آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۵۳

 • سنگ‌بنای حضور انگلیسی‌ها در ایران

  بعد از اینکه به قدر دو سه میل از خاک ایران طی کردیم سر آنتوان همه ما را احضار کرده و به اجتماع به زانو افتاده از خداوند عالم تشکر نمودیم که صحیح و سالم به مقصود رسیده‌ایم. اگرچه چندی بود که امید از حیات خود بریده بودیم، ولی رئیس ما چنان شخص با عزم و جزمی بود که در بدترین مشکلات و در عین مهلکه ابدا اثر یأس و ناامیدی ظاهر نمی‌ساخت بلکه با شجاعت ما را تشویق می‌کرد و دلداری می‌داد که نترسیم زیرا که جان خود را در راه ما گذارده بود. شهر اولی که ما دیدیم خیلی محکم و متحصن بود. هیچ خانه‌ای پدیدار نبود. فقط مکانی می‌دیدیم مانند کوه بزرگی که از امکنه متعدده آن دود برمی‌خاست و این از خانه‌های آنها بود که به طرز عجیبی در زیر کوه کنده بودند. قریب سیصد خانه در آنجا بود. کوچه‌ها خیلی قشنگ و مانند میز صاف و مسطح بود. در قله کوه سوراخ‌های بزرگ کنده بودند، که به این کوچه‌ها و خانه‌ها روشنایی برسد. در آنجا ماکولات وافر از هر قسم پیدا کردیم.
 • فرار از اختگی به علم

  آنچه در روانشناسی سیاسی آقامحمدخان قاجار حائز اهمیت است، واقعه مقطوع‌النسل شدن اوست. این واقعه نقطه عطف بسیار مهمی در زندگی و شخصیت‌سازی وی به‌شمار می‌رود و از آن مقطع سلسله حوادث و برخوردهای اجتماعی و روانی و زیستی که رخ می‌دهد، لایه‌های پی‌درپی را به شخصیت او می‌افزاید.
 • پالایشگاه آبادان به‌دست هیات خلع‌ید افتاد

  خرداد ۱۳۳۰ سه ماه پس از ملی شدن صنعت نفت ایران، «هیات خلع‌ید» که از طرف دکتر مصدق تعیین شده بود کنترل پالایشگاه آبادان را به دست گرفت. دکتر مصدق، مهندس مهدی بازرگان، دکتر علی‌آبادی و مهندس بیات را به‌عنوان اعضای هیات‌مدیره موقت شرکت ملی نفت ایران انتخاب کرده بود. این هیات پس از ورود به شهرهای استان خوزستان مورد استقبال وسیع مردم قرار گرفت و در روز ۲۰ خردادماه سال ۱۳۳۰ در ساختمان مرکزی نفت در خرمشهر مستقر شد.
 • دیدار برادران شرلی با شاه‌عباس

  رابرت و آنتونی شرلی (دو برادر انگلیسی) ۱۹ ژوئن سال ۱۵۹۸ میلادی در شهر قزوین ـ پایتخت وقت ایران ـ با شاه‌عباس یکم دیدار کردند.
 • نخستین خلبانان ایرانی

  ۲۹ خرداد ۱۳۰۳ (۱۹ ژوئن ۱۹۲۴میلادی) ده نظامی جوان از سوی دولت ایران برای فرا گرفتن فنون خلبانی در آموزشگاه‌های شوروی روانه مسکو شدند. در بازگشت این عده به وطن، نیروی هوایی ایران با آرم «بلند آسمان جایگاه من است» به‌وجود آمد و آسمان ایران دارای دفاع شد. این نیرو در شهریور ۱۳۲۰ بدون توجه به بخشنامه سرلشکر نخجوان که خود افسر نیروی هوایی بود، تا آخرین قطره بنزین از آسمان کشور دفاع کرد.
 • جنگ ایران و روم

  ۱۸ ژوئن ۲۳۲ میلادی جنگ دیگری میان ایران و امپراتوری روم آغاز شد. این جنگ از کاپادوکیه در ترکیه امروز آغاز شد. فرماندهی ارتش ایران را اردشیر پاپکان، موسس دودمان ساسانیان برعهده داشت. اردشیر یکم قبلا با امپراتوری روم وارد جنگ شده بود، زیرا رومیان در اواخر دوران سلطنت اردوان پنجم (دوره اشکانی)، از اختلافات داخلی ایرانیان سوءاستفاده کرده و در آناتولی و سوریه دست به پیشروی نظامی زده بودند. اردشیر یکم در آخرین جنگ خود با رومیان با استفاده از یک تاکتیک تازه و گسترش دادن منطقه جنگ، واحدهای ارتش روم را مجبور به جنگیدن در سه جبهه کرده و درهم کوبیده بود.
 • معادلات مذهبی در ماموریت برادران شرلی

  حضور برادران شرلی در ایران اتفاق چندجانبه‌ای بود. آنها حامل پیغامی از انگلستان و جهان مسیحیت‌ برای شاه بودند و چندی در ارتش شاه مشغول تعلیم قوای ایرانی و ساخت توپخانه شدند. آنها همراه ایرانی‌ها با ترکان‌ عثمانی جنگیدند و هر دو از سوی شاه عباس برای اهداف سیاسی-تجاری به اروپا رفتند. هدف شاه از ارسال آنها فعال‌ کردن جبهه غرب علیه ترکان عثمانی بود که در حقیقت خواسته قلبی دنیای مسیحیت، پاپ و کشیشان مسیحی نیز به‌‌شمار می‌آمد.
 • گفته‌ها

  در آن روز «مستر دریک»، مدیرعامل انگلیسی شرکت نفت انگلیس و ایران و سایر مدیران آن به تلخی دریافتند که با هیاتی سروکار دارند که از یک پشتوانه عظیم ملی برخوردارند و در برابر عزم و اراده یک ملت قرار گرفته‌اند. ملتی که ملی شدن صنعت نفت را یک‌صدا فریاد می‌کردند. وقتی هیات در برابر دفتر مدیرعامل شوریده‌حال شرکت نفت جنوب قرار گرفت، دریک از آنان پرسید برای چه منظوری به اینجا آمده‌اید؟ سخنگوی هیات ایرانی پاسخ داد: «برای اجرای قانون ملی شدن نفت!» دریک درحالی‌که رخساری برافروخته از خشم و آمیخته با نگرانی داشت در پاسخ اظهار کرد که ما قانون شما را به رسمیت نمی‌شناسیم و از لندن دستور می‌گیریم نه از دولت شما!

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر