آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۷۶

 • تفکر و توسعه

  امید یعقوب‌زاده / پژوهشگر تاریخ اروپا
  ناپلئون انگلیسی‌ها را ملت مغازه‌داران نامیده بود. شاید در ظاهر، این توصیف از یک ملت توهین‌آمیز به نظر برسد اما در واقع اشاره به مهم‌ترین ویژگی تمدنی نه تنها انگلیس بلکه به‌طور کلی تمدن اروپا دارد. آری تجارت را می‌توان محور اساسی تمدن اروپا و مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در جریان تحولات و حوادث تاریخ اروپا دانست. عوامل مختلفی در جریان تحولات تمدن‌های بشری تاثیرگذار هستند از جمله اندیشه، جنگ، دین و... اما وقتی هر تمدنی را به صورت ویژه مورد ارزیابی قرار دهیم می‌توان به این موضوع پی برد که یک عامل مثل حکومت یا دین نقش تاثیرگذارتری بر جریان تحولات آن کشور یا تمدن ایفا می‌کند. به عنوان مثال در مورد تاریخ ایران می‌توان گفت حکومت و ساختار سیاسی به نوعی حکم محور تحولات تاریخ این کشور را دارد و بسیاری از تحولات یا از حکومت‌ها و اشخاص سیاسی نشات گرفته است یا تحت‌تاثیر حکومت‌ها بوده است. در مورد تمدن اروپا نیز به‌ویژه در قرون و عصر جدید می‌توان گفت این تجارت است که در محور تحولات این تمدن قرار دارد و بسیاری از عوامل مانند هنر، مذهب، حکومت، اندیشه و... به نوعی یا متاثر از این عامل بوده یا از تجارت نشات گرفته است.
 • دلایل اجاره بندرعباس به مسقط

  در دوره قاجاریه چند عامل موجب توجه کمتر به مناطق جنوبی بود، ازجمله توجه بیشتر قدرت‌های اروپایی به ایران و به‌ویژه روس‌ها به مرزهای شمالی، درگیری‌های مکرر در مرزهای غربی و شرقی و از سوی دیگر، کاهش درآمدهای حکومت مرکزی، به‌ویژه در زمینه‌های تجاری و بازرگانی به سبب تسلط کمپانی‌های تجاری اروپا بر شریان‌های اقتصادی و راه‌های مهم تجاری. بررسی هر یک از این عوامل می‌تواند شرایطی را که موجب کاهش نظارت مستقیم قاجارها بر خلیج‌فارس شد، تبیین کند. در ادامه، پیش از بررسی ماهیت اجاره داری بندرعباس، لازم است مختصری در باره شرایط زمینه ساز اجاره ارائه دهیم.
 • درگذشت دهخدا

  علی‌اکبر دهخدا، نویسنده و پژوهشگر ایرانی ۷ اسفند ۱۳۳۴ در سن ۷۷ سالگی درگذشت. او را با فرهنگ بزرگ دهخدا و نقش برجسته و اثرگذارش در مطبوعات عصر مشروطه می‌شناسند. دهخدا دارای شخصیتی چندوجهی بوده و جزو نوادر دوره خود است. او پس از پایان دوره مدرسه علوم سیاسی، به خدمت وزارت امورخارجه درآمد و در سال ۱۲۸۱ هنگامی که معاون‌الدوله غفاری به‌عنوان سفیر ایران در کشورهای بالکان منصوب شده بود، دهخدا به‌عنوان منشی سفیر با او همراه شد. اقامت آنها در اروپا بیش از دو سال در شهر وین طول کشید. دهخدا از این دوره برای آشنایی بیشتر با زبان فرانسوی و دانش‌های جدید استفاده کرد. او در سال ۱۲۸۴ به ایران بازگشت.
 • بخشش‌های کنگره برلن

  ۲۶ فوریه سال ۱۸۸۵ کنگره برلن که سرگرم تقسیم آفریقا میان اروپاییان بود، نیجریه را به انگلستان و کنگو را به بلژیک بخشید.
 • دستیابی انگلیس به بمب اتمی

  وینستون چرچیل، نخست‌وزیر انگلستان ۲۶ فوریه ۱۹۵۲ اعلام کرد که این کشور دارای بمب اتمی شده است.
 • وضعیت لرزه‌خیزی ایران

  در طول یکصد سال گذشته حدود ۳۵۰۰ زلزله در ایران اتفاق افتاده که از بین آنها ۵۳۰ زلزله با بزرگی بیش از ۴ درجه در مقیاس ریشتر رخ داده است. با توجه به آمارهای موجود در ایران هر سال یک زلزله بزرگ و هر ۱۰ سال یک زلزله مخرب با بزرگی ۶ درجه در مقیاس ریشتر به‌وقوع پیوسته است.
 • وضعیت اراضی در دوره اسلامی

  پس از فتح ایران به دست اعراب مسلمان، با وجود تحولات بسیاری که در جامعه ایران اتفاق افتاد، اشرافیت زمیندار عصر ساسانی در اداره کردن اراضی مزروعی به‌عنوان نماینده دولت در مناطق روستایی املاک و اراضی سابق خود را کماکان اداره کردند.
 • گفته‌ها

  استعفای علاء از نخست‌وزیری به‌معنای خروج او از عرصه سیاست نبود. او دوباره به وزارت دربار بازگشت، منصبی که آن زمان دیگر میراثی انگار خانوادگی به‌نظر می‌آمد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر