آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • اسکناس‌های خوش آب‌ورنگ

  از مهم‌ترین امتیازات انحصاری بانک شاهنشاهی انتشار اسکناس بود. نشر اسکناس علاوه بر اینکه موقعیت بانک شاهنشاهی را تا جایگاه بانک دولتی ایران ارتقا داده بود، مسوولان این بانک امکان آن را یافته بودند تا سیطره فائقه‌ای بر کنترل و تنظیم اقتصاد پولی کشور اعمال کنند.
 • اقدامات تجار هندی در خروج مسکوکات از ایران

  علاوه بر تجارت و داد و ستد کالا، مهم‌ترین نقش تجاری بانیان (گروهی از تجار هندی ساکن ایران) در اصفهان، تامین اعتبار و معاوضه پول رایج بود. آنان به‌عنوان صراف عمل می‌کردند و برای این فعالیت خویش، حق‌العمل می‌گرفتند و از این طریق درآمد زیادی نصیب آنها می‌شد. کاروانسرای علیقلی‌خان در بازار علاقه‌مندان در چهارسوق، مخصوص صرافان هندی بود که در آن به خرید و فروش سکه و طلا می‌پرداختند. ظاهرا آنان هنگامی که در هند اقامت داشتند نیز به‌صورت غیرحرفه‌ای به صرافی اشتغال داشتند، هر چند میان آنها، صرافان و بانکداران حرفه‌ای تمایز وجود داشت.
 • پایان بانک شاهنشاهی انگلیسی با مصدق

  نهم مرداد ۱۳۳۱ (۳۱ ژوئیه ۱۹۵۲) دکتر مصدق نخست‌وزیر وقت، بانک انگلستان در تهران را که به نام بانک شاهنشاهی فعالیت داشت، تعطیل کرد. بعدا بانک غیردولتی «بازرگانی» در ساختمان آن واقع در میدان توپخانه آغاز به فعالیت کرد که این بانک پس از انقلاب و ملی شدن بانک‌های کشور، به نام بانک تجارت به کار خود ادامه داده است. بانک بازرگانی نخستین بانک غیردولتی بود که در ایران تاسیس شد. اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت تاکید بر دولتی بودن بانک‌‌های کشور دارد. بانک انگلستان ده‌ها سال ناشر اسکناس‌های ایران بود. در همین روز دکتر علی‌اصغر پورهمایون، از سوی دکتر مصدق رئیس شرکت بیمه ایران و دکتر محمد نصیری رئیس بانک ملی شدند.
 • زادروز اریکسون

  ۳۰ جولای ۱۸۰۳ یان اریکسون، مهندس و مخترع سوئدی به دنیا آمد و ۸۶ سال عمر کرد. پروانه کشتی، کشتی زره‌دار، اژدر، اژدر‌افکن و... از اختراعات وی به‌شمار می‌رود. اریکسون پس از طی تحصیلات متوسطه به خدمت در ارتش پیوست.
 • ترفندهای بانک شاهنشاهی

  بانک شاهنشاهی تلاش می‌کرد از طرق مختلف بر سود خود اضافه کند، از جمله ترفندهایی که این بانک به‌کار می‌برد، ایجاد محدودیت در مسیر گردش پول بود که از جمله چاپ جمله «قابل پرداخت در تهران» بود که موجب می‌شد برای تبدیل این اسکناس‌ها یا حواله‌ها مردم هر شهر در شهر دیگر مبالغی اضافه پرداخت کنند.
 • ورود امیر کبیر به قدرت

  سمیرا دردشتی
  دنیای اقتصاد: سفر به روسیه را باید نخستین گام جدی میرزامحمدتقی خان در ورود به هزارتوی سیاست دانست. این سفر حاصل غائله قتل گریبایدوف بود. واقعه‌ای که پس از شکست دوم ایران از روسیه و انعقاد عهدنامه ترکمانچای روی داده بود و می‌رفت تا بار دیگر روابط ایران و روسیه را خدشه‌دار کند. این رویداد بیش از همه عباس میرزا را در موقعیت دشواری قرار داده بود و دربار تهران از آنجا که وی مسوول اداره روابط با روسیه بود، حل این مشکل را به او سپرد. شاید این‌بار بخت با ایران یار بود که روسیه به سبب درگیری با عثمانی سر جنگ با ایران نداشت. با این حال بنابر درخواست پاسکوویچ فاتح جنگ‌ها، عباس‌میرزا باید یکی از برادران یا پسران خود را به منظور عذرخواهی همراه با هیاتی به دربار روسیه می‌فرستاد اما قبول این وظیفه کار آسانی نبود و گمان می‌رفت شخصی که این مسوولیت را قبول کند، زنده از روسیه باز نخواهد گشت. سرانجام شاهزاده پسر هفتم خود خسرو میرزا را با هیاتی روانه روسیه کرد. در این سفر میرزا محمدتقی‌خان به دبیری میرزا محمدخان زنگنه، امیرنظام گماشته شد. این سفر ده ماه و پانزده روز به طول انجامید و خسرومیرزا و همراهانش چنان ادب و متانتی در دیدار با امپراتور روسیه به خرج دادند که امپراتور نه‌تنها تنبیه دشواری را برای ایران در نظر نگرفت و به مجازات خاطیان رضایت داد، بلکه نیمی از غرامت باقی‌مانده از جنگ‌ها را پیشکش شاهزاده خسرو میرزا کرد. به این ترتیب نخستین ماموریت میرزاتقی‌خان قرین پیروزی بود.

بیشتر