آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۸۹

 • میزبان در بحران

  به دنبال حمله متفقین در شهریور ۱۳۲۰ و فروپاشی حکومت رضاشاه، کمبود خواربار وغله یکی از دشواری‌های اصلی ایران بود. به این خاطر، شماری از شهرهای ایران، به ویژه در شمال و غرب با ناآرامی و غارت روبه‌رو شدند؛ به‌طوری که گزارش‌های خاطره‌نویس‌ها و شاهدان گواه این مطلب است.
 • خشت‌های طلای عتبات در کاروانسرای سرپل ذهاب

  دکتر صباح قنبری/ پژوهشگر تاریخ
  دولت قاجار بر خلاف زندیه و افشاریه از ماهیت مذهبی پررنگی برخوردار بود. در این میان، عتبات برای شاهان قاجار اهمیت فراوانی داشت. می‌دانیم که جنازه آقا محمدخان را برای خاکسپاری به نجف تشییع کردند. مظفرالدین شاه، محمد علی شاه و احمد شاه نیز در کربلا به خاک سپرده شدند. علاوه بر بحث مذهبی، عتبات برای قاجارها چون در دست رقیب آنها، یعنی عثمانی بود، اهمیت سیاسی داشت. به همین دلیل در کنار زیارت، مهاجرت و حضور مداوم ایرانی‌ها را در عتبات می‌بینیم. بر خلاف دولت عثمانی، قاجارها و مخصوصا از دوره ناصرالدین شاه در راستای همین سیاست مذهبی و سیاسی به تعمیر و بازسازی عتبات توجه جدی نشان دادند. علیرضا عضدالملک(۱۳۲۸- ۱۲۳۸ق) در اواخر سال ۱۲۸۳از طرف ناصرالدین شاه مامور شد ۴۰۰‌صندوق پر از خشت‏هاى طلاى گنبدهاى مطهر امام‌هادی(ع) و امام حسن عسکرى(ع) را به عتبات ببرد و در کاظمین به شیخ عبدالحسین تهرانى تحویل دهد. شیخ عبدالحسین تهرانى ملقب به «شیخ العراقین»،‏ مجتهدى فاضل و مقبول عامه بود. در دولت عثمانى نیز اعتبار زیادی داشت. وی بر بیشتر تعمیرات و تاسیسات عتبات‌عالیات از جانب ناصرالدین شاه سمت مواظبت و مراقبت داشت.
 • بنیان‌گذاری سلسله علویان طبرستان

  سلسله علویان طبرستان ۱۴ آبان ماه سال ۲۴۳ ه.ش از سوی داعی کبیر در آمل بنیان گذاشته شد. حسن‌بن زید ملقب به داعى اول یا داعى کبیر در نخستین اقدام، شهر آمل را به تصرف خود درآورد و محمد بن اوس بلخى عامل طاهریان را از آنجا فرارى داد. قدم بعدى، تصرف شهر سارى بود. سلیمان‌بن ‌عبدالله طاهرى براى جنگ با حسن از شهر سارى که مرکز امارتش بود، بیرون آمد. در زمان وقوع جنگ، بسیارى از شورشیان وارد شهر شدند. سلیمان که وضع را چنین دید به سوى گرگان گریخت. حسن‌بن‌زید پس از تصرف این دو شهر، سپاهى را به سوى رى فرستاد که آن شهر نیز تصرف شد و فردى علوى با نام محمدبن جعفر بر آن حاکم شد.
 • زادروز توپولف

  آندری توپولف از پیشگامان صنعت هواپیماسازی و مخترع بیش از یکصد نوع هواپیما دهم نوامبر سال ۱۸۸۸ میلادی در روسیه به دنیا آمد. آندری ششمین فرزند از هفت فرزند والدینش بود. او در سال ۱۹۰۸ در دو دانشگاه روسیه پذیرفته شد؛ مدرسه عالی فنی مسکو و انستیتوی مهندسان راه‌آهن. توپولف به مدرسه عالی فنی مسکو رفت و در سال ۱۹۰۹ مطالعه آیرودینامیک را زیرنظر ژوکوفسکی، از مهندسان صنایع هواپیمایی، آغاز کرد.
 • درگذشت جمال‌زاده

  سیدمحمدعلی جمال‌زاده ۱۷ آبان ۱۳۷۶ در سن ۱۰۵ سالگی در ژنو درگذشت. او نویسنده و محقق و مترجم معاصر ایرانی بود. جمالزاده را پدر داستان کوتاه زبان فارسی و آغازگر سبک واقع‌گرایی در ادبیات فارسی می‌دانند.
 • خاطرات جمال‌زاده

  میرزا محمدخان قزوینی در ترجمه احوالی که خودش مرقوم داشته در باب اقامت خود در موقع جنگ جهانی اول در برلین چنین نوشته است: «الغرض من چهار سال و نیم تا ختام جنگ در برلین ماندم. شرح صدمات و مشقاتی که من از قحط و غلای عمومی در این مدت مانند همه اهالی آن مملکت فلک‌زده کشیدم از گنجایش امثال این مختصر مقاله بیرون است و یک کتاب به اندازه «روضه الصفا» برای آن لازم است و لهذا ادای این وظیفه را به عهده مورخان این جنگ وامی‌گذارم.
 • بحران بزرگ

  در ۴سپتامبر ۱۹۲۹ م/ ۱۳ شهریور ۱۳۰۸ ش، بحران اقتصادی معروف به «بحران» ۱۹۲۹ آغاز شد که تا ۱۹۳۳ م/ ۱۳۱۲ ش تداوم یافت. علت اصلی آن سقوط ناگهانی بورس نیویورک بود. قیمت سهام در مدت یک ماه به بیش از یک سوم سقوط کرد.
 • کارخانه‌های نساجی دوره قاجار

  در سال ۱۳۰۲ ق. حاج امین‌الضرب کارخانه ابریشم‌تابى را در رشت تاسیس کرد. یک تبعه فرانسوى به نام دیوکرو با او همکارى می‌کرد و اسباب‌آلات این کارخانه را از لیون فرانسه وارد کرد. کارخانه، نخ ابریشمى تولید می‌کرد که به فرانسه صادر می‌شد.

بیشتر