آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۹۷

 • گردشگر، نه اندیشه‌ورز

  بد نیست بدانیم در زمانی‌که ناصرالدین شاه از پارلمان انگلیس دیدن می‌کند و شاهد بحث و جدل و رای‌گیری نمایندگان است. در حول و حوش همان سال‌ها مارکس، وقایع مربوط به جنبش‌های کارگری و اتحادیه‌های کشور انگلیس (و آلمان یا فرانسه، به منزله کشورهای رشدیافته صنعتی) را به دقت رصد می‌کرده و با توجه به تجربه شکست کمون پاریس، راه عملی آینده سوسیالیستی در کشورهای مترقی و رشدیافته صنعتی را در مبارزات پارلمانی می‌دیده است. چنانچه ‌هابزبام می‌نویسد:
 • دریغا زریاب و دریغا فرهنگ ایرانی!

  دریغا زریاب و دریغا فرهنگ ایرانی! جز این چه می‌توان گفت، در این راسته بازار مدرک‌فروشان با ارز شناور. در این سیاهی لشکر انبوه استاد و دانشجو. سیاهی لشکری از خیل دانشجویان و استادان چیزی برابر تمام دانشگاه‌های فرانسه و آلمان و انگلستان و شاید هم چندین کشور پیشرفته دیگر و جهل مرکب مدیرانی که این سیاهی لشکر را افتخاری از برای زمانه خویش می‌دانند. کفاهم جَهلهم! اگر از همه رشته‌های دانش زمان بی‌خبرم، اما، در کار خویش خبره‌ام و می‌دانم که محیط دانشگاهی ما، در چه سکراتی به‌سر می‌برد. در هیچ‌جای جهان کار دانشگاه و تحقیقات دانشگاهی از اینگونه که ما داریم نیست، در عصر معرکه‌گیران و منکران «حسن و قبح عقلی» در پایان قرن بیستم. دریغا زریاب و دریغا فرهنگ ایرانی! در عصری که «تحقیقات» دانشگاهی ما از یک‌سوی در شکل اوراد و عزایم خود را نشان می‌دهد و از سوی دیگر نسخه‌برداری کمرنگی از فرهنگ ژورنالیستی زمانه است، چه می‌توان گفت، جز اینکه بگویم: دریغا زریاب و دریغا فرهنگ ایرانی!
 • مرگ زریاب

  عباس زریاب خویی، مورخ و پژوهشگر ۲۰ مرداد ۱۲۹۸ هجری خورشیدی در شهر خوی به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و دوره اول دبیرستان را در خوی گذراند و چون امکان ادامه تحصیل در خوی وجود نداشت نزد یکی از روحانیون شهر به نام شیخ عبدالحسین اعلمی به یادگیری صرف و نحو عربی، اصول و دیگر علوم حوزوی پرداخت. در سال ۱۳۱۶ به قم رفت و ۶ سال نزد علمای طراز اول حوزه علمیه قم به تحصیل مشغول بود.
 • زادروز بنیان‌گذار اپل

  استیو وزنیاک مهندس کامپیوتر، مخترع و یکی از بنیان‌گذاران شرکت اپل ۱۱ آگوست ۱۹۵۰ در شهر سن خوزه، واقع در ایالت کالیفرنیا متولد شد.
 • درگذشت کارنگی، ثروتمند نیکوکردار

  ۱۱آگوست ۱۹۱۹ اندرو کارنگی، بنیان‌گذار شرکت فولاد کارنگی و از کارآفرینان بزرگ اسکاتلند در ۸۳ سالگی درگذشت.
 • من شاه را کشتم!

  میرزارضا کرمانی بعد از ارتکاب به قتل ناصرالدین‌شاه، دفاعیاتی را از خود مطرح می‌کند که برخی آن را جزو زیباترین متون «ادبیات سیاسی معاصر» دانسته‌اند. در ادامه بخشی از این دفاعیات را می‌آوریم:
 • کارنگی و ده قانون پیشرفت

  نیما دادگستر
  سال ۱۸۴۸، اندرو کارنگی درحالی وارد آمریکا شد که چیزی کمتر از یک دلار در جیب داشت. اما ۵۳ سال بعد او ثروتمندترین انسان روی زمین بود. در اوج ثروت و قدرتش یک ژورنالیست به نام ناپلئون هیل نزد این مرد ثروتمند رفت. آقای کارنگی در وجود هیل جدیتی دید و بر آن اساس در سال ۱۹۰۸ تصمیم گرفت ثبت و نگارش تمام استراتژی‌های کسب ثروت و نیز فعالیت‌های عام‌المنفعه خود را به او بسپارد. آن دو در کنار هم باعث شکل‌گیری آثاری موسوم به «کتاب‌های کمک-به-خود» شدند و بعدها «بیندیش و ثروتمند شو» نوشته ناپلئون هیل، در سال ۱۹۳۸، تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آن دوران شد.
 • گفته‌ها

  رساله‌ دکتری زریاب درباره ‌اوضاع سیاسی و اجتماعی روزگار تیمور بود براساس مندرجات تاریخ جعفری‌یزدی. اجتهادیه‌ تاریخی خود را به ارشاد و اشراف رویمر که از استادان دانشگاه «ماینتز» بود گذرانید. رویمر در آن وقت مدیریت امور انجمن شرق‌شناسان آلمان را هم عهده‌دار بود. رویمر در تاریخ تیمور و صفوی خود متخصص بود و متون «شمس‌الحسن» تاج سلمانی و «شرفنامه» عبدالله مروارید را که از منابع ناشناخته تیموریان در ۴۰ سال پیش در شمار بود، چاپ کرده بود. مقاله مهم «تیمور و اخلافش» در تاریخ کمبریج به قلم اوست. بنابراین رساله‌ زریاب از آن دست رساله‌هایی نیست که بعضی از ایران‌شناسان در موضوعی گذرانیده‌اند که استاد راهنمایشان خود در مساله‌ای دیگر تخصص داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر