آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۱۴

 • شغلی که زنانه پنداشته شد

  دنیای اقتصاد: انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در روز دوشنبه ۱۳ آذرماه نشستی را با موضوع «سیر تکوین و تطور حرفه مامایی در عصر قاجار و پهلوی» در محل آرشیو ملی برگزار کرد. این نشست به مناسبت معرفی کتابی با همین عنوان اثر دکتر الهام ملک‌زاده، از اعضای هیات مدیره انجمن زنان پژوهشگر تاریخ بود. دکتر ملک‌زاده به‌عنوان صاحب اثر و سخنران این نشست کوشید به معرفی این کتاب و بازخوانی سیر تکوین شغل مامایی در تاریخ ایران و جهان بپردازد. آنچه در ادامه می‌آید بخش اول سخنرانی دکتر ملک‌زاده در این نشست است.
 • پل ساموئلسون درگذشت

  در ۱۳ دسامبر سال ۲۰۰۹ پل ساموئلسون نخستین اقتصاددان آمریکایی برنده جایزه نوبل درگذشت. وی نویسنده کتابی به نام «علم اقتصاد» است که از متون درسی اصلی در بیشتر دانشگاه‌های جهان به‌شمار می‌رود.
 • شکست تاریخی ارتش ایران از روم

  ۱۲ دسامبر ۶۲۷ میلادی ارتش ایران در نینوا (موصل) از ارتش روم شرقی شکست خورد و این شکست آغاز پایان حکومت ساسانیان بر ایران بود. نهم دسامبر، خسرو پرویز میدان نبرد را ترک کرده و عازم بازگشت به تیسفون شده بود و ۱۲ دسامبر با کشته شدن رهازاد فرمانده نیروهای ایران، این نیروها دست به ترک صحنه جنگ و عقب‌نشینی زدند. خسروپرویز از سال ۶۰۵ میلادی بدون اینکه ضرورت داشته باشد متصرفات روم را از همه جهات مورد حمله قرارداده و نه‌تنها سوریه و فلسطین بلکه مصر را هم تصرف و یک ستون ارتش او تا کنار دیوارهای قسطنطنیه پیش رفته بود. همین پیشروی و پیروزی‌های نظامی ایران سبب شد که یک ژنرال رومی به نام هراکلیوس زمام حکومت را به‌دست گیرد و به جان ایران بیفتد؛ ایرانی که خسروپرویز ژنرال‌هایش را یکی پس از دیگری کشته، فراری داده یا خانه‌نشین کرده بود. مورخان دلیل شکست ایران در نینوا را خستگی و فرسودگی ارتش دانسته‌اند.
 • زلزله ویرانگر شماخی

  ۱۲دسامبر ۱۶۶۷دولت ایران پس از دریافت خبر وقوع زلزله در شهر شماخی قفقاز (واقع در منطقه اران) و اطلاع از وسعت ویرانی و تلفات ناشی از آن، برای بازسازی شهر نوعی حالت آماده‌باش اعلام و چند مقام را با پول کافی همراه ده‌ها معمار و صدها کارگر از اصفهان روانه قفقاز کرد و مرکز شهرستان را موقتا به باکو که در ۱۲۰ کیلومتری شرق شماخی واقع شده است منتقل ساخت. دولت وقت درعین حال به فرمانداران ایالات شمالی و شمال غربی ایران دستور داد که امکانات خودرا در اختیار هیات بازسازی شماخی بگذارند. این زلزله ۲۵ نوامبر سال ۱۶۶۷ و اوایل سلطنت صفی میرزا (شاه سلیمان صفوی) روی داده بود. این زلزله نزدیک به ۸۰ هزار کشته در پی داشته است.
 • پایان دودمان قاجار

  ۲۲ آذرماه سال ۱۳۰۴ مجلس موسسان چهار اصل از اصول متمم قانون اساسی مصوب سال ۱۲۸۵ را اصلاح کرد که برپایه آن، حکومت قاجارها پایان یافت و سلطنت به دودمان پهلوی منتقل شد و دو روز بعد رضاخان پهلوی در مجلس شورا حاضر شد و سوگند وفاداری به قانون اساسی یاد کرد و رضا شاه شد. وی ۲۵ آذرماه بر تخت سلطنت نشست و نزدیک به ۱۶ سال پادشاهی کرد.
 • درگذشت ابوریحان بیرونی

  ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی در روز ۲۲ آذرماه سال ۴۲۷ در غزنین دیده از جهان فروبست. وی از بزرگ‌ترین دانشمندان و اندیشمندان قرن چهارم و پنجم هجری قمری و به تعبیری بزرگ‌ترین دانشمند جهان اسلام بود که آثار و تالیفات متعددی در حدود ۱۵۰ کتاب از خود برجای گذاشته است.
 • تاریخ گذر لوطی صالح

  نامگذاری گذر لوطی صالح نیز به عهد آقامحمدخان قاجار برمی‌گردد. این گذر درشمال خیابان مولوی فعلی و جنوب بازار تهران در امتدادگذر قاطرچی وکوچه باغ ایلچی قرار دارد. عضـدالـدوله سـلطان احمـدمیرزا در تاریـخ عضـدی شـرح کوتاهی درباره لوطی صالح نوشـته است که خواندن آن خالی از لطف نیست:
 • اهمیت طویله رجال

  در مواردی افراد به‌دلیل عدم دسترسی به اماکن مقدس و خانه مجتهدان یا با این تشخیص که انتخاب آن مکان در رسیدگی به تقاضای او یا احقاق حقوق وی تسریع به‌عمل آورده و اثر بیشتری دارد به خانه رجال و افراد صاحب نفوذ یا به اصطبل و طویله آنان مراجعه و «بست» می‌نشستند.
 • مالیات علوفه

  علفه و علوفه مالیاتی بود که برای تامین آذوقه و علوفه لشکریان و ایلچیان دریافت می‌شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر