آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۶۰

 • فوتبالی شدن جهان

  اسکات والکز ترجمه و تلخیص: مراد سلیمی
  به گفته منتقدان فوتبال، این بازی صرفا وسیله‌‌ای برای منحرف کردن افکار عمومی مردم است و بیشتر به نبرد گلادیاتورها در رم باستان می‌ماند. برخی دیگر این بازی را شبیه صحنه یک تئاتر می‌دانند. با این وجود، من با نیک هورنبی، نویسنده‌ رمان «زمین داغ»، موافق هستم که می‌نویسد: «فوتبال نه یک راه فرار از واقعیت است نه نوعی از سرگرمی، بلکه تعبیر متفاوتی از جهان است.» یعنی فوتبال چیزی فراتر از یک بازی یا سرگرمی است که در عصر جهانی‌شدن، پیوندهای عمیقی با سیاست، اقتصاد و فرهنگ دارد. از این بازی جهانی می‌توان چیزهای بسیاری در مورد جهان آموخت. فوتبال را می‌توان زبانی رایج و امروزی در جهان دانست. اما باید پرسید که این زبان جهانی چه قدر اهمیت دارد؟ آیا دنیای بیرون از ورزش را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد، یا اینکه صرفا از الگوهای غالب اقتصاد، سیاست، و فرهنگ تاثیر می‌پذیرد.
 • زندگی روستایی در عهد صفوی

  پایه‌های دوگانه اقتصاد داخلی گله‌داری و کشاورزی بود. جامعه صفویه همچون جامعه‌ای هرمی شکل بود. در قاعده هرم دهقانان قرار داشتند. همان‌گونه که در رده‌های بالایی حکومت و اداره کشور میان قزلباش‌های اهل شمشیر و تاجیک‌های (ایرانیان) اهل قلم دوگانگی وجود داشت، در رده‌های پایینی جامعه هم میان قبایل ترکمن و دهقانان ایرانی دوگانگی وجود داشت.
 • انتقاد میلسپو از فرار مالیاتی ایرانیان

  دکتر میلسپو، مستشار آمریکایی مالیه ایران ۲۷ ژوئن ۱۹۴۳ در مصاحبه‌ای با نشریات وقت گفت: نمی‌دانم چرا ایرانیان ثروتمند از دادن مالیات که حق جامعه از درآمد آنان است تا این حد گریزان هستند و نمی‌خواهند امور مالیاتی وطنشان که به سود همه و عامل تقویت بنیه و پیشرفت کشور، ضامن تداوم درآمد و تامین امنیت آنان است تنظیم و رو به راه شود.
 • انحلال مدارس نظامی

  ششم تیر ماه ۱۳۲۱ در جریان جنگ جهانی دوم دستور انحلال دبیرستان‌های نظامی که برای دانشکده افسری ارتش ایران دانشجو تربیت می‌کردند صادر شد. دانش‌آموزان این دبیرستان‌ها از آغاز سال تحصیلی بعد به دبیرستان‌های معمولی انتقال یافتند. این اقدام به خواست متفقین که ایران را اشغال کرده بودند صورت گرفت.
 • قانون تشکیل رادیو تلویزیون

  قانون تشکیل سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران ۶ تیرماه ۱۳۴۶ از سوی مجلس شورای ملی تصویب و متعاقبا به تایید مجلس سنا رسید. طبق ماده واحده این قانون برای تهیه و اجرای برنامه‌ها و بهره‌برداری و اداره سایر امور تلویزیون ملی ایران در کشور سازمانی به نام سازمان تلویزیون ملی ایران‌ وابسته به وزارت اطلاعات تشکیل شد.
 • ورود تجار به بخش صنعت

  با طلیعه استقرار نهادهای دولت جدید و تحقق اهدافی که تجار از ابتدای جنبش مشروطیت تا دوران حاکمیت پهلوی دنبال می‌کردند، همچون اوایل جنبش مشروطیت، توجه تجار به سرمایه‌گذاری و توسعه در بخش صنایع گسترش یافت. در اوایل سلطنت رضاشاه، تجار روشنفکر به ترغیب سرمایه‌گذاری پرداختند. علیزاده اسکویی طی مقالاتی در روزنامه «حبل‌المتین» که حامی صنعتی شدن ایران بود، سرمایه‌گذاری در صنایع را کاری ضروری به‌شمار آورد.
 • گفته‌ها

  پدر من یک فوتبالیست حرفه‌ای در بورو بود. شهری که من در آنجا به دنیا آمدم. زمانی که جام‌جهانی در برزیل برگزار شد، من تنها ۱۰ سال داشتم.

بیشتر