آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۲۸

 • رویای تسخیر

  دنیای اقتصاد: یکی از مناقشاتی که همیشه در تاریخ ایران جریان داشته مربوط به مرزهای غربی و از زمان تشکیل امپراتوری عثمانی روی بقایای خلافت عباسی بوده است. با تشکیل یک قدرت فراگیر شیعی در ایران، از آنجا که عثمانی خواهان احیای تمامی وجوه قدرت مذهبی خلافت عباسی و تعیین حکام سرزمین‌های اسلامی بود و از سوی دیگر حکومت شیعی صفوی چنین قیمومیتی را نمی‌پذیرفت، تضاد خواست‌ها و منافع دو قدرت بیشتر شد. در چنین شرایطی جنگ گریزناپذیر می‌نمود.
 • فرمان یکسان‌سازی پوشش

  اوایل سال ۱۳۰۶ به وزارت داخله نامه‌ای داده شد که تمامی کارمندان و ماموران دولتی در شهرستان‌ها موظف به استفاده از لباس متحد‌الشکل هستند؛ مرداد‌‌ همان سال این لباس در برخی شهر‌ها به تن عموم نیز پوشانده شد. در همین حین روزنامه اطلاعات که از تغییرات محسوس پوشاک مسوولان متعجب شده بود، در مطلبی با نام «گزارش عجیب» چنین نوشت: «وزرا و معاونان کم‌کم کلاه لبه‌داری را که موسوم به کلاه پهلوی است بر سر می‌گذارند.»
 • امضای قانون اساسی مشروطه

  ۹ دی ماه ۱۲۸۵ ه.ش مظفرالدین شاه قاجار مصوبه قانون اساسی را امضا کرد. او ۱۰ روز پس از امضای این مصوبه درگذشت. این قانون دارای ۵۱ اصل بود که بعدا و چندبار اصلاحیه هایی به نام «متمم» بر آن اضافه شد. طرح قانون اساسی سال ۱۹۰۶ میلادی که آن را در آن زمان «نظام‌نامه» نامیده بودند به جای مجمع موسسان، از سوی چندحقوقدان و سیاستمدار انشا و در مجلس شورا که اعضای آن نیز به‌صورت خاص تعیین شده بودند، تصویب شده بود. نخستین جلسه مجلس شورا در کاخ گلستان تشکیل شد بعدا به میدان تاریخی بهارستان منتقل شد و بربالای سردر مجلس علامت «عدل مظفر» را نصب کردند، زیرا مظفرالدین شاه گفته بود که مشروط کردن اختیارات شاه و دولت (سه قوه حکومتی) و تعیین رئیس قوه‌مجریه (در آن زمان نخست‌وزیر) با تمایل و رای اعتماد مجلس، آرزوی قلبی و همیشگی او بوده است.
 • خروج هندرسون از تهران

  ۹ دی ماه ۱۳۳۳ «لوی هندرسون» دیپلمات ضدشوروی آمریکا که به معاونت خارجه این کشور منصوب شده بود، تهران را ترک کرد.
 • طرح یونیفورم‌پوشی کارمندان دولت

  هفتم دی ۱۳۰۷ خورشیدی دولت وقت اعلام کرد که از آغاز سال نو پوشیدن لباس متحدالشکل از سوی مقامات و کارمندان دولت ایران اجباری است و این تصمیم به اجرا درآمد.با روی کار آمدن مجلس هفتم در ۱۴ مهر‌‌ همان سال و وجود تمایل شدید دولت به‌خصوص شخص رضا شاه به تصویب طرح متحدالشکل کردن لباس، برخی نمایندگان به تنظیم طرحی در ۴ ماده پرداختند و در یکم آذر‌‌ همان سال این طرح را به مجلس ارائه دادند. طرح متحدالشکل شدن لباس ذکور در پانزدهمین جلسه مجلس به‌صورت دو فوریت در دستور کار قرار گرفت و به دلیل حساسیت موضوع ابتدا دو فوریت آن در ۴ دی ۱۳۰۷ به تصویب رسید و سپس در ۶ دی یعنی جلسه شانزدهم، ۴ ماده آن مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.
 • تشکیل اتحاد جماهیر شوروی

  به‌دنبال انقلاب سال ۱۹۱۷ چهار جمهوری سوسیالیستی روسیه، فدراسیون قفقاز، اوکراین و بلاروس در سرزمین امپراتوری سابق تشکیل شدند.
 • وضعیت اصفهان در دوره سلجوقیان

  تدابیر کارگزاران سلجوقی، برای تامین امنیت و آرامش در اصفهان، با گسترش اقدامات عمرانی در این شهر همراه شده بود. پیامد اصلی این جریان در این برهه، افزایش ثبات روانی جامعه بود. این ثبات روانی، خود یکی از عوامل عمده در گردش سرمایه و رونق تجارت و کسب و کار بود. بنا به نوشته آوی، در این راستا، طغرل حدود ۵۰۰ هزار دینار خرج آبادانی شهر اصفهان و بنای عمارات در حوالی آن کرد و اماکن رفیع و مساجد و خانقاه‌ها در آنجا ساخت. آلب ارسلان نیز در مدت سلطنت خود، به ساخت بناهای رفیع و بلند در اصفهان فرمان داد.
 • خاطرات لیدی شیل از زلزله تبریز

  لیدی شیل، همسر جاستین شیل، سفیر انگلستان در اوایل دوره پادشاهی ناصرالدین شاه در خاطرات خود زمانی‌که در تبریز حضور داشت، می‌نویسد: «سه قرن قبل طبق روایت موجود تبریز دارای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بوده که به علت جنگ‌ها، هجوم اقوام مختلف و زلزله به مقدار قابل‌توجهی از نفوس آن کاسته شده است و در همین قرن گذشته (قرن هیجدهم میلادی) اقلا دو سه بار به علت زلزله از هم پاشیده شد.
 • گفته‌ها

  از غرایب زلزله تبریز آنکه در سنه ۱۱۳۳ اودئیل (سال دوم از دوره دوازده ساله ترکی به معنی سال گاو) در بیست و هشتم شهر جمادی‌الثانی روز دوشنبه دو ساعت و نیم از روز گذشته زلزله عظیم شد که تبریز بالکلیه منهدم شد که دیگر عمارت نماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر