آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۰۹

 • کتابی برای وحدت ملی

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه ۲۷ فروردین به‌منظور نقد و بررسی کتاب «اطلس تاریخ بنادر دریانوردی ایران» نشستی با حضور نویسندگان این اثر در تالار استاد محمدابراهیم باستانی‌پاریزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد که مجریان آن کانون «مطالعات بینارشته‌ای» باشگاه دانشجویان و با حمایت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران بودند. در این نشست به‌غیر از نویسندگان، دکتر نصرالله صالحی و دکتر رسول جعفریان به‌عنوان منتقد حضور داشتند. همچنین دکتر محمدرضا سحاب پژوهشگر و متخصص کارتوگرافی نیز در این نشست به بیان نقطه نظرات خود در رابطه با کتاب پرداخت. با این همه با توجه به اهمیت کتاب و ارزش علمی آن انتقاد چندانی از اثر صورت نگرفت.
 • پادشاه صد روزه

  دکتر سعید میرسعیدی
  صیدمرادخان پسر خدامرادخان زند، پسرعموی علیمرادخان و از اقوام دور کریمخان وکیل بود.پدرش در زمان وکیل در حکومت کرمان به‌دست شورشیان آن ولایت کشته شد.
 • ثبت کوه خواجه و شهر سوخته

  یکم اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۵ کوه خواجه از دوره اشکانی و ساسانی در زابل (سیستان و بلوچستان) و شهر سوخته از دوره پیش از تاریخ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شدند. کوه خواجه در میان دریاچه هامون قرار گرفته است. در محوطه این کوه آثارباستانی از دوران ساسانیان، اشکانیان و بقایای اماکن اسلامی و معبد بودایی باقی‌ مانده‌است که شامل مجموعه کاخ‌ها، قلعه کهک کهزاد، قلعه چهل دختر، قلعه سرسنگ، آرامگاه خواجه غلطان، ساختمان پیر گندم بریان، خانه شیطان، بناهای منفرد آرامگاهی و قبور اسلامی است.ارنست هرتسفلد در سال های ۱۹۲۵ و ۱۹۲۹ میلادی با بررسی این مجموعه عنوان تخت جمشید خشتی را برای این مجموعه کاخ ها برگزید.
 • هاینریش گوبل؛ نخستین مخترع چراغ برق

  هاینریش گُوبِل، مخترع آلمانی ۱۸ آوریل ۱۸۱۸ به دنیا آمد. او مکانیک بود و در سال ۱۸۵۴ م موفق به اختراع نوعی چراغ برقی شد که ۴۰۰ ساعت نور می‌داد اما آن را به نام خود به‌ثبت نرساند.
 • کشف بزرگ پیر و ماری کوری

  ۱۶ آوریل ۱۹۰۲ پیر و ماری کوری موفق به تصفیه رادیوم کلراید شدند. ماری کوری و همسرش در سال ۱۸۹۸ رادیوم را کشف کردند. آنها طی مطالعاتشان روی اورانیت با حذف کردن اورانیوم به ماده‌ای برخوردند که هنوز خاصیت رادیو اکتیوی داشت. آنها با این عمل یک مخلوط رادیواکتیو جدا کردند که بیشتر آن را باریوم که شعله‌ای قرمز رنگ و درخشان داشت و هرگز قبلا ثبت نشده بود، تشکیل می‌داد.
 • معرفی «ویتافون»

  ۱۸ آوریل ۱۹۲۶ برادران وارنر، «ویتافون» را معرفی کردند. ویتافون نام سیستم صداگذاری روی فیلم‌ها بود.
 • فرش‌بافی در مشهد

  شروع فرش‌بافی در مشهد مقدس با توجه به اسناد و مدارک موجود احتمالا در عصر صفویان بوده و سنت‌های پایه‌گذاری شده در بافت، طراحی و رنگرزی تا دوران معاصر ادامه یافته است. گسترش پایتخت و شهرها در عصر صفویان، نیاز به قالی را بیشتر و فرش‌بافی را به یکی از رشته‌های مهم اقتصادی تبدیل کرده بود. مراکز مهم قالی‌بافی در عصر صفویان، علاوه بر تبریز، شهرهای همدان، شوشتر، کاشان و هرات بوده است. شهرت فرش‌های خراسان به حدی بوده که در زمان شاه سلیمان صفوی از مجموع بیست و یک کاروانسرای مهم اصفهان یک کاروانسرا مخصوص فرش‌های خراسان و هرات بوده است. تاریخ شروع فرش‌بافی در مشهد، پس از انقراض سلسله صفویه به درستی مشخص نیست، در برخی از منابع آمده با توجه به اینکه مشهد پایتخت ایران در عصر افشاریان بوده، احتمالا نادرشاه رأسا اقدام به احیای صنعت قالی‌بافی در خراسان کرده است.
 • گفته‌ها

  بر فرض صحت این دعوی (که مولف نمی‌تواند بی‌طرفانه بنویسد)، اگر با تمام مواظبت و دقت، باز به حکم طبع بشری ممکن نباشد بی‌غرضانه و بی‌طرفانه صرفا تاریخی نگاشت، نظر به گذشتن زمان و بیم محو شدن حقایق و جریانات گذشته، من اقدام به ثبت پاره‌ای مسائل تاریخی با اتکا به اسناد موجود کرده‌ام.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر