آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۲۲

  • بحران‌ها و جهش‌های یک سازمان

    از ابتدای تاسیس اوپک، به‌ویژه بعد از شوک نفتی ۱۹۷۳ که با چهار برابر شدن قیمت نفت‌خام همراه بود، این سوال همواره برای کارشناسان مسائل نفتی مطرح بوده است که آیا اوپک ابزارهای مناسبی در اختیار دارد تا بتواند بحران‌های حاصل از تغییرات عرضه و قیمت را به‌صورت مناسبی مدیریت کند؟ در حقیقت با وجود تلاش‌های بسیار زیاد انجام شده توسط پژوهشگران و صاحب‌نظران، همچنان در مورد رفتار اعضا و اثر اوپک، یک نتیجه‌گیری جامع و کلی وجود ندارد.
  • خاطرات نخستین دبیرکل اوپک

    سازمان کشورهای صادرکننده نفت موسوم به «اوپک» ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۰ و در جریان نشست بغداد تشکیل شد. دکتر محمدفواد روحانی نماینده ایران،‌ در دومین کنفرانس اوپک که در سال ۱۹۶۱ در کاراکاس ونزوئلا برگزار شد به‌عنوان نخستین دبیرکل این سازمان کار خود را آغاز کرد. او از ژانویه ۱۹۶۱ تا آوریل ۱۹۶۴ سمت دبیرکلی سازمان اوپک را در اختیار داشت.
  • مضرات تجارت انحصاری

    از آغاز پادشاهی رضا شاه، به‌دنبال سیاست قدرتمندسازی حکومت مرکزی دولت درصدد برآمد تجارت خارجی را در دستان خود گیرد. به‌دنبال این سیاست، در ۹ خرداد ۱۳۰۴ ش/ ۳۰ مه۱۹۲۵ م براساس «قانون انحصار تجارت» اجازه تجارت انحصاری چای و قند و در سال ۱۳۰۹ ش/ ۱۹۳۰ م، براساس تصویب متمم قانون، تجارت خارجی ایران به‌طور کامل در انحصار دولت قرار گرفت.

بیشتر