• اوضاع نابسامان

  در زمان قاجار اکثر مواقع دولت مشکل مالی داشته، چنان‌که ماشاءالله آجودانی می‌نویسد: «در دوره مظفر‌الدین‌شاه یکی از نخستین اقدامات امین‌الدوله، قطع مواجب غیرضروری مزدبگیران دولت بود. از سوی دیگر خالی بودن خزانه دولت، باعث شده بود که حقوق درباریان و سربازها و کارکنان دولت مرتب عقب بیفتد و وصول نشود. حتی وام کوچکی که به مبلغ پنجاه‌هزار لیره از بانک شاهنشاهی در سال ۱۳۱۵ قمری (۱۲۷۶ شمسی) دریافت کرد و درآمد گمرکی کرمانشاه و بوشهر را وثیقه پرداخت آن قرار داد، آن اندازه نبود که مشکلات روزافزون دولت را حل کند.»
 • قرارداد چاپ امثال و حکم

  «پس از فوت علامه دهخدا در سال ۱۳۳۴، مصمم شدم امتیاز چاپ و نشر امثال و حکم تالیف او را که از اعاظم آثار ادبى ایران است و یک بار در چاپخانه مجلس چاپ شده بود به‌دست بیاورم. زندگى دهخدا پر از ماجراهاى سیاسى و ادبى بود که متاسفانه ذکر آنها در این خاطرات به‌درازا خواهد کشید.
 • چارلز تنانت، صنعتگر و کاشف کلرید آهک

  چارلز تنانت (Charles Tennant) شیمیدان، کارخانه‌دار و صنعتگر اسکاتلندی در قرن نوزدهم بود که «ماده سفیدکننده: کلرید آهک» را کشف کرد و سلسله‌ای از صنایع را بنیان نهاد.
 • امیلیو بوتین، کارآفرین و بانکدار اسپانیایی

  امیلیو بوتین (Emilio Botín) کارآفرین و بانکدار اسپانیایی و رئیس هیات‌مدیره سانتاندر گروپ بود. در ۱۹۹۳ بانک متبوع وی با «بانکو اسپانول دکردیتو» (بانستو) ادغام شد و در ۱۹۹۹ پس از یکپارچه شدن با «بانکو سنترال هیسپانو» به شکل بانکو استاندر سنترال هیسپانو (BSCH) نمایان شد تا بزرگ‌ترین بانک اسپانیا شود. طی دهه ۹۰، چندین بانک دیگر در آمریکای لاتین به تصاحب سانتاندر درآمد. در سال ۲۰۰۴ BSCH بانک بریتانیایی «اَبی نشنال» را تصاحب کرد و به این ترتیب به دومین بانک بزرگ اروپایی از لحاظ سرمایه‌گذاری در بازار بدل شد. هر چند بسیاری از بانک‌های اسپانیا تحت تاثیر بحران مالی بودند، اما سانتاندر به اتکای گستردگی فعالیت بین‌المللی خود، از این بحران نجات یافت.
 • ورود آلمانی‌ها به ایران

  قرن نوزدهم، دوران احداث خطوط طویل راه‌آهن‌ بود، چراکه این دوران اوج ترقی امپریالیسم به‌شمار می‌رفت و غالبا توسعه امپریالیسم و احداث خطوط راه‌آهن به‌موازات یکدیگر بود. احداث راه‌آهن بغداد، خطوط آهن چین شرقی و منچوری جنوبی، طرح سیسیل رودز (Cecil Rhodes) موسوم به دماغه تا قاهره جملگی از طرح‌های پیشرفته و شکوفای آن دوران به‌شمار می‌آیند.
 • جامعه مدنی و حیات شهری

  شهر به عنوان نماد کالبدی، اوضاع فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، در هر عصر و دوره‌ای می‌تواند معیاری برای ارزیابی روند تحولات جامعه در آن دوره باشد.
 • دکتر محسن حبیبی، پدر شهرسازی مدرن در ایران

  محسن حبیبی، معمار و شهرساز بزرگ و پژوهشگر تاریخ معماری ایران، ششم مهرماه چشم بر جهان فروبست.‌ از دکتر محسن حبیبی به‌عنوان پدر شهرسازی مدرن در ایران یاد می‌شود. حبیبی سال ۱۳۲۶ در کرمانشاه متولد شد و پس از گرفتن دیپلم متوسطه در سال ۱۳۴۴ در این شهر، وارد دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران شد و در دو رشته معماری و شهرسازی درجه کارشناسی ارشد خود را گرفت.او در سال ۱۳۶۰ از رساله دکترای خود با عنوان «ترکیب شهری از شهر سنتی به شهر نوین» در دانشگاه پاریس دفاع کرد. او سال‌ها استاد شهرسازی دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران بود و در سال ۱۳۸۱ از وی به‌عنوان استاد نمونه دانشگاه تهران تجلیل شد.
 • بیلی بوتلین، موسس گردشگاه‌های مدرن

  روح‌الله حاتمی: سر ویلیام هیگیت ادموند کولبورن بوتلین کارآفرین بریتانیایی بود که در ۲۹ سپتامبر ۱۸۹۹ در کیپ تاونِ آفریقای جنوبی به دنیا آمد. نام او بیش از هر چیز با تفریح‌گاه‌های تعطیلات بریتانیا گره خورده است. هر چند تفریح‌گاه‌های تعطیلی مانند وارنر به شکل‌های مختلف پیش از آنکه بوتلین تفریح گاه خود را در ۱۹۳۶ افتتاح کند، وجود داشتند اما این بوتلین بود که آن را به صنعتی با گردش مالی چندمیلیون پوندی و بخشی مهم از فرهنگ بریتانیا بدل کرد.
 • جنکینز، بنیان‌گذار فروشگاه‌های پابلیکس

  جورج واشنگتن جنکینز جونیور، بازرگان و نیکوکار آمریکایی بود که فروشگاه‌های پابلیکس را تاسیس کرد. در سال ۲۰۱۶ سوپرمارکت‌های پابلیکس با ۱۱۰۰ شعبه در جنوب شرق آمریکا و ۱۷۰ هزار کارمند، ۳۲ میلیون دلار فروش داشت. از جنکینز به‌عنوان «بزرگترین کارفرمای تجاری و رئیس یک فروشگاه زنجیره‌ای که در معرفی بسیاری از اختراعات از جمله درب‌های الکتریکی و مواد غذایی منجمد پیشرو بود» یاد می‌شود.
 • نمی‌توانست ناامید باشد

  «سید محسن حبیبی» نمی‌توانست ناامید باشد، به معنایی، گویی ذاتا نمی‌توانست جز مثبت فکر کند و بی‌شک مثل همه آدم‌های خوب، غم‌های بزرگی در دلش داشت یا شاید خاطراتی که به ناگزیر در زندگی هر کسی ممکن بود پیش بیاید، نمی‌دانم، زیرا هرگز هیچ کدام از آنها را بازگو نکرد.
 • کنش‌گری انقلابی و اعتدالی

  ثریا عباسی قیداری
  مجلس بیست و سوم شورای‌ملی در سال ۱۳۵۰ زمانی آغاز شد که در انتخابات این دوره، احزابی چون حزب پان‌ایرانیست به دلیل انتقاد به مساله جدایی بحرین از ایران و قصد استیضاح دولت، حق شرکت در انتخابات را نداشت. در این دوره از انتخابات، عده نمایندگان مجلس افزایش یافته بود. انتخابات دوره بیست وسوم، دومین انتخابات حزبی مجلس بعد از کودتا بود، در این دوره از انتخابات مجلس، حزب ایران‌نوین با همان راهکارهای کهنه انتخابات پیشین با توسل به فرمانداران و افراد ذی‌نفوذ در ادارات مختلف تهران و دیگر نقاط کشور سعی کرد تا بیشترین آرا را از آن خود کند. با پایان یافتن انتخابات، بر اساس آنچه که از قبل پیش‌بینی می‌شد، حزب ایران‌نوین اکثریت وکلای مجلس را به خود اختصاص داد. اما در اواخر مجلس بیست وسوم شورای‌ملی دو حزب ایران‌نوین و مردم از سوی شاه منحل و یک حزب واحد به‌نام رستاخیز شکل گرفت و نمایندگان نیز در جهت منافع خود به‌اتفاق عضو این حزب شدند و حمایت خود را از حزب رستاخیز اعلام کردند. در این تحقیق سعی بر آن شده است که با تکیه بر اسناد، مذاکرات مجلس بیست و سوم شورای‌ملی و منابع کتابخانه‌ای، کارکرد و نقش احزاب در این دوره از مجلس شورای‌ملی موردبررسی قرار گیرد و به این سوال پاسخ داده شود که نقش و مواضع احزاب ‌به‌خصوص حزب ایران‌نوین در مسائل سیاسی و اجتماعی کشور چه بوده است.
 • نقش تخریبچی‌ها در عملیات خیبر

  عملیات خیبر در منطقه خوزستان و هورالعظیم شکل گرفت که تقریبا از سه جبهه مختلف در منطقه‌های طلائیه، جزایر شمالی و جنوبی و القرنه آغاز شده بود. بنده در شب عملیات در منطقه القرنه حضور داشتم، بعد از اینکه کارهای عملیات تمام شد، به عقب برگشتیم. زمانی که به عقب برگشتیم دور تا دور خاکریز اسامی دوستانی که شهید شده بودند را دیدم؛ دوستانی که تا چند روز پیش در کنار ما بودند.
 • توماس کراپر

  روح‌الله حاتمی: توماس کراپر (Thomas Crapper) بازرگان و لوله‌کش انگلیسی در قرن نوزدهم بود که شرکت «توماس کراپر ‌اند کو» را در حوزه لوازم و تجهیزات بهداشتی در لندن تاسیس کرد. وی ۹ اختراع ثبت کرد که سه مورد و از آن جمله سیفون به دستشویی‌های مدرن مرتبط بود.
 • ریچارد وارن سیرز

  ریچارد وارن سیرز (Richard Warren Sears) مدیر، بازرگان و کار آفرین آمریکایی بود که با همراهی آلوا کورتیس روباک شرکت خرده‌فروشی «سیرز، روباک ‌اند کمپانی» را در ۱۸۹۳ تاسیس کرد. وی در دسامبر ۱۸۶۳ در استوارت میل مینه سوتا به دنیا آمد. پدرش جیمز، آهنگر و واگن‌ساز بود. خانواده آنها از ۱۸۷۰ در اسپرینگ ولِی رحل اقامت افکند؛ جایی که پدرش به عضویت انجمن شهر درآمد و مغازه آهنگری خود را فروخت. ریچارد از ۱۷ سالگی کار خود را در شرکت راه آهن به‌عنوان متصدی تلگراف‌خانه‌ای در شهرک نورث برنچ شروع کرد و بعدتر به‌عنوان مامور ایستگاه راه آهن به ردوود فالزِ شمالی نقل مکان کرد.
 • مورگان؛ رفیق بی‌کلک ایران

  دکتر مهدی تدینی/ مورخ و استاد دانشگاه
  یکی از محبوب‌ترین آمریکایی‌ها در دل ایرانیان مورگان شوستر است. ماجرای حضور هشت‌ماهه او در ایران و تلاش‌هایش برای ساماندهی اوضاع مالی ایران در دوران پرتلاطم پس از مشروطه، فصلی بسیار خواندنی و البته افسرده‌کننده از تاریخ ایران است. و البته رفتار وقاحت‌بار و انزجارآور روس‌ها در ماجرای حضور شوستر در ایران، لکه ننگی است که از دامان این همسایه زیاده‌خواه شمالی پاک نخواهد شد!

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر