آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • کسب‌وکار«کَنّاس‌»ها

  دفع صحیح فضولات انسانی یکی از مولفه‌های مهم بهداشت محیط در هر جامعه است. این مساله در دوره قاجار در شهرهای مختلف به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شد که عموما غیربهداشتی بود. ویلم فلور در این باره می‌نویسد: «هرچند بسیاری از خانه‌ها آبریزگاه داشتند، اما دفع فضولات به شیوه‌ای غیربهداشتی انجام می‌شد، در نتیجه، خود شهرها و روستاها اغلب همچون چاه فضولات روباز جلوه می‌کردند. آبریزگاه‌ها (از آنجا که خشک نبودند) همچون منبعی برای رشد مگس‌ها محسوب می‌شدند. در مناطق روستایی، آبریزگاه وجود نداشت. در نتیجه، فضولات و مواد آلوده‌کننده دیگر در تماس با آب آشامیدنی و آب شست‌وشو قرار می‌گرفت و به‌عنوان ناقل بیماری‌های عفونی عمل می‌کرد.» وی همچنین یکی از علل شیوع گسترده مالاریا در ایران عصر قاجار را وجود چاه‌های باز مستراح و آب انبارهای آشامیدنی می‌داند یا انتشار بیماری سل را به علت شرایط بد بهداشتی خانه‌ها، لحاف‌های لایی‌دار (که به شکل شسته نشده به‌صورت مشترک استفاده می‌شد)، شرایط نامناسب بهداشتی مردم و تشخیص دیررس ارزیابی می‌کند.
 • ایجاد صنایع وطنی در برابر غرب

  برای اینکه جلوی جریان دائمی پول به خارج را بگیرند، شاه چندین‌بار کوشید کارخانه‌های ساخت اروپا را در ایران تاسیس کند. به‌خصوص در دوره برهم خوردن روابط ایران و انگلیس، دولت به‌جد کوشید که مملکت را از صورت بازار خرید کالای انگلیسی خارج سازد و در این کار به واهی‌ترین امیدها دلخوش کرد.
 • استعفای صوری وثوق‌الدوله

  ۱۳ آذر ۱۲۹۷، ۲۳ روز پس از پایان جنگ جهانی اول، وثوق‌الدوله که احمدشاه کناره‌گیری‌اش را از ریاست وزرا نپذیرفته بود به مخالفان خود اخطار کرد که اگر بازهم با برنامه‌هایش مخالفت کنند، آنان را شدیدا تنبیه خواهد کرد. وثوق‌الدوله که مورد حمایت انگلستان بود چون از قبل می‌دانست استعفایش پذیرفته نخواهد شد، ششم آذر ماه ادعای کناره‌گیری کرد تا پس از رد آن با قدرت بیشتری حکومت کند.
 • تصرف بندر صیدا

  ۴ دسامبر ۱۱۱۰ میلادی صلیبیون بندر صیدا را پس از یک محاصره طولانی تصرف کردند. پیشینه صیدا به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و در آغاز یکی از مهم‌ترین شهرهای فنیقی‌ها بوده‌ است. پاره‌ای این شهر را کهن‌ترین شهر فنیقی می‌دانند. تا پیش از میلاد مسیح ملت‌های بسیاری چون آشوریان، بابلیان، مصریان، هخامنشیان، یونانیان و سرانجام رومیان بر این شهر دست‌ یافتند. سکه‌هایی از دوران امپراتوری اردشیر دوم هخامنشی از ساتراپی صیدا به‌دست آمده که روی آن نقش اردشیر سوار بر گردونه سلطنتی و پشت آن نقش یکی از ناوهای نیروی دریایی هخامنشیان دیده می‌شود. پس از وی اردشیر سوم نیز در ۳۵۱ (پیش از میلاد) بر این شهر چیره شده است. در سال ۳۳۳ (پیش از میلاد) نیز این شهر به‌دست اسکندر مقدونی افتاد و این چنین دوره هلنی در این شهر آغاز شد.
 • فتح بغداد

  در دسامبر سال ۱۶۳۸ میلادی سلطان مراد عثمانی بغداد را فتح کرد. براساس نظر جوزف فون هامر، تاریخدان اتریشی، ارتش عثمانی مسیر استانبول تا بغداد را ۱۹۷ روزه و با احتساب ۱۱۰ ایستگاه اتراق در راه طی کرد. سلطان مراد این بار به یاری طیار محمد (محمت) پاشا، صدراعظم خود بغداد را محاصره کرد. محاصره ۱۵ نوامبر ۱۶۳۸ آغاز شده بود. از طریق چهار دروازه اصلی می‌شد به شهر رسید؛ دروازه شمالی به نام اعظمیه یا امام اعظم (ابوحنیفه)، دروازه جنوبی با نام کارنالیک، آک و دروازه کوپرو. ناظر عثمانی، ضیاءالدین ابراهیم نوری، استحکامات شهر را به این صورت توصیف کرده است:
 • برج تاریخی گزک فرو ریخت

  مدیرکل میراث‌‌فرهنگی استان کرمان از آسیب جدی به برج تاریخی گزک و فروریختن کامل این برج در پی زلزله روز جمعه دهم آذرماه سال جاری خبر داد.
 • بیمه، از چینی‌ها و فنیقی‌ها تا دوران معاصر

  ۱۳ آذرماه به‌عنوان روز بیمه نام‌گذاری شده است. نخستین دستاوردهای انسان در صنعت بیمه، توسط دریانوردان و بازرگانان دریایی به‌دست آمده است. یکی از اولین صورت‌های پیدایش بیمه را می‌توان به بازرگانان چینی نسبت داد. آنها برای جلوگیری از خطر نابودی همه سرمایه، بار و کالایشان را در چند کشتی و قایق مختلف بارگیری می‌کردند. بازرگانان فنیقی و بابلی، صورت پیشرفته‌تری از بیمه را آموخته بودند؛ آنها برای تامین هزینه کالا و کشتی، وام دریافت می‌کردند.
 • بست‌نشینی خائن به وطن

  محمدشاه در ششم شوال ۱۲۶۴ درگذشت. وزیر عرفان‌منش او ملاعباس ایروانی، معروف به «حاجی سلمه الله» که در نامه‌های رسمی گاه او را «جناب استاد الکل فی الکل سلمه‌الله تعالی» خطاب کرده‌اند گریخت و به حضرت عبدالعظیم بست نشست. از آن‌جا قصد سفر «یوروپ» داشت.
 • گفته‌ها

  امروز دولت ایران منکوب دولت‌های اطراف و گرفتار انواع ذلت است. ۱۵۰ هزار رعیت ایران در مهیب‌ترین اسیری می‌نالند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر