آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۰۱

 • گذار به وضعیت پسا استعماری

  موقعیت و جغرافیای هند همواره این کشور را در کانون توجهات قرار داده است. پهناوری، حاصلخیزی خاک و قیمت پایین کالا و محصولات در هند؛ تجار سراسر دنیا را به این کشور کشانده است. از دیرباز که هند و سایر کشورهای شبه‌قاره به دلیل محصولات کشاورزی خوراکی مانند ادویه و چای و غیرخوراکی مانند پارچه و پنبه مورد توجه بودند، این کشور آبستن تحولات بسیاری شد. هند مانند بسیاری از کشورهای باسابقه جهان سومی و با تجربه استعمار بریتانیا به چالشی عظیم کشیده شد که توان این کشور را به مدت طولانی هدر می‌داد.
 • ورود انگلیسی‌ها به هند

  تاجران اروپایی نخستین بار با ورود کاوشگر پرتغالی به نام واسکو دو گاما در سال ۱۴۹۸ (میلادی) در بندر کالیکوت، برای بررسی شرایط خرید و فروش ادویه سودآور، به سواحل هندوستان رسیدند. تنها یک قرن بعد از آن، هلندی‌ها و انگلیسی‌ها چند پایگاه مرکزی تجاری را در شبه‌قاره هند تاسیس کردند، که نخستین آنها یک پایگاه تجاری انگلیسی بود که در سال ۱۶۱۲ و در سورات شکل گرفت. بعد از قرن ۱۷ و اوایل قرن ۱۸، بریتانیا از نظر نظامی پرتغال و هلند را شکست داد، ولی همچنان با فرانسوی‌ها که قصد داشتند در شبه‌قاره برای خود پایگاهی تاسیس کنند مخالفت می‌کرد.
 • استقلال هند از بریتانیا

  مردم هند پس از قرن‌ها زندگی زیر سیطره استعمار بریتانیا سرانجام در ۱۵ اوت سال ۱۹۴۷ به رهبری گاندی اعلام استقلال کردند. در ۲۸ اوت همان سال پیش‌نویس قانون اساسی دائمی این کشور تصویب شد. جنبش استقلال‌طلبی هند، سلسله‌ای از انقلابات بود که توسط مردم هندوستان و در جنگ با امپراتوری بریتانیا بر سر استقلال سیاسی هند صورت گرفت.
 • پذیرش عهدنامه الجزایر از طرف عراق

  ۲۴ مرداد ۱۳۶۹ صدام حسین عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر را پذیرفت. این عهدنامه مرزی که سه سال پیش از انقلاب اسلامی با وساطت دولت وقت الجزایر به سرانجام رسیده بود پس از امضای عباسعلى خلعتبرى، وزیر امورخارجه ایران و سعدون حمادى، وزیر امورخارجه عراق در ۲۱ و ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۴ به‌ترتیب یه تصویب مجلسین شوراى ملى و سناى وقت رسیده بود. این عهدنامه داراى ۸ ماده و سه پروتکل بود.
 • حمله اعراب به روم بیزانس

  ۱۵ اوت سال ۶۳۶ میلادی نبرد یرموک (Yarmuk) میان سپاه اعراب مسلمان و ارتش روم شرقی (بیزانتین) آغاز شد که بیستم اوت به شکست کامل روم شرقی و خروج آن برای همیشه از سوریه و فلسطین انجامید. خالد ابن ولید فرماندهی سپاه اعراب مسلمان را در این جنگ برعهده داشت. وی قبلا با سپاهی مرکب از ۲۰ تا ۳۰ هزار و عمدتا سوار سبک اسلحه وارد سوریه شده و دمشق و حمص را تصرف کرده بود. این نخستین لشکرکشی مسلمانان به خارج از جزیره‌العرب بود. هراکلیوس امپراتور روم شرقی که چنین لشکرکشی را پیش‌بینی نمی‌کرد سریعا سپاهی مرکب از رومی‌ها، اسلاوها و اعراب غسانی و جمعا ۶۰ هزار نفر روانه سوریه کرد. هراکلیوس قبلا در جنگ با خسرو پرویز شاه ایران، سوریه و فلسطین را به تصرف خود درآورده بود.
 • دستاوردهای ضداستعماری گاندی

  صحبت کردن از انسان برجسته‌ای همچون ماهاتما گاندی در جمعی از فرهیختگان دشوار است. شخصیت گاندی و دستاوردهای او در جهان امروز بسیار ارزشمند است.
 • کاخ و مزار گاندی

  کاخ آقاخان در سال ۱۸۹۲ و به دستور سلطان محمد شاه یا همان آقاخان سوم ساخته شد. در آن زمان مردم عادی که از قحطی و گرسنگی به تنگ آمده بودند در این کاخ اسکان داده شدند. آقاخان در سال ۱۹۳۸ به‌عنوان نماینده ملی‌گرایان انتخاب شد و به‌دلیل مبارزات سیاسی و ورزشی اش شناخته می‌شود.

بیشتر