آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۵۴

 • پیروزی فریبکاری بر حقیقت

  علیرضا احمدی
  از میرزاتقی‌خان فراهانی همه در تاریخ ایران با نام امیرکبیر یاد می‌کنند، وی که وزیری مقتدر و درستکار و اصلاحگر بود در دوره ناصرالدین‌شاه دست به اقداماتی زد که منجر به اعتراضات و دسیسه‌هایی علیه خود او شد و تا آنجا پیش رفت که عزل و سپس قتل وی را در پی داشت.
 • فرش ایران، صادرات بی‌سود

  فرش از جمله کالاهای صادراتی ایران در دوران معاصر به‌شمار می‌رود که به‌دلیل زیبایی و ظرافت آن خریداران متعددی در جهان داشته است اما مطابق گزارش‌های موجود در دوره محمدشاه قاجار این کالا در اواسط دوره قاجاریه هنوز از اهمیت صادراتی چندانی برخوردار نبوده است.
 • توقف فورد مدل تی، خودرویی برای همه!

  ۲۰ ژوئن سال ۱۹۲۷ تولید فورد سواری مدل (T) پس از ۱۹ سال متوقف شد. شرکت خودروسازی فورد از سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۷ پانزده میلیون و ۷۰۰۳ دستگاه اتومبیل از این نوع خودرو را ساخته بود.
 • تعطیلی روزنامه‌های کم‌تیراژ

  ۳۰ خرداد ۱۳۴۲ بنا به آیین‌نامه دولت وقت که بر پایه و استنتاج از قانون مطبوعات تدوین شده بود، روزنامه‌هایی که کمتر از ۵ هزار نسخه فروش داشتند، تعطیل شدند. طبق این آیین‌نامه، به انتشار هفته‌نامه‌ها و مجله‌های کمتر از ۳ هزار تیراژ نیز پایان داده شد. این آیین‌نامه «تیراژ» را نسخه‌های به فروش رسیده تعیین کرده بود نه نسخه‌های به چاپ رسیده؛ درست به‌صورتی که در استاندارد جهانی تعیین شده است.
 • بحران آب از نگاه زنده‌یاد قانعی‌راد

  دکتر سیدمحمدامین قانعی‌راد، جامعه‌شناس ایرانی، رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران و عضو هیات علمی و استاد جامعه‌شناسی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بود. وی در سن ۶۳ سالگی و پس از دوره‌ای تحمل بیماری سرطان، در شامگاه ۲۴ خردادماه ۹۷ درگذشت. قانعی‌راد علاوه بر تدریس در دانشگاه صاحب تالیفات ارزشمندی بود. کتاب هایی همچون:
 • نقش مغولان روسیه در تجارت برده

  خرید و فروش اسیران جنگی و به بردگی کشیدن آنها، از مغولستان تا آسیای مرکزی، سابقه‌ای طولانی داشت. در «تاریخ سری» شواهدی از رواج برده‌داری در میان مغولان و خاندان چنگیزی وجود دارد. پس از هجوم مغولان به سرزمین‌های دیگر و استقرار در اراضی دشت قبچاق این گرایش به تجارتی گسترده با دولت‌های دیگر تبدیل شد.
 • جنبش لیبرال مشروطیت

  نهضت مشروطیت ایران یک جنبش لیبرال بود. در جامعه‌ای که در آن حاکمیت اشرافی فئودال برقرار بود و از این‌رو تمام مشخصات یک انقلاب طبقه متوسط را داشت. نهضت مشروطیت اگرچه صورت یک انقلاب سیاسی آزادی‌خواهانه را داشت و تمام شعارهای آن سیاسی بود، اما در نهاد خود، مانند همه انقلاب‌های بزرگ، جنبش یک طبقه درحال ‌رشد برای درآوردن مواضع قدرت از چنگ طبقاتی بود که با در دست داشتن قدرت سیاسی سد راه رشد آن بودند.
 • گفته‌ها

  نخبگان دانش ما طی تاریخ از نخبگان سیاسی‌مان جدا بوده‌اند. یعنی گروهی همواره سیاست می‌ورزیدند و گروهی دانش‌ورزی می‌کردند و نه‌تنها از هم جدا بودند، حتی همواره در برابر یکدیگر قرار داشتند و یکدیگر را قبول نداشتند.

بیشتر