیت و تعهدات خود را ایفا کنند.
 • بازگشت به میدان جنگ در آستانه بازنشستگی

  اشاره: ناخدا هوشنگ صمدی یکی از قهرمانان ملی ارتش در دوران مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر است؛ آنچه می‌خوانید بخشی از فصل دهم کتاب «تکاوران نیروی ‏دریایی در خرمشهر» و خاطرات صمدی از حمله عراق به خرمشهر است.
 • حمله برنامه‌ریزی شده ارتش بعث به ایران

  ارتش بعث عراق در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با سخنرانی صدام در جمع سربازان عراقی و شلیک توپ به سوی ایران، جنگ تحمیلی را آغاز کرد. مرکز فرماندهی جنگ در عراق دستور پرواز ۱۹۲ بمب‌افکن و جنگنده را برای حمله هوایی به فرودگاه‌های ایران صادر کرد. ۲۰ دقیقه بعد، عدنان خیرالله وزیر دفاع عراق در گزارشی این موضوع را به صدام حسین اعلام کرد. به این ترتیب جنگ هوایی بین عراق و ایران آغاز شد.
 • یاحقی، هنرمند ویولنیست

  پرویز یاحقی، نوازنده ویولن و آهنگساز ایرانی ۳۱ شهریور ۱۳۱۴ در تهران چشم به جهان گشود. وی اغلب در خانه دایی‌اش حسین یاحقی به سر می‌برد و از کودکی نواختن نی‌لبک را یاد گرفت. روزی استاد ابوالحسن صبا که با حسین یاحقی دوستی داشت به خانه‌اش آمد و با دیدن پرویز و پی بردن به نبوغش پذیرفت که او را برای ادامه فراگیری ویولن نزد خویش ببرد. پرویز پس از آن به رادیو راه یافت و به دعوت داوود پیرنیا وارد برنامه «گل‌ها» شد.
 • مرگ فاتح چالدران

  سلیم اول سلطان عثمانی، فاتح نبرد چالدران روز ۲۲ سپتامبر سال ۱۵۲۰ میلادی در ۵۳ سالگی درگذشت.
 • تاثیر جنبش جنگل بر فرهنگ

  احسان خلج
  ۷ سال مردم ناحیه کسما و کل گیلان با مبارزات میرزا کوچک خان مانوس بودند. شماری در آن عضویت داشته و هوادار آن بودند و برخی عزیزان خود را در جریان درگیری‌ها از دست دادند. چه بسیار خاطراتی که از فداکاری این جمعیت در افکار مردم آن نواحی به یادگار ماند و به بخشی از میراث فرهنگی ساکنان آن سرزمین مبدل شد. بسیاری از مردم در آن تاریخ، این جنبش را دریچه‌ای برای رهایی از رنجی می‌دیدند که از جانب خوانین محلی، دولت و نیروهای خارجی بر آنان تحمیل شده بود.
 • روایتی از نخستین بمباران تهران

  ساعت ۲:۱۲ بعد از ظهر ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ چهار جت جنگنده میگ ارتش بعث عراق فرودگاه مهرآباد را بمباران کردند؛ واقعه‌ای تاریخی که کمتر عکسی از آن در دسترس است. در آن روز جنگنده بمب‌افکن‌های عراقی به چند فرودگاه دیگر ایران نیز حمله و نیروهای زمینی ارتش بعث هم تجاوز گسترده خود را به خاک کشورمان آغاز کردند. سعید صادقی که آن روز‌ها عکاس روزنامه جمهوری اسلامی بود، بعد از ظهر ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ نخستین عکس‌های جنگی خود را در تهران گرفت. او که برای نخستین بار عکس‌هایش از بمباران تهران در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ را برای انتشار همگانی در اختیار «خبرآنلاین» قرار داده است، درباره آن روز می‌گوید: «در دفتر روزنامه مشغول به‌کار بودم که خبر حمله را شنیدم. به‌دلیل دوری ساختمان روزنامه جمهوری اسلامی از فرودگاه مهرآباد، صدای بمباران به گوش ما نرسیده بود و برای همین با کمی تاخیر به همراه خبرنگار خودمان را به محل رساندیم.»

بیشتر