آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۹۵

 • دو درخواست احمدشاه از انگلیسی‌ها

  احمدشاه به منافع فردی خود و کسب پول بیش از هر چیز دیگر اهمیت می‌داد. کمره‌ای روایتی دارد که توجه شاه به پول را به خوبی نشان می‌دهد: «ذکاء مشغول صحبت اظهار داشت که شاه هشت میلیون فرانک وقتی که فرانک یک هزار و صد دینار بود خریداری کرد و تحویل بانک فرانسه داده. سابق هم شنیده بودم که مبلغی وجوه توسط ایرپلان(هواپیما) و نفایس حمل به لندن نموده.»
 • ارگان دموکرات‌ها در تهران

  ایران نو، ارگان حزب دموکرات در تهران در دو تا سه هزار نسخه چاپ می‌شد و مهم‌ترین و معتبرترین روزنامه تهران در دوره مشروطه دوم بود. انتشار این روزنامه به‌صورت مستقل در ۲۴ اوت ۱۹۰۹ (۲ شهریور ۱۲۸۸) آغاز شد و چندین سوسیال دموکرات برجسته که به حزب دموکرات وابسته بودند آن را می‌گرداندند. این روزنامه در تابستان پرتلاطم ۱۹۱۰ (۱۲۹۸) تعطیل شد، اما در ۲۶ اکتبر ۱۹۱۰ (۴ آبان ۱۲۸۹) به‌عنوان ارگان رسمی کمیته مرکزی حزب دموکرات دوباره انتشار یافت. در اوایل ۱۹۱۱ (۱۲۹۰) وقتی ناصرالملک (نایب‌السلطنه جدید) به کشور برگشت و فرقه اعتدالیون را تقویت کرد، رسول‌زاده (سردبیر ایران نو) برکنار شد. ایران نو در دسامبر ۱۹۱۱ (آذر ۱۲۹۰) که مجلس به اجبار تعطیل شد به انتشار ادامه داد. چند شماره آن با نام رهبر ایران نو و رهبر ایران نوین منتشر شد و سپس این نمونه بی‌همتای روزنامه‌نگاری اوایل قرن بیستم ایران به پایان راه خود رسید.
 • اشغال بوشهر و نبرد دلواری‌ها

  ۱۷ مرداد ۱۲۹۴بوشهر از سوی نیروهای انگلیسی اشغال شد. رئیسعلی دلواری در راس قوای تنگستانی با همراهی خالوحسین بردخونی در راس قوای دشتی، شیخ‌حسین خان چاه کوتاهی و زایرخضرخان اهرمی علیه اشغالگران به نبرد پرداختند.
 • امضای قرارداد وثوق‌الدوله و بریتانیا

  ۱۷ مرداد ماه ۱۲۹۸ قرارداد موسوم به وثوق‌الدوله بین ایران و انگلیس امضا شد. انعقاد قرارداد ۱۹۱۹ میان ایران و بریتانیا نتیجه مستقیم جنگ جهانی اول بود. ایران به‌رغم اعلام فوری بی‌طرفی در آغاز جنگ، مورد هجوم طرف‌های درگیر (روسیه، عثمانی، انگلستان و حتی آلمان) قرار گرفت و آسیب‌های فراوان دید. تصویر ایران پس از جنگ را می‌توان به ویرانه‌ای قحطی‌زده که ناله و دود از جای‌جای آن رو به آسمان می‌رود تشبیه کرد. خزانه مملکت تهی بود، قوای بیگانه شمال، جنوب، شرق و غرب کشور را در اشغال داشتند، از نفوذ و اقتدار دولت مرکزی هیچ باقی نمانده بود و بیماری، ناامنی و فقر بی‌داد می‌کرد.
 • رسوایی و استعفای نیکسون

  ریچارد نیکسون هشتم آگوست ۱۹۷۴از ریاست ‌جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد و جرالد فورد معاون او جایش را گرفت و ضمن صدور حکمی مانع ادامه تعقیب قضایی و مجازات نیکسون در رابطه با ماجرای واترگیت یعنی دستبرد به ستاد انتخاباتی حزب دموکرات و نصب غیرقانونی دستگاه شنود در آن شد.
 • تولد زاپاتا، انقلابی بزرگ

  امیلیانو زاپاتا، انقلابی بزرگ مکزیک هشتم اوت ۱۸۷۹ در ایالت مرکزی مورلوس در روستایی به نام آننکویلکو چشم به جهان گشود. امیلیانو زاپاتا از رهبران برجسته قیام بزرگ مردم مکزیک به‌شمار می‌رود.
 • انقلابیون جنوب

  من مدافع دریابیگی نیستم، به سوابق خوب و بد او هم کاری ندارم، ولی دریابیگی هرکه بود و هرچه بود کسی نبود که دست التماس به سوی امثال سیدخرقانی دراز کند. او یکبار بعد از حکومت مرحوم عماد‌نظام و بار دیگر پس از عزل میرزا رضا‌قلی‌خان سالار اعظم به حکمرانی بوشهر رسید و در هربار دست به کارهای خوب و بدی زد که در این‌جا از موضوع بحث ما خارج است.
 • قراردادی بدون پایان

  یکی از مسائل مهم و حساس که در قرارداد ۱۹۱۹ مسکوت ماند اجرا یا زمان پایان قرارداد بود. احتمالا مدت اعتبار قرارداد براساس مدت بازپرداخت وام و دوره استخدام مستشاران مشخص می‌شد. اما در پی فشار مخالفان، وثوق‌الدوله تقاضا کرد دوره‌ای ۱۰ تا ۱۵ ساله برای آن تعیین شود. کاکس نیز دوره ۱۵ تا ۲۰ ساله را به کرزن پیشنهاد داد؛ اما کرزن که نمی‌خواست خوان نعمت بیکران ایران را به دوره‌ای کوتاه محدود سازد چنین پاسخ داد:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر