آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۵۳

 • نهضت ناتمام

  دنیای اقتصاد: همایش «یکصد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه در آذربایجان به روایت اسناد» روز دوشنبه دوم بهمن ماه ۱۳۹۶ در سالن همایش‌های آرشیو ملی ایران برگزار شد. این همایش به همت انجمن ایرانی تاریخ و با مشارکت موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن، مجمع هماهنگی مراکز تاریخ‌پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب)، سازمان اسناد و کتابخانه ملی و پژوهشکده اسناد برگزار شد و طی آن شماری از پژوهشگران و علاقه‌مندان به حوزه تاریخ به ایراد سخنرانی پرداختند.
 • دندانسازی در طهران

  دکتر سعید میرسعیدی
  یارمحمدخان سهام‌الدوله حاکم بجنورد و شمال خراسان در دوره ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه، در سال ۱۲۸۳ شمسی درگذشته است. از او چند سفرنامه به یادگار مانده که در مجموعه‌ای به چاپ رسیده است. او در سفرنامه سال۱۲۶۹ه.ش. خود در اواخر دوره ناصرالدین شاه اشاراتی به مراجعه به دندانساز مخصوص شاه در تهران و ساخت دندان مصنوعی برای خودش دارد. می‌دانیم که دکتر برتراند هیبنت سوئدی در این سال‌ها به‌عنوان دندانساز مخصوص ناصرالدین شاه استخدام شده و در ایران بوده است. سهام‌الدوله او را مسیو هنیت‌خان معرفی کرده است:
 • وقایع ۸ بهمن ۱۳۵۷

  ۸ بهمن ۱۳۵۷ وقایعی رخ داد که منجر به تشدید روند انقلاب شد. برخی از این وقایع را به نقل از پایگاه خبری «جماران» بخوانید:
 • انتشار«غرور و تعصب»

  ۲۸ ژانویه ۱۸۱۳ رمان «غرور و تعصب» اثر مشهور جین آستین، نویسنده انگلیسی منتشر شد. آستین این داستان را در سال ۱۷۹۶، درحالی‌‌که تنها ۲۱ سال داشت، نوشت، اما تا سال ۱۸۱۳ چاپ نشد.
 • تقی‌زاده، چهره بحث‌برانگیز

  حسن تقی‌زاده، از رهبران انقلاب مشروطیت، رجل سیاسی بحث‌انگیز معاصر و از شخصیت های علمی و فرهنگی روز ۸ بهمن ماه ۱۳۴۸ درگذشت.
 • دوران عسرت تقی‌زاده

  تقی‌زاده در «زندگی توفانی» (صفحات ۲۰۵‌ـ‌۱۹۷) می‌گوید که او، مصدق، مستوفی‌الممالک، مشیرالدوله، حسین علاء، دولت‌آبادی و چند تن دیگر در خانه سردارسپه جلساتی تشکیل می‌دهند.
 • استفاده از جوهر در رنگرزی فرش

  صنف رنگرز که تازه از تجار، طرز استفاده از جوهر آنیلین را برای رنگرزی پارچه‌ها فراگرفته بود، به رنگ کردن خامه قالی با جوهر آنیلین پرداخت و چون آسان‌تر و ارزان‌تر بود و بافنده فرش هم از آن راضی بود، به سرعت تولید فرش با کیفیت پایین گسترش یافت؛ زیرا هم به نفع تولیدکننده بود و هم به نفع صادرکننده. شهرت فرش کاشان هم باعث خرید آن از طرف خارجی‌ها می‌شد. تاجری هم که فرش را از کاشان صادر می‌کرد در کنار پارچه‌ها، جوهر نیز وارد می‌کرد. مدتی این روند ادامه داشت.
 • گفته‌ها

  در دوران قاجار فروش مناصب و مشاغل برای شاه و دولت منبع درآمد شده بود و در نتیجه دستیابی به هر شغل، نیاز به رقابت شدید، زد و بندهای زودگذر و متغیر و ارتباطات غیررسمی و حساب شده داشت. حمایت شاه حیثیت می‌بخشید، خشم او موجب تبعید، طرد اجتماعی و ضررهای مالی می‌گشت. هیچ‌کس، حتی شاهزادگان درجه اول از امنیت شغلی برخوردار نبودند.

بیشتر