آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۲۶

 • کابوس همیشگی

  با استقرار جمهوری اسلامی ایران، تحریم اقتصادی یکجانبه به حربه اصلی ایالات متحده آمریکا برای اعمال فشار به دولت نوپای ایران بدل شد. نخستین‌بار به‌دنبال تصرف سفارت آمریکا در تهران و به گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، دولت آمریکا واردات نفت از ایران را قطع و تمام دارایی‌های ایران را، چه در آمریکا و چه خارج از آن نزد اشخاص و موسسات تحت صلاحیت آمریکا، توقیف کرد. با طرح موضوع در شورای امنیت و مخالفت اتحاد جماهیر شوروی با تحریم‌های پیشنهادی آمریکا، دولت آمریکا به‌طور یکجانبه هرگونه صادرات کالا، به‌جز مواد غذایی و دارویی، به ایران را منع و هر نوع واردات کالا از ایران یا پرداخت وجه به ایران را ممنوع کرد.
 • مراتب پزشکان در عصر صفوی

  پزشکان در دوران صفوی دارای سلسله‌مراتبی بودند، گروهی که پزشکان واقعی بودند و به علم‌آموزی روی آورده بودند و پس از سال‌ها مطالعه و کوشش به پزشکی می‌پرداختند اما دسته‌ای که به درمانگری مشغول بودند، گروهی بودند که به‌طور تجربی این حرفه را آموخته و مهارت چندانی نداشتند. برخی از آنها برای درمان بیماری‌ها متوسل به اوهام و خرافات شده و از مسائل اعتقادی و جادو استفاده می‌کردند. آنها به جایی از شهر که طبیب کمتری داشت رفته و با یک عطار یا داروخانه زد و بند می‌کردند تا داروهای نسخه شده او را بسازد، بعد به تدریج شهرت افزون‌تری یافته و شاگردانی دور خود جمع می‌کردند و این شاگردان مانند جارچی آوازه آنها را به همه‌جا می‌رساندند و در جست‌وجوی شکار (بیمار) به اطراف فرستاده می‌شدند تا مثل صیادان با خود طمعه بیاورند.
 • فتح هرمز به‌دست پرتغالی‌ها

  ۱۳ مه سال ۱۵۰۷ میلادی یک ناوگان پرتغالی به فرماندهی آلفونس دوالبوکرک به جزیره هرمز در خلیج پارس رسید. نماینده پادشاه پرتغال با دیدن این جزیره به اهمیت استراتژیک و بازرگانی آن محل پی برده و جزیره را تصرف کرد، پس از آن حاکم هرمز تابع و خراج‌گزار پادشاه پرتغال شد.
 • وزارت عبدالصمد شیرازی

  مسعود غزنوی ۱۳ مه ۱۰۳۲ میلادی احمد عبدالصمد‌شیرازی را به وزارت خود برگزید و به او لقب «شمس‌الوزراء» داد.
 • شورش هندی‌ها علیه انگلیسی‌ها

  شورش ۱۸۵۷ هندی‌ها علیه انگلیسی‌ها در ۱۰ مه ۱۸۵۷ در شهر میروت شروع شد و به شورش‌های سربازان و مردم عادی به‌خصوص در فلات گنگ علیا و مرکز هندوستان انجامید. سربازان شورشی هندی، بهادرشاه دوم را که در آن زمان ۸۲ سال داشت و مقرری ماهانه‌اش را از دولت بریتانیا دریافت می‌کرد به‌عنوان «پادشاه و رهبر خود» خواندند. این شورش به سرعت به نواحی دیگر نیز راه یافت.
 • اهمیت اقتصادی تمبر در تاریخ ایران

  در نگاه نخست اولین وجه هر تمبری کارکرد اقتصادی آن است. پست در حکم زیرمجموعه ساختار اداری هر کشور و تمبر نیز اجراکننده و تثبیت‌کننده نظم و قانونمندی در نظام پستی هر کشور و یکی از منابع درآمد در پست است که به‌صورت پویا و پرتحرک ایفای نقش می‌کند. ایران عصر قاجار در نخستین روزهای آشنایی خود با تمبر، با کارکرد اقتصادی آن در جایگاه عاملی برای ایجاد درآمد روبه‌رو شد. این اتفاق زمانی جامه عمل پوشید که ایران به عضویت اتحادیه جهانی پست درآمد و نظام پستی به استقلال نسبی سیاسی و اقتصادی رسید. منسوخ شدن تمبر روسی از مرسولات پستی ایران و جایگزین شدن تمبر ایرانی و همچنین به رسمیت شناخته شدن نظام پستی و تمبر ایرانی در جهان، از نخستین نشانه‌های استقلال در گام‌های اولیه خود بود. با به رسمیت شناخته شدن و گسترش تمبر، روند رو به پیشرفت اقتصادی آن نیز ادامه یافت، تا آنجا که در دوره پهلوی اول قوت گرفت و در حکم کالایی لوکس ارتقا یافت. اگرچه ارزش حقیقی تمبر بیش از تشبیه آن به کالایی لوکس است.

بیشتر