آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۰۰

 • بازگشت استعمار از «در پشتی»

  انگلستان پس از خروج از عدن (‌یمن جنوبی)‌،‌ نیروهایش را به بحرین منتقل کرد و به این ترتیب پس از عدن، ‌مجمع‌الجزایر بحرین به‌عنوان پایگاه مهم انگلستان در شرق سوئز و خلیج‌فارس مطرح شد. مدتی بعد در ژانویه ۱۹۶۸،‌ پس از اینکه انگلستان اعلام کرد نیروهایش را تا پایان سال ۱۹۷۱ از شرق سوئز خارج خواهد کرد،‌ دولت ایران از این تصمیم استقبال و اعلام کرد که از حق حاکمیت خود بر بحرین منصرف نشده است. سپس،‌ با طراحی و هدایت انگلستان قرار شد فدراسیونی متشکل از ۹ شیخ‌نشین جنوب خلیج‌فارس از جمله بحرین در قالب یک کشور واحد پس از خروج نیروهای انگلیسی از منطقه تشکیل شود،. به‌ویژه شیخ بحرین با ابراز ناخشنودی از مساله خروج آتی نیروهای انگلیسی ‌و ادعای مالکیت ایران بر بحرین آن را یک مشکل امنیتی برای آینده مجمع‌الجزایر دانست و بنابراین راه‌حل این مشکل را پیوستن بحرین به فدراسیون یاد شده دانست.
 • تاثیر اصلاحات ارضی بر روستاییان

  در برنامه سوم و چهارم توسعه در دوران پهلوی دوم حدود ۲/ ۱ میلیارد دلار به بخش کشاورزی اختصاص یافت. این بودجه از دو راه هزینه می‌شد. راه نخست هزینه برای احیای اراضی و پرداخت یارانه برای استفاده از تراکتور، کودهای شیمیایی و از بین بردن آفت‌های زراعی بود. از سال ۱۳۲۴ تا ۱۳۵۶ با اجرای طرح‌های آبیاری بیش از ۲۴۰ هزار هکتار زمین‌ به زیر کشت رفت، شمار تراکتور از ۳۰۰۰ به ۵۰هزار دستگاه رسید و توزیع کودهای شیمیایی از ۴۷هزار تن به حدود یک میلیون تن افزایش یافت. راه دوم، تامین هزینه برنامه اصلاحات ارضی بود. گرچه طرح‌های ارسنجانی تعدیل یافته بود، مرحله اول اصلاحات ارضی- و مرحله سوم که در سال ۱۳۵۲ به منظور تبدیل اجاره‌داران به مالکان خصوصی تدوین شده بود- زمین‌داران بزرگ قدیمی را از بین برد، کشت تجاری را تشویق کرد و در نتیجه ساختار طبقاتی روستایی را اساسا دگرگون کرد. بنابراین در اوایل دهه ۱۳۵۰، سه طبقه متمایز در روستاها وجود داشت:
 • زمینه‌های استقلال بحرین

  ۲۳ مرداد ۱۳۵۰ بحرین اعلام استقلال کرد و از ایران جدا شد. بحرین قسمتی از سرزمین ایران بود، اما در دوره انحطاط قاجاریه، دولت انگلستان از ضعف دولت مرکزی استفاده کرد و به موجب قراردادهایی که در سال‌های ۱۸۲۰، ۱۸۶۱، ۱۸۸۰ و ۱۸۹۲ با بحرین منعقد کرد، به تدریج بر نفوذ خود در آن سرزمین افزود و بعدها مدعی شد که از زمان قرارداد ۱۸۲۰ دولت انگلستان شیخ بحرین را مستقل می‌شناخته است.
 • زادروز کارگردان دل‌شدگان

  علی حاتمی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سینما ۲۳ مرداد ۱۳۲۳ در تهران به‌دنیا آمد.
 • فراری، صنعتگر بی‌قرار

  انزو آنسلمو فراری، در تاریخ ۱۸ فوریه سال ۱۸۹۸ در مودنای ایتالیا متولد شد. او فرزند دوم آدالیزا و آلفردو فراری بود و دو برادر کوچک‌تر داشت. آلفردو فراری، فرزند یک کشاورز بود که بعدها به ساخت قطعات فلزی روی آورد و یک کارگاه کوچک برای خود تاسیس کرد. انزو که علاقه زیادی به مدرسه نداشت، تحصیلات رسمی خود را پس از مدتی رها کرد.

بیشتر