آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۱۳

 • پاشنه آشیل جبهه ملی

  سیدمحمدعلی حسینی‌زاده رضا شفیعی‌اردستانی
  جبهه ملی را گروه‌ها و احزاب زیر شکل داده یا حمایت می‌کردند: حزب ایران، به رهبری اللهیار صالح، کریم سنجابی و دیگران؛ حزب ملت ایران بر بنیاد پان ایرانیسم، به رهبری داریوش فروهر؛ حزب پان ایرانیست، به رهبری محسن پزشک‌پور؛ سازمان نظارت بر آزادی انتخابات، به رهبری مظفر بقایی که بعدا با گروه انشعابی از حزب توده ایران به رهبری خلیل ملکی ادغام شد و حزب زحمتکشان ملت ایران به رهبری آن دو پدید آمد؛ هر چند پس از چندی اختلاف پیش آمد و ملکی با خروج خود نیروی سوم را تشکیل داد. جمعیت آزادی مردم ایران، به رهبری محمد نخشب که بعدا به نهضت خداپرستان سوسیالیست معروف شد؛ جمعیت فدائیان اسلام، به رهبری سیدمجتبی نواب صفوی؛ مجمع مسلمانان مجاهد، به رهبری شمس قنات‌آبادی، وابسته به آیت‌الله کاشانی؛ سازمان هیات علمیه تهران، متشکل از عده‌ای روحانی و مجتهد؛ جامعه بازرگانان و اصناف تهران و نیز چند تشکل دیگر از دانشگاهیان، فرهنگیان، کارگران و دهقانان.
 • فرهنگ شکار در دوره قاجار

  یاکوب ادوارد پولاک در سفرنامه خود علاوه بر ابعاد سیاسی به بسیاری از جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی زیست ایرانیان نیز توجه کرده است. از جمله در بخشی به فرهنگ شکار در میان ایرانیان پرداخته و روایتی از چگونگی شکار و شکارگاه‌های عمده به‌دست می‌دهد. هرچند اظهارات پولاک عمدتا ناظر بر ارتباط شکار با دربار است، اما از لابه‌لای آن می‌توان دید در آن دوران چگونه به امر شکار توجه می‌شده و لوازم آن چه بوده است. در ادامه بخشی از روایت وی در این‌باره را می‌آوریم.
 • تشکیل حکومت به‌دست پیشه‌وری

  حکومت خودمختار آذربایجان در ۲۱ آذر ۱۳۲۴ به پایتختی تبریز اعلام موجودیت کرد. این حکومت به‌وسیله فرقه دموکرات آذربایجان به رهبری جعفر پیشه‌وری تشکیل شد.
 • پیگیری بدهی ولیعهد

  سفارت انگلیس در تهران در ۲۱ آذر ۱۳۰۱ بار دیگر موضوع بدهی ولیعهد ایران را که در رفتن به اروپا و بازگشت در بغداد بالا آورده، پیگیری کرد. این سفارت در نامه‌ای به قوام‌السلطنه ریاست وزرا نوشت که ۶۲۶۱ روپیه رقم مخارج ولیعهد است. نخست‌وزیر دستور پرداخت ۱۸۱۵ روپیه را بابت مخارج رفت داده است اما از پرداخت آن خبری نشده است. سرپرسی لورن، وزیر مختار انگلیس افزود این وعده نمی‌تواند دولت عراق را در معوق نگه داشتن محاسبات خود توجیه کند. او نوشت که سرپرسی کاکس، مامور عالی انگلستان در بین‌النهرین در نامه‌ای که به او نوشته، باقی ماندن این بدهی را اسباب زحمت خود دانسته است: «از جناب اشرف اکیدا خواهشمندم نفوذ خود را به‌کار انداخته که مابقی قرض والاحضرت را پرداخته و به این‌طور، رفع زحمت از طلبکاران و مامور عالی انگلیس بشود.» سفارت انگلیس در ایران در همین روز یادداشت دیگری هم به وزارت امور خارجه فرستاد که در آن آمده بود احمد شاه هنگام رفتن به اروپا، در خاک عراق ۸۱۸۰ روپیه هزینه داشته است و تلویحا خواستار پرداخت بود.
 • کنکورد، جت مافوق صوت

  یازدهم دسامبر سال ۱۹۶۷ میلادی نخستین جت مسافربر مافوق سرعت صوت به نام کنکورد، ساخت مشترک فرانسه و انگلستان در«تولوز» فرانسه به معرض تماشا گذاشته شد. شرکت‌های هواپیمایی دولتی فرانسه و انگلستان بعدا از این هواپیما در بعضی خطوط خود از جمله میان آمریکا و اروپا استفاده کردند که زمان مسافرت را به‌طرز چشمگیری کاهش داد.
 • امور قضایی شامی‌های مقیم ایران

  موضوع مصونیت قضایی اتباع کشورهای مختلف از زمان شروع تاسیس سفارتخانه‌ها در کشورهای مختلف مطرح شد و هر کشور می‌کوشید چنین مصونیتی را برای اتباع خود مقرر کند تا از تعرض به حقوق آنان در خاک دیگر کشورها اطمینان حاصل کند. در یکی از این تلاش‌ها سفارت فرانسه که کشور متبوع آن برسرزمین‌های شام کنترل داشت در تاریخ ۲۱آذرماه سال ۱۳۰۱بنا به اظهارات کمیسر عالی فرانسه در بیروت در نامه‌ای به وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: اتباع ایرانی مقیم شام در امور قضایی از حقوق دول کامله‌الوداد استفاده می‌کنند و شایسته است همین رویه درمورد اتباع شام مقیم ایران نیز اعمال شود. اما وزارت امور خارجه در پاسخ به این درخواست اظهار کرد: برای دولت ایران پذیرش مسائلی که مبتنی بر کاپیتولاسیون باشد مقدور نیست و در کلیه عهدنامه‌هایی که اخیرا متعهد شده، این رویه را رعایت کرده است.
 • مشرق‌زمین و فراگیری صنعت

  در رابطه با دلایل عقب‌ماندگی مشرق‌زمین از تحولات صنعتی توجه به چند نکته ضروری است. در بیان نکته اول باید بگویم بر اطلاق، مردم مشرق‌زمین افرادی سست و آسانگیر و تنبل هستند و جز برای فراهم آوردن وسایل بسیار ضروری تن به‌کار نمی‌دهند؛ و این همه آثار هنری اعم از نقاشی و حجاری و چهره‌سازی و دیگر آثار زیبایی که در رشته‌های مختلف هنری وجود دارد و غالبا به تقلید از مظاهر طبیعت ساخته شده در نظر آنان بیهوده می‌نماید و آنان را به آفریدن چنین آثار زیبا برنمی‌انگیزد. آنان بر این اعتقادند که چون این بدایع مورد نیاز زندگی ساده و طبیعی آنان نیست دل بستن به آنها کاری بیهوده و خطاست...

بیشتر